5 błędów w zatrudnianiu pracowników w małych przedsiębiorstwach

Kiedy w przedsiębiorstwie przychodzi czas na zatrudnienie nowego pracownika pojawia się poczucie ulgi – nowa osoba odciąży od dotychczasowych zadań i być może pozwoli na rozwój firmy. Gdy jednak okazuje się, że przedsiębiorca zamiast mniej pracy ma jej tyle samo lub wręcz jeszcze więcej pojawia się pytania – gdzie pojawił się błąd?

Wszystkie wpisy

Wzrost popytu na usługi transportowe w I półroczu 2018

Kolejny raz z rzędu Polska może się pochwalić dynamicznym wzrostem sprzedaży usług transportowych. Według Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszych dwóch kwartałach odnotowano znaczące zwiększenie zatrudnienia w tej branży, a przewidywania dotyczące popytu są bardzo obiecujące.

Z raportu GUS możemy wyczytać, że sprzedaż usług w sektorze transportowym wzrosła o 10,4 % w porównaniu do tego okresu w 2017 roku. 

Jak widać na poniższym wykresie najbardziej wzrosła sprzedaż w transporcie samochodowym - 12,9 % w skali roku. Transport kolejowy zanotował wzrost o 5,3% w skali roku. Trzecia grupa - magazynowanie i wspomaganie transportu o 3,8 % w tym samym okresie.

grafika_transport-01

Efektywność transportu samochodowego pod względem zarobków wzrosła od początku 2018 roku aż o 13 %. Transport kolejowy może pochwalić się niewiele niższym wynikiem.

Potencjał przewozowy transportu samochodowego zarobkowego zwiększył się od początku roku o 13 %.” – czytamy w informacji GUS.

Pomimo wielu opinii sugerujących, że zbliża się kryzys w branży transportowej - można “spać spokojnie”. GUS podaje, iż przewidywania dotyczące popytu są optymistyczne, a ogólny klimat koniunktury w tej branży jest oceniany bardzo korzystnie.

Obserwując rynek pracy, odnotowano znaczący wzrost zatrudnienia. Największy wzrost był w działalności naukowej i technicznej 8,6% . Drugie miejsce przypadło branży transportowej 6,6%, a trzecie w budownictwie 5,4%.

Pod znakiem zapytania stoi wprowadzony mechanizm podzielonej płatności. Został on uruchomiony z dniem 1 lipca 2018 roku, a będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2019 roku na niektórych branż. Wiele firm próbuje wpłynąć na rząd, ponieważ Split Payment nie tylko uniemożliwi im poprawienie swojej płynności finansowej posiłkując się VATem, ale również doprowadzi wiele małych przedsiębiorstw do bankructwa, ponieważ będą one miały zamrożone swoje środki na rachunku VAT.

InviPay od zawsze powtarza - zapobiegać, a nie leczyć. Przygotuj się już dziś na Split Payment. Zarejestruj się na platformie i w razie potrzeby odbierz wcześniej swoje pieniądze z faktur, które wystawiłeś. Zadzwoń - +48 22 295 11 58 - pomożemy jak zawsze!

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

5 błędów w zatrudnianiu pracowników w małych przedsiębiorstwach

Kiedy w przedsiębiorstwie przychodzi czas na zatrudnienie nowego pracownika pojawia się poczucie ulgi – nowa osoba odciąży od dotychczasowych zadań i ...

Czytaj całość

Stres to nieodłączny element prowadzenia działalności.

Rozpoczęcie prowadzenia działalności jest dla wielu osób spełnieniem marzeń. Z czasem jednak okazuje się, że wiąże się to z nieodłącznym stresem – poz...

Czytaj całość

Co zrobić gdy Twoja firma tonie, bo Twoi kontrahenci Ci nie płacą?

Niestety, powszechnym problemem przedsiębiorców w Polsce jest to, że nie dysponują oni gotówką, w sytuacjach kiedy jej potrzebują. Najczęstszym powode...

Czytaj całość

Wzrost rynku usług transportowych, a wydłużanie okresu regulowania należności

Sektor transportu drogowego w Polsce ma największy potencjał rozwoju w całej Unii Europejskiej. Mimo ogromnej skali działalności, przy dynamicznie roz...

Czytaj całość