Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Wzrost popytu na usługi transportowe w I półroczu 2018

Kolejny raz z rzędu Polska może się pochwalić dynamicznym wzrostem sprzedaży usług transportowych. Według Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszych dwóch kwartałach odnotowano znaczące zwiększenie zatrudnienia w tej branży, a przewidywania dotyczące popytu są bardzo obiecujące.

Z raportu GUS możemy wyczytać, że sprzedaż usług w sektorze transportowym wzrosła o 10,4 % w porównaniu do tego okresu w 2017 roku. 

Jak widać na poniższym wykresie najbardziej wzrosła sprzedaż w transporcie samochodowym - 12,9 % w skali roku. Transport kolejowy zanotował wzrost o 5,3% w skali roku. Trzecia grupa - magazynowanie i wspomaganie transportu o 3,8 % w tym samym okresie.

grafika_transport-01

Efektywność transportu samochodowego pod względem zarobków wzrosła od początku 2018 roku aż o 13 %. Transport kolejowy może pochwalić się niewiele niższym wynikiem.

Potencjał przewozowy transportu samochodowego zarobkowego zwiększył się od początku roku o 13 %.” – czytamy w informacji GUS.

Pomimo wielu opinii sugerujących, że zbliża się kryzys w branży transportowej - można “spać spokojnie”. GUS podaje, iż przewidywania dotyczące popytu są optymistyczne, a ogólny klimat koniunktury w tej branży jest oceniany bardzo korzystnie.

Obserwując rynek pracy, odnotowano znaczący wzrost zatrudnienia. Największy wzrost był w działalności naukowej i technicznej 8,6% . Drugie miejsce przypadło branży transportowej 6,6%, a trzecie w budownictwie 5,4%.

Pod znakiem zapytania stoi wprowadzony mechanizm podzielonej płatności. Został on uruchomiony z dniem 1 lipca 2018 roku, a będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2019 roku na niektórych branż. Wiele firm próbuje wpłynąć na rząd, ponieważ Split Payment nie tylko uniemożliwi im poprawienie swojej płynności finansowej posiłkując się VATem, ale również doprowadzi wiele małych przedsiębiorstw do bankructwa, ponieważ będą one miały zamrożone swoje środki na rachunku VAT.

InviPay od zawsze powtarza - zapobiegać, a nie leczyć. Przygotuj się już dziś na Split Payment. Zarejestruj się na platformie i w razie potrzeby odbierz wcześniej swoje pieniądze z faktur, które wystawiłeś. Zadzwoń - +48 22 295 11 58 - pomożemy jak zawsze!

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość