Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Zakaz cesji nie musi być przeszkodą dla skorzystania z faktoringu

Zwyczaj wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji to utrapienie dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zostają pozbawieni możliwości finansowania takiej należności z innych źródeł, takich jak faktoring.

Zgodnie z polskim prawem klienta nie trzeba pytać o to, czy zgadza się na cesję. Wystarczy go poinformować, że zmienił się jego wierzyciel i teraz ma zapłacić komuś innemu. W rzeczywistości firmy bronią się przed taką operacją, wpisując zakaz cesji do swoich umów, czy też zleceń transportowych.

Prowadząc firmę transportową realizujemy usługi dla grupy stałych klientów, którymi są firmy spedycyjne, producenci, lub stali załadowcy. W Polsce w przypadku spedycji obowiązują 60-dniowe terminy płatności, w przypadku załadowcy bezpośredniego – terminy płatności wynoszą 30 dni.

Niestety na dynamicznie zmieniającym się rynku, współpracujemy z odbiorcami, którzy płacą nam za usługi przewozowe nawet po 75, lub 90 dniach. Tak odległe terminy płatności zaburzają płynność finansową.

Jak poprawić swoje cashflow?

Rozwiązaniem może być kredyt w banku, lub faktoring. Oczywistym faktem jest, że finansowanie bankowe jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Tylko czy dysponujemy czasem, aby przejść proces weryfikacji, który może się wydłużyć do kilku tygodni?

Czy nasza zdolność kredytowa pozwoli nam na zwiększenie zadłużenia w banku mając kilka umów leasingowych? Czy dysponujemy odpowiednim zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności?

Aby uniknąć trudnych pytań warto rozważyć skorzystanie z faktoringu. Dzięki prostemu procesowi  -  weryfikacja trwa do 10 minut. Nie ma potrzeby przeprowadzania dogłębnej analizy finansowej przedsiębiorstwa. Faktoring opieramy na najważniejszym zabezpieczeniu jakim dysponujemy, czyli cesji wierzytelności.

Co z wspomnianym wcześniej zakazem cesji? Nie wyklucza on faktoringu!

Zapisy o zakazie cesji pojawiają się w zleceniach, lub umowach transportowych. Nie powodują one braku możliwości zawarcia umowy faktoringowej. Wystarczy uzyskać zgodę od kontrahenta na faktoring, najlepiej posiłkując się umową trójstronną.

Oznacza to, że wszystkie faktury nasz kontrahent będzie wpłacał na rachunek firmy faktoringowej, a my będziemy mieli gwarancję otrzymania środków nawet następnego dnia po potwierdzeniu zasadności faktury.

Czy zakaz cesji zniknie?

Jako inviPay S.A. propagujemy za tym,  aby zapisy o zakazach cesji zostały usunięte z umów. Zdajemy sobie sprawę, że mali przedsiębiorcy nie chcą stracić kontroli nad relacjami z dużymi partnerami biznesowymi, którzy wykorzystują przewagę silniejszego i opóźniają się z płatnościami.

 

A Ty przedsiębiorco stosujesz zakazy cesji w swoich zleceniach?

Powiedz STOP zakazom cesji i wspieraj rozwój polskich przedsiębiorców. Chętnie Ci w tym pomożemy - zadzwoń +48 22 295 11 58, lub napisz do nas na adres: biuro@invipay.com

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość