Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Poznaj sposoby na uchronienie się przed nieuczciwą konkurencją

Bez względu na branżę konkurencji się nie uniknie. Jednak, kiedy dochodzi do sytuacji, że inna firma wykorzystuje nasze pomysły, korzysta z długoletnich działań i wiedzy w sposób nieetyczny nasze przedsiębiorstwo staje w obliczu zagrożenia. Jak tego uniknąć?

Kopiowanie opisów na stronie, wykorzystywanie bazy klientów czy oferowanie identycznych produktów czy usług – nieuczciwa konkurencja może mieć różne oblicza.

Tworząc prężnie działającą firmę nie sposób uniknąć naśladowców. Szczególny problem pojawia się, kiedy konkurencja wykorzystuje informacje wewnętrzne przekazane przez obecnych lub byłych pracowników. Zanim przysłowiowe mleko się rozleje, warto się przed tym zabezpieczyć.

Zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji to zobowiązanie pracownika do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku do pracodawcy oraz zakaz zatrudnienia (zarówno w ramach stosunku pracy jak i umów cywilno-prawnych) u podmiotu konkurencyjnego.

Należy zawrzeć go w osobnej umowie. Zakaz obejmuje czas pracy u pracodawcy - po zakończeniu pracy może dotyczyć wyłącznie pracowników, którzy mieli dostęp do szczególnie ważnych informacji, a ich ujawnienie narażałoby pracodawcę na szkodę.

Co to oznacza? Pracownik w czasie pracy w firmie nie może podjąć pracy u konkurencji według zasad określonych w umowie, ale nie oznacza to, że jeśli zatrudni się np. na innym stanowisku niż określony w zakazie konkurencji i przekaże informacje o działaniu firmy, nie złamie tym umowy.

Tajemnica przedsiębiorstwa

Nieprzekazywanie przez pracownika informacji technicznych, technologicznych czy organizacyjnych przedsiębiorstwa nie jest oczywiste. Przedsiębiorca musi ku temu podjąć specjalne działania – przede wszystkim umowy o zachowaniu poufności.

Dodatkowo należy informować, że dana kwestia jest poufna. W przypadku pracy przy komputerze, konieczne są indywidualne hasła – do komputera, systemów informatycznych, baz danych. Zapewni to zobowiązanie pracownika do zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa w czasie trwania umowy i 3 lata od zakończenia zatrudnienia.

Co to oznacza? Pracownik będący zatrudniony w przedsiębiorstwie, który podpisał stosowną umowę i został poinformowany, że dane przez niego przetwarzane są tajemne nie może przekazać ich konkurencji.

Gdy dochodzi do nieuczciwej konkurencji

Odpowiednie zabezpieczenia mogą zniechęcić konkurencję do próby uzyskania informacji dotyczących przedsiębiorstwa poprzez pracowników, którzy będą zdawać sobie sprawę z konsekwencji.

Dodatkowo przedsiębiorca, który dostrzeże nieuczciwe zachowania ze strony konkurencji może dochodzić sprawiedliwości na drodze sądowej. Przedsiębiorcy często tłumaczą, że nie mają czasu przejmować się sytuacjami, które mogą nastąpić, kiedy skupiają się przede wszystkim na tym, aby ich firma utrzymywała płynność finansową.

Dlatego też w inviPay.com dokładamy starań, aby przedsiębiorcy poprzez faktoring nie musieli martwić się o terminy wierzytelności i mogli zająć się innymi, ważnymi aspektami. Zadzwoń do nas +48 22 295 11 58, aby poznać szczegóły.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość