Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Płynność finansowa w jednoosobowej działalności gospodarczej

 

Utrata płynności finansowej to nie tylko problemy dla firmy, ale przede wszystkim stres dla przedsiębiorcy – zwłaszcza tego, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Dziś poddam krótkiej analizie metody na kontrolowanie płynności w mikro-przedsiębiorstwach.

 

Łatwe, nie znaczy bezpieczne

W Polsce jest ponad 2 mln jednoosobowych działalności gospodarczych. Tę formę prowadzenia firmy wybiera się przede wszystkim ze względu na szybkość procedur i brak wielu wymagań formalnych. Ponadto w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej rozliczenia z urzędami nie są tak skomplikowane. I właśnie to decyduje o niezwykłej popularności takiej formy biznesu.

Zdarza się, że nawet sporej wielkości firmy, w których zatrudnia się dziesiątki osób, a obroty przekraczają kilkadziesiąt milionów złotych, wciąż prowadzone są w formie jednoosobowej działalności. A trzeba pamiętać, że „jdg" ma zasadniczą niedogodność - wszelkie zobowiązania obciążają bezpośrednio majątek przedsiębiorcy. I nawet jeśli działalność gospodarcza rozliczana jest z dedykowanego bankowego konta firmowego, to i tak za wszelkie płatności odpowiada właściciel i w skrajnych przypadkach jest zmuszony „dołożyć” do interesu z własnej, prywatnej kieszeni.

 

Ta niedogodność ma szczególne znaczenie w przypadku najmniejszych działalności gospodarczych. Mikro-przedsiębiorcy opierają swój biznesowy byt najczęściej na współpracy z dwoma-trzema kontrahentami. Umowy na spore kwoty potrafią uśpić czujność przy kontrolowaniu rozliczeń. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą trudniej oddzielić majątek prywatny od firmowego. Przedsiębiorca taki nie może liczyć na regularną pensję. Jest zależny nie tyle od liczby klientów i wartości kontraktów, ale od tego czy pieniądze za zrealizowane zlecenia faktycznie wpłyną na konto. W przypadku działalności o najmniejszej skali każda niezapłacona w terminie faktura może bardzo poważnie zachwiać kondycją nie tylko firmy, ale też sytuacją prywatnego budżetu domowego przedsiębiorcy, nie wspominając o wpływie na stres. Jak ograniczyć stres i poprawić kondycję finansową swojej mikro-firmy?

 

Nie wszystko do jednego koszyka

Zdecyduj się na dywersyfikację źródeł przychodu. To szczególnie istotne w przypadku bardzo małych firm. Bierz przykład z różnych branż i szukaj pomysłów wśród firm na różnym etapie rozwoju. Firmy transportowe wożące towary otwierają np. stacje paliw, czy myjnie, z których mogą korzystać inni klienci.

 

Dla przykładu - znam doradców biznesowych i konsultantów, którzy świadczyli swoje usługi dla kilku różnych kontrahentów, ale nadal w segmencie tego samego produktu. W ich przypadku dywersyfikacja polegała na uruchomieniu drugiej odnogi biznesowej, czyli sprzedaży produktów dla rynku konsumenckiego. Jeden otworzył internetowy sklep z artykułami wędkarskimi, a drugi zajął się rozwojem szkoły językowej we franczyzie. To dało im większy komfort panowania nad funduszami, ponieważ w przypadku produktów dla konsumentów płatność otrzymywali od razu. Byli więc w stanie spokojnie podejść do ewentualnych opóźnień w regulowaniu faktur przez klientów usług konsultacyjnych.

 

Nie czekaj na koniec

Jeśli realizujesz projekty długoterminowe, podziel je na etapy i w ten sposób je rozliczaj. Pamiętaj, że każde zadanie da się podzielić na mniejsze części. Spory problem może się pojawić u osób wykonujących zadania artystyczne lub kreatywne - jak podzielić pracę, gdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jej końcowego efektu? W takiej sytuacji dobrze jest poprosić o zaliczkę na poczet zlecenia.

 

Tam, gdzie to możliwe, nawiązując współpracę z nowym kontrahentem, proś o płatność z góry. Coraz częściej robią tak np. agencje marketingowe, które umawiają się na obsługę określonych budżetów. Realizacja usługi rozpoczyna się dopiero w momencie, gdy płatność dotrze na konto wykonawcy zlecenia.

 

Bądź długodystansowcem

Oszczędzaj firmowe pieniądze i nie myl przychodu z dochodem. Najlepiej, jeśli planując budżet na najbliższy miesiąc czy kwartał weźmiesz pod uwagę wyłącznie te pieniądze, które realnie wpłynęły na twoje konto. To, że wystawiłeś fakturę nawet na sporą kwotę, nie musi oznaczać, że pieniądze otrzymasz. Nierzetelni kontrahenci potrafią przesuwać płatność w nieskończoność. Zdarza się też, że koszty ewentualnej windykacji mogą przekroczyć wartość roszczenia. I nie chodzi tu wyłącznie o koszty sądowe, ale czas spędzony na przygotowaniu dokumentacji, wynagrodzenie dla prawnika, czy innego eksperta w tej dziedzinie.

Nasuwa się więc wniosek, że dobrze jest przygotować sobie poduszkę finansową na czas „ściągania należności” od kontrahentów. Nawet najbardziej stabilna firma może mieć przejściowe problemy, które pociągną za sobą pogorszenie sytuacji współpracujących z nią kontrahentów. Jeśli jesteś malutkim dostawcą, wiedz, że twoje roszczenia mogą w takiej sytuacji być płacone na końcu.

 

Dobro rzadkie dobrem luksusowym

Dobrze jest realizując usługę lub sprzedając produkt dostarczyć taką wartość, że będzie ona stanowiła coś niezbędnego dla twojego kontrahenta, a jej brak może znacznie pogorszyć jego funkcjonowanie. Dzięki temu niejako „uzależniasz od siebie kontrahenta”. Jeśli jesteś na etapie tworzenia lub modyfikacji twojej oferty, weź ten argument pod uwagę.

 

Prowadząc firmę niewielkich rozmiarów trudno jest rozdzielić majątek prywatny od firmowego. Staraj się jednak opóźniać do maksimum moment „pobierania” pieniędzy bezpośrednio z konta firmowego na prywatne potrzeby. Buduj sporą poduszkę finansową na koncie firmowym, która pomoże przetrwać opóźnione płatności od kontrahentów. Jeśli będziesz myślał w sposób „najpierw firma, potem ja”, jesteś na dobrej drodze by stworzyć sobie bezpieczne warunki do rozwoju działalności nawet, gdy część kontrahentów opóźnia regulowanie faktur.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy darmowy przewodnik po mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość