Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Celem jest zdyscyplinowanie dłużników do regulowania płatności w terminie, oraz skrócenie terminów zapłaty. Projekt jest konsultowany, a według założeń w listopadzie ma trafić do Sejmu.

Wszystkie wpisy

Raport - Niewypłacalność Polskich firm w maju 2018

Niewypłacalność to sytuacja kiedy przedsiębiorstwo przestaje regulować swoje zobowiązania wobec swoich dostawców. Kończy się to zazwyczaj restrukturyzacją lub nawet upadłością takiego przedsiębiorstwa.


W maju 2018 r. z oficjalnych źródeł napłynęły informacje o 70 przypadkach niewypłacalności przedsiębiorstw. Co stanowi wzrost o 25 % względem analogicznego okresu w 2017  - kiedy opublikowano informacje o 56 przypadkach niewypłacalności przedsiębiorstwa.


W sumie od stycznia 2018 roku opublikowano informacje o niewypłacalności 406 polskich przedsiębiorstw wobec 347 w tym samym okresie ubiegłego roku (+17%) - podaje na swojej stronie Euler Hermes.


Główne powody problemów finansowych polskich przedsiębiorców to:

  • niska rentowność,
  • słaba kondycja finansowa,
  • zmiany otoczenia biznesowego,
  • duża liczba postępowań naprawczych i nowe regulacje prawne

Sektor usługowy najdotkliwiej odczuwa problemy z płynnością finansową. Jest to bardzo zdywersyfikowana grupa, w której można wyróżnić firmy gastronomiczne, turystyczne, reklamowe, doradcze i obsługujące nieruchomości.

Kolejny miesiąc z rzędu najbardziej niewypłacalne są przedsiębiorstwa z województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Najczęściej wspomina się o kłopotach budownictwa, wskazując sektorowe przyczyny jego problemów, takie jak wzrost kosztów materiałów czy wynagrodzeń pracowniczych i generalnie niedobór pracowników. Tymczasem mniej ewidentne niż budownictwa (widocznego w przestrzeni publicznej z powodu nie tylko trwających ale też co gorsza – zawieszonych remontów i inwestycji) są problemy innych branż. W przekroju kilku miesięcy okazuje się, że pośród nich nie ma tych wyraźnie bardziej bezpiecznych (za to mniej bezpieczny jest – przynajmniej na razie sektor produkcyjny). Zmieniają się co najwyżej akcenty na mapie ich problemów – niewypłacalnościach w poszczególnych miesiącach, ale w dłuższym okresie czasu skala tych problemów jest zbliżona. Świadczy to o tym, iż również ich przyczyny mogą być wspólne, a są to m.in. niska rentowność prowadzonej działalności, zwiększanie jej skali a nie wypracowywanego zysku, konkurowanie głównie ceną a nie innowacyjnością czy chociażby serwisem – mówi Tomasz Starus, Członek Zarządu Euler Hermes odpowiadający za ocenę ryzyka.

Najbardziej rozsądną alternatywą jest z finansowanie poprzez faktoring. Od 2018 roku na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących finansowanie faktur, tym samym poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw.

Jeżeli mamy korzystać z takich usług, to najlepiej współpracować z wiarygodnym podmiotem jakim jest inviPay - liderem rynku mikrofaktoringu w Polsce.

inviPay oprócz tego, że współpracuje z globalnym ubezpieczycielem EULER HERMES, to dodatkowo korzysta z systemów Biura Informacji Kredytowej i kilkudziesięciu giełd wierzytelności.

Gwarantują swoim klientom pełne bezpieczeństwo i poprawę kondycji finansowej. Najniższe oprocentowanie na rynku, indywidualne podejście do każdego klienta i współpraca oparta na jasnych i klarownych zasadach to tylko niektóre z elementów jakie oferuje inviPay.

Nie czekaj, zadzwoń już dzisiaj i skorzystaj z pomocy, póki nie jest za późno +48 22 295 11 58

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Ce...

Czytaj całość

Zakaz cesji nie musi być przeszkodą dla skorzystania z faktoringu

Zwyczaj wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji to utrapienie dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zostają pozbawieni możliwości finansowania taki...

Czytaj całość

Porównywanie się z konkurencją może zrujnować Twoją firmę

Monitorowanie działań konkurencji jest wpisane w działania każdego przedsiębiorcy. Jednak zależnie od podejścia może motywować, ale także budzić poczu...

Czytaj całość

Opowiedz historię swoich klientów i sprzedawaj więcej

Storytelling – pojęcie pojawiające się coraz częściej w poradnikach prowadzenia biznesu. Choć z pozoru wydaje się być skomplikowane i przeznaczone dla...

Czytaj całość