Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Wszystkie wpisy

Wzrost popytu na usługi transportowe w I półroczu 2018

Kolejny raz z rzędu Polska może się pochwalić dynamicznym wzrostem sprzedaży usług transportowych. Według Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszych dwóch kwartałach odnotowano znaczące zwiększenie zatrudnienia w tej branży, a przewidywania dotyczące popytu są bardzo obiecujące.

Z raportu GUS możemy wyczytać, że sprzedaż usług w sektorze transportowym wzrosła o 10,4 % w porównaniu do tego okresu w 2017 roku. 

Jak widać na poniższym wykresie najbardziej wzrosła sprzedaż w transporcie samochodowym - 12,9 % w skali roku. Transport kolejowy zanotował wzrost o 5,3% w skali roku. Trzecia grupa - magazynowanie i wspomaganie transportu o 3,8 % w tym samym okresie.

grafika_transport-01

Efektywność transportu samochodowego pod względem zarobków wzrosła od początku 2018 roku aż o 13 %. Transport kolejowy może pochwalić się niewiele niższym wynikiem.

Potencjał przewozowy transportu samochodowego zarobkowego zwiększył się od początku roku o 13 %.” – czytamy w informacji GUS.

Pomimo wielu opinii sugerujących, że zbliża się kryzys w branży transportowej - można “spać spokojnie”. GUS podaje, iż przewidywania dotyczące popytu są optymistyczne, a ogólny klimat koniunktury w tej branży jest oceniany bardzo korzystnie.

Obserwując rynek pracy, odnotowano znaczący wzrost zatrudnienia. Największy wzrost był w działalności naukowej i technicznej 8,6% . Drugie miejsce przypadło branży transportowej 6,6%, a trzecie w budownictwie 5,4%.

Pod znakiem zapytania stoi wprowadzony mechanizm podzielonej płatności. Został on uruchomiony z dniem 1 lipca 2018 roku, a będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2019 roku na niektórych branż. Wiele firm próbuje wpłynąć na rząd, ponieważ Split Payment nie tylko uniemożliwi im poprawienie swojej płynności finansowej posiłkując się VATem, ale również doprowadzi wiele małych przedsiębiorstw do bankructwa, ponieważ będą one miały zamrożone swoje środki na rachunku VAT.

InviPay od zawsze powtarza - zapobiegać, a nie leczyć. Przygotuj się już dziś na Split Payment. Zarejestruj się na platformie i w razie potrzeby odbierz wcześniej swoje pieniądze z faktur, które wystawiłeś. Zadzwoń - +48 22 295 11 58 - pomożemy jak zawsze!

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość

Inwestycja w pracowników - skuteczny sposób na rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Nowe osoby w firmie to nowe umiejętności, możliwość lepszego podziału pracy i sza...

Czytaj całość

Jak uniknąć bankructwa?

Ostatnie 18 miesięcy Polskiej gospodarki zasłynęło z rekordowej liczby upadłości firm. Niespełna 650 przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo na przełomie ...

Czytaj całość

Dlaczego klienci rezygnują z usług Twojej firmy

W dobie mediów społecznościowych dzielenie się opinią o firmie stało się jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy Twoja firma ma stronę internetową i...

Czytaj całość