Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Raport - Niewypłacalność Polskich firm w maju 2018

Niewypłacalność to sytuacja kiedy przedsiębiorstwo przestaje regulować swoje zobowiązania wobec swoich dostawców. Kończy się to zazwyczaj restrukturyzacją lub nawet upadłością takiego przedsiębiorstwa.


W maju 2018 r. z oficjalnych źródeł napłynęły informacje o 70 przypadkach niewypłacalności przedsiębiorstw. Co stanowi wzrost o 25 % względem analogicznego okresu w 2017  - kiedy opublikowano informacje o 56 przypadkach niewypłacalności przedsiębiorstwa.


W sumie od stycznia 2018 roku opublikowano informacje o niewypłacalności 406 polskich przedsiębiorstw wobec 347 w tym samym okresie ubiegłego roku (+17%) - podaje na swojej stronie Euler Hermes.


Główne powody problemów finansowych polskich przedsiębiorców to:

  • niska rentowność,
  • słaba kondycja finansowa,
  • zmiany otoczenia biznesowego,
  • duża liczba postępowań naprawczych i nowe regulacje prawne

Sektor usługowy najdotkliwiej odczuwa problemy z płynnością finansową. Jest to bardzo zdywersyfikowana grupa, w której można wyróżnić firmy gastronomiczne, turystyczne, reklamowe, doradcze i obsługujące nieruchomości.

Kolejny miesiąc z rzędu najbardziej niewypłacalne są przedsiębiorstwa z województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Najczęściej wspomina się o kłopotach budownictwa, wskazując sektorowe przyczyny jego problemów, takie jak wzrost kosztów materiałów czy wynagrodzeń pracowniczych i generalnie niedobór pracowników. Tymczasem mniej ewidentne niż budownictwa (widocznego w przestrzeni publicznej z powodu nie tylko trwających ale też co gorsza – zawieszonych remontów i inwestycji) są problemy innych branż. W przekroju kilku miesięcy okazuje się, że pośród nich nie ma tych wyraźnie bardziej bezpiecznych (za to mniej bezpieczny jest – przynajmniej na razie sektor produkcyjny). Zmieniają się co najwyżej akcenty na mapie ich problemów – niewypłacalnościach w poszczególnych miesiącach, ale w dłuższym okresie czasu skala tych problemów jest zbliżona. Świadczy to o tym, iż również ich przyczyny mogą być wspólne, a są to m.in. niska rentowność prowadzonej działalności, zwiększanie jej skali a nie wypracowywanego zysku, konkurowanie głównie ceną a nie innowacyjnością czy chociażby serwisem – mówi Tomasz Starus, Członek Zarządu Euler Hermes odpowiadający za ocenę ryzyka.

Najbardziej rozsądną alternatywą jest z finansowanie poprzez faktoring. Od 2018 roku na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących finansowanie faktur, tym samym poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw.

Jeżeli mamy korzystać z takich usług, to najlepiej współpracować z wiarygodnym podmiotem jakim jest inviPay - liderem rynku mikrofaktoringu w Polsce.

inviPay oprócz tego, że współpracuje z globalnym ubezpieczycielem EULER HERMES, to dodatkowo korzysta z systemów Biura Informacji Kredytowej i kilkudziesięciu giełd wierzytelności.

Gwarantują swoim klientom pełne bezpieczeństwo i poprawę kondycji finansowej. Najniższe oprocentowanie na rynku, indywidualne podejście do każdego klienta i współpraca oparta na jasnych i klarownych zasadach to tylko niektóre z elementów jakie oferuje inviPay.

Nie czekaj, zadzwoń już dzisiaj i skorzystaj z pomocy, póki nie jest za późno +48 22 295 11 58

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość