Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Celem jest zdyscyplinowanie dłużników do regulowania płatności w terminie, oraz skrócenie terminów zapłaty. Projekt jest konsultowany, a według założeń w listopadzie ma trafić do Sejmu.

Wszystkie wpisy

Stres to nieodłączny element prowadzenia działalności.

Rozpoczęcie prowadzenia działalności jest dla wielu osób spełnieniem marzeń. Z czasem jednak okazuje się, że wiąże się to z nieodłącznym stresem – pozyskiwaniem klientów, staraniami o zachowanie płynności finansowej czy walką z biurokracją.

Pierwsze oznaki stresu pojawiają się niepostrzeżenie - przejmujemy się, obawiamy, denerwujemy, aż w końcu pozwalamy, by zawładnął każdym aspektem naszej codzienności. Czy stres to nieodłączny element prowadzenia działalności?

Dla przedsiębiorcy nieustająca walka o klienta i przyszłość firmy są wpisane w codzienne życie. Pojawia się poczucie, że inne, konkurencyjne firmy rozwijają się szybciej, mają więcej klientów, niepewność jutra zaczyna dominować także w życiu prywatnym. Zamiast szukać rozwiązań, negatywne emocje biorą górę i sprawiają, że marzenie o własnej firmie przeradza się w koszmar.

Pojawiają się emocje…

Własna firma dla wielu osób jest rozwiązaniem dla złych doświadczeń w dotychczasowej pracy. Zamiast codziennie zmagać się z szefem i narzuconymi z góry zadaniami zaczyna się realizacja własnych pomysłów i „bycia swoim szefem”.

Z czasem okazuje się jednak, że korzyści przysłaniane są przez przymus realizowania wszystkich zadań – również tych czasochłonnych, które wydają się bezsensowne. Pojawia się poczucie rozgoryczenia, które przysłania radość z realizowania projektów.

Jakie uczucia powinny zapalić lampkę ostrzegawczą?
  • ciągły niepokój o przyszłość firmy,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • wrażenie, że jesteśmy bezwartościowi,
  • poczucie zagrożenia i braku stabilizacji,
  • uczucie, że ciągle robimy coś źle,
  • obawa, że konkurencja przejmie klientów.
…i trwają

Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, kiedy negatywne emocje nie znikają pomimo małych i większych sukcesów firmy. Stres potrafi destrukcyjnie działać na całe życie. Im dłużej trwa, tym bardziej się nasila. Dla przedsiębiorcy przytłoczenie otaczającą rzeczywistością, nerwowe reakcje czy poczucie osamotnienia może doprowadzić do stopniowej utraty klientów i pogorszenia wyników firmy.

Długotrwały stres niszczy organizm. W pierwszej kolejności pojawiają się bóle głowy, nudności, bóle w klatce piersiowej, kłopoty ze snem. Zmienia się też zachowanie - osoba przeciążona negatywnymi emocjami zaczyna szukać ich ujścia. Ma problemy z wykonywaniem swoich obowiązków, brakuje jej motywacji do rozwoju firmy, ma problemy z agresywnym zachowaniem.

Potrzebna pomoc!

Kiedy widzisz u siebie, że Twoje emocje zaczynają przejmować Twoje życie, to najwyższy czas, by szukać pomocy. W pierwszym etapie zastanów się, z czego wynika stres i czy masz możliwość, aby go zniwelować. Poszukaj rozwiązań, które ułatwią prowadzenie działalności.

Monitorowanie czy klient zapłaci na czas, czekanie na uregulowanie faktur długoterminowych, przelewy bankowe za faktury kosztowe – to działania, które są niezbędnym elementem prowadzenia działalności, spędzając przedsiębiorcom sen z powiek, a których możesz uniknąć korzystając z usług inviPay.

Dowiedz się, jak możemy pomóc Twojej firmie i oszczędzić Ci codziennego stresu. Chcesz poznać szczegóły? Zadzwoń +48 22 295 11 58.

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Ce...

Czytaj całość

Zakaz cesji nie musi być przeszkodą dla skorzystania z faktoringu

Zwyczaj wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji to utrapienie dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zostają pozbawieni możliwości finansowania taki...

Czytaj całość

Porównywanie się z konkurencją może zrujnować Twoją firmę

Monitorowanie działań konkurencji jest wpisane w działania każdego przedsiębiorcy. Jednak zależnie od podejścia może motywować, ale także budzić poczu...

Czytaj całość

Opowiedz historię swoich klientów i sprzedawaj więcej

Storytelling – pojęcie pojawiające się coraz częściej w poradnikach prowadzenia biznesu. Choć z pozoru wydaje się być skomplikowane i przeznaczone dla...

Czytaj całość