Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Bankructwa w budowlance

Trend niewypłacalności jest bardzo zaskakujący w branży budowlanej. Firmy mają problem z rentownością, pomimo ogromnej ilości zleceń. Główne przyczyny bankructw przedsiębiorstw z tej branży wynikają z braku zgromadzenia wystarczających środków rezerwowych, które mogłyby pozwolić zachować płynność finansową.

Również przegrana walka o pracownika z największymi firmami budowlanymi przyczyniła się do problemów finansowych. Przedsiębiorcy powinni myśleć długoterminowo. Jak prawdziwi budowniczy planować swój biznes na kilka lat do przodu, co z pewnością uchroniłoby ich przed bankructwem.

Deficyt producentów żywności

Producenci żywności to największa grupa firm, mających problem z utrzymaniem płynności finansowej. Problemy dotyczą niemal każdego sektora spożywczego z branży zbożowej, owocowo-warzywnej i mleczarskiej.

Cały potężny sektor spożywczy notuje od ponad roku niekorzystny spływ należności. Kontrahenci potrafią realizować przelewy nawet 120 dni po terminie płatności faktury.

Zapewnienie płynności finansowej

Pomimo panującej na rynku hossy z jaką mamy do czynienia pod względem ilości zleceń jak i wartości bieżących prac, należy zabezpieczyć swoje przedsiębiorstwo, zapewniając mu dodatkowe finansowanie. Zarówno banki jak i firmy pożyczkowe, są mniej przychylne do finansowania firm z opisanych wyżej branży obawiając się upadłości tych przedsiębiorstw.

W inviPay sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Prowadzisz firmę z branży budowlanej? Jesteś producentem żywności? Masz problem z płynnością finansową?

Zadzwoń +48 22 295 11 58 - pomożemy.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość