Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Wszystkie wpisy

Zwalniająca dynamika rozwoju, a rosnące ryzyko niewypłacalności

Z rynku docierają niepokojące wieści na temat rosnącej liczby niewypłacalnych firm w trzecim kwartale 2018 roku. Niestety nie wszystkie firmy korzystają z aktualnie panującego wzrostu gospodarczego i tracą płynność finansową.

Główną przyczyną niewypłacalności polskich firm jest brak dopasowania modelu działalności do aktualnych trendów rynkowych. W trzecim kwartale 2018 roku, według oficjalnych źródeł Monitorów Sądowych i Gospodarczych, opublikowano 723 przypadki niewypłacalności. To wzrost aż o 7 % w porównaniu do trzeciego kwartału w 2017 roku.

Nie jest zaskoczeniem, że firmy mają problemy z regulowaniem swoich bieżących zobowiązań wobec dostawców. Nie należy spodziewać się zmiany trendu i spadku liczby bankructw w nadchodzącym 2019 roku.

W sytuacji nadzwyczajnego wzrostu gospodarczego w 2018 roku mamy do czynienia z największym wzrostem liczby bankructw wśród polskich firm. Niestety wzrost PKB i zwiększonej konsumpcji nie miał pozytywnego wpływu na wyniki finansowe przedsiębiorstw w Polsce.

W sektorze MŚP problemy jakie wymieniają przedsiębiorcy to:

- bardzo duża konkurencja na rynku,

- zbyt pochopne i nieprzemyślane decyzje rozwoju firm,

- oraz niepewne i krótkotrwałe źródła finansowania.

Oczywiście są też takie firmy, które korzystają na obecnych trendach wzrostu. W bardzo przemyślany sposób opracowały one strategię rozwoju, korzystając z odpowiedniego źródła finansowania, oraz weryfikowania swoich klientów.

Takie rozwiązania otrzymali nawiązując współpracę z inviPay. Uwalnianie pieniędzy ze swoich długoterminowych faktur to nie jedyny plus podpisania umowy z inviPay. Darmowy weryfikator kontrahentów pozwala na nawiązywanie współpracy tylko z rzetelnymi przedsiębiorcami.

A co z nowymi klientami, których nie jesteśmy pewni?

inviPay udostępnia swoim klientom również faktoring bez regresu. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość ubezpieczenia swoich faktur na wypadek niespłacenia ich przez kontrahenta. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy mogą skupić się na rozwoju i dalszym prowadzeniu firmy, bez martwienia się o pieniądze i płatności.

A czy Ty korzystasz już z faktoringu inviPay? Zadzwoń i rozpocznij współpracę 22 295 11 58

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość

Inwestycja w pracowników - skuteczny sposób na rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Nowe osoby w firmie to nowe umiejętności, możliwość lepszego podziału pracy i sza...

Czytaj całość

Jak uniknąć bankructwa?

Ostatnie 18 miesięcy Polskiej gospodarki zasłynęło z rekordowej liczby upadłości firm. Niespełna 650 przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo na przełomie ...

Czytaj całość

Dlaczego klienci rezygnują z usług Twojej firmy

W dobie mediów społecznościowych dzielenie się opinią o firmie stało się jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy Twoja firma ma stronę internetową i...

Czytaj całość