Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Wszystkie wpisy

Poznaj sposoby na uchronienie się przed nieuczciwą konkurencją

Bez względu na branżę konkurencji się nie uniknie. Jednak, kiedy dochodzi do sytuacji, że inna firma wykorzystuje nasze pomysły, korzysta z długoletnich działań i wiedzy w sposób nieetyczny nasze przedsiębiorstwo staje w obliczu zagrożenia. Jak tego uniknąć?

Kopiowanie opisów na stronie, wykorzystywanie bazy klientów czy oferowanie identycznych produktów czy usług – nieuczciwa konkurencja może mieć różne oblicza.

Tworząc prężnie działającą firmę nie sposób uniknąć naśladowców. Szczególny problem pojawia się, kiedy konkurencja wykorzystuje informacje wewnętrzne przekazane przez obecnych lub byłych pracowników. Zanim przysłowiowe mleko się rozleje, warto się przed tym zabezpieczyć.

Zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji to zobowiązanie pracownika do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku do pracodawcy oraz zakaz zatrudnienia (zarówno w ramach stosunku pracy jak i umów cywilno-prawnych) u podmiotu konkurencyjnego.

Należy zawrzeć go w osobnej umowie. Zakaz obejmuje czas pracy u pracodawcy - po zakończeniu pracy może dotyczyć wyłącznie pracowników, którzy mieli dostęp do szczególnie ważnych informacji, a ich ujawnienie narażałoby pracodawcę na szkodę.

Co to oznacza? Pracownik w czasie pracy w firmie nie może podjąć pracy u konkurencji według zasad określonych w umowie, ale nie oznacza to, że jeśli zatrudni się np. na innym stanowisku niż określony w zakazie konkurencji i przekaże informacje o działaniu firmy, nie złamie tym umowy.

Tajemnica przedsiębiorstwa

Nieprzekazywanie przez pracownika informacji technicznych, technologicznych czy organizacyjnych przedsiębiorstwa nie jest oczywiste. Przedsiębiorca musi ku temu podjąć specjalne działania – przede wszystkim umowy o zachowaniu poufności.

Dodatkowo należy informować, że dana kwestia jest poufna. W przypadku pracy przy komputerze, konieczne są indywidualne hasła – do komputera, systemów informatycznych, baz danych. Zapewni to zobowiązanie pracownika do zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa w czasie trwania umowy i 3 lata od zakończenia zatrudnienia.

Co to oznacza? Pracownik będący zatrudniony w przedsiębiorstwie, który podpisał stosowną umowę i został poinformowany, że dane przez niego przetwarzane są tajemne nie może przekazać ich konkurencji.

Gdy dochodzi do nieuczciwej konkurencji

Odpowiednie zabezpieczenia mogą zniechęcić konkurencję do próby uzyskania informacji dotyczących przedsiębiorstwa poprzez pracowników, którzy będą zdawać sobie sprawę z konsekwencji.

Dodatkowo przedsiębiorca, który dostrzeże nieuczciwe zachowania ze strony konkurencji może dochodzić sprawiedliwości na drodze sądowej. Przedsiębiorcy często tłumaczą, że nie mają czasu przejmować się sytuacjami, które mogą nastąpić, kiedy skupiają się przede wszystkim na tym, aby ich firma utrzymywała płynność finansową.

Dlatego też w inviPay.com dokładamy starań, aby przedsiębiorcy poprzez faktoring nie musieli martwić się o terminy wierzytelności i mogli zająć się innymi, ważnymi aspektami. Zadzwoń do nas +48 22 295 11 58, aby poznać szczegóły.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość

Inwestycja w pracowników - skuteczny sposób na rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Nowe osoby w firmie to nowe umiejętności, możliwość lepszego podziału pracy i sza...

Czytaj całość

Jak uniknąć bankructwa?

Ostatnie 18 miesięcy Polskiej gospodarki zasłynęło z rekordowej liczby upadłości firm. Niespełna 650 przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo na przełomie ...

Czytaj całość

Dlaczego klienci rezygnują z usług Twojej firmy

W dobie mediów społecznościowych dzielenie się opinią o firmie stało się jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy Twoja firma ma stronę internetową i...

Czytaj całość