Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Celem jest zdyscyplinowanie dłużników do regulowania płatności w terminie, oraz skrócenie terminów zapłaty. Projekt jest konsultowany, a według założeń w listopadzie ma trafić do Sejmu.

Wszystkie wpisy

Poznaj sposoby na uchronienie się przed nieuczciwą konkurencją

Bez względu na branżę konkurencji się nie uniknie. Jednak, kiedy dochodzi do sytuacji, że inna firma wykorzystuje nasze pomysły, korzysta z długoletnich działań i wiedzy w sposób nieetyczny nasze przedsiębiorstwo staje w obliczu zagrożenia. Jak tego uniknąć?

Kopiowanie opisów na stronie, wykorzystywanie bazy klientów czy oferowanie identycznych produktów czy usług – nieuczciwa konkurencja może mieć różne oblicza.

Tworząc prężnie działającą firmę nie sposób uniknąć naśladowców. Szczególny problem pojawia się, kiedy konkurencja wykorzystuje informacje wewnętrzne przekazane przez obecnych lub byłych pracowników. Zanim przysłowiowe mleko się rozleje, warto się przed tym zabezpieczyć.

Zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji to zobowiązanie pracownika do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku do pracodawcy oraz zakaz zatrudnienia (zarówno w ramach stosunku pracy jak i umów cywilno-prawnych) u podmiotu konkurencyjnego.

Należy zawrzeć go w osobnej umowie. Zakaz obejmuje czas pracy u pracodawcy - po zakończeniu pracy może dotyczyć wyłącznie pracowników, którzy mieli dostęp do szczególnie ważnych informacji, a ich ujawnienie narażałoby pracodawcę na szkodę.

Co to oznacza? Pracownik w czasie pracy w firmie nie może podjąć pracy u konkurencji według zasad określonych w umowie, ale nie oznacza to, że jeśli zatrudni się np. na innym stanowisku niż określony w zakazie konkurencji i przekaże informacje o działaniu firmy, nie złamie tym umowy.

Tajemnica przedsiębiorstwa

Nieprzekazywanie przez pracownika informacji technicznych, technologicznych czy organizacyjnych przedsiębiorstwa nie jest oczywiste. Przedsiębiorca musi ku temu podjąć specjalne działania – przede wszystkim umowy o zachowaniu poufności.

Dodatkowo należy informować, że dana kwestia jest poufna. W przypadku pracy przy komputerze, konieczne są indywidualne hasła – do komputera, systemów informatycznych, baz danych. Zapewni to zobowiązanie pracownika do zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa w czasie trwania umowy i 3 lata od zakończenia zatrudnienia.

Co to oznacza? Pracownik będący zatrudniony w przedsiębiorstwie, który podpisał stosowną umowę i został poinformowany, że dane przez niego przetwarzane są tajemne nie może przekazać ich konkurencji.

Gdy dochodzi do nieuczciwej konkurencji

Odpowiednie zabezpieczenia mogą zniechęcić konkurencję do próby uzyskania informacji dotyczących przedsiębiorstwa poprzez pracowników, którzy będą zdawać sobie sprawę z konsekwencji.

Dodatkowo przedsiębiorca, który dostrzeże nieuczciwe zachowania ze strony konkurencji może dochodzić sprawiedliwości na drodze sądowej. Przedsiębiorcy często tłumaczą, że nie mają czasu przejmować się sytuacjami, które mogą nastąpić, kiedy skupiają się przede wszystkim na tym, aby ich firma utrzymywała płynność finansową.

Dlatego też w inviPay.com dokładamy starań, aby przedsiębiorcy poprzez faktoring nie musieli martwić się o terminy wierzytelności i mogli zająć się innymi, ważnymi aspektami. Zadzwoń do nas +48 22 295 11 58, aby poznać szczegóły.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Ce...

Czytaj całość

Zakaz cesji nie musi być przeszkodą dla skorzystania z faktoringu

Zwyczaj wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji to utrapienie dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zostają pozbawieni możliwości finansowania taki...

Czytaj całość

Porównywanie się z konkurencją może zrujnować Twoją firmę

Monitorowanie działań konkurencji jest wpisane w działania każdego przedsiębiorcy. Jednak zależnie od podejścia może motywować, ale także budzić poczu...

Czytaj całość

Opowiedz historię swoich klientów i sprzedawaj więcej

Storytelling – pojęcie pojawiające się coraz częściej w poradnikach prowadzenia biznesu. Choć z pozoru wydaje się być skomplikowane i przeznaczone dla...

Czytaj całość