Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Celem jest zdyscyplinowanie dłużników do regulowania płatności w terminie, oraz skrócenie terminów zapłaty. Projekt jest konsultowany, a według założeń w listopadzie ma trafić do Sejmu.

Wszystkie wpisy

Płynność finansowa w handlu. Dlaczego jest tak trudna w utrzymaniu i jak ją poprawiać?

 

Handel jest jedną z najbardziej zadłużonych branż, a także tą dziedziną, gdzie najtrudniej o utrzymanie płynności finansowej. Jak więc przedsiębiorcy radzą sobie z płatnościami?

 

Według danych Biura Informacji Gospodarczej firmy z branży spożywczej są zadłużone na ponad 200 mln złotych. Średnio każda z firm zalega kontrahentom na prawie 57 tys. złotych.

Firmy z branży handlowej są w niechlubnej czołówce firm z największymi zaległościami. Zdecydowaną przewagę stanowią właśnie firmy spożywcze. Najbardziej zadłużone są podmioty z branży mięsnej, następnie piekarskiej, a na trzecim warzywno-owocowej.

Dlaczego tak jest, skoro patrząc z perspektywy klienta, nie da się wyjść ze sklepu bez płacenia za towar od razu? Odpowiedź jest prosta.

 

Handel opiera się dziś na bardzo niskich marżach - tłumaczy Łukasz, właściciel niewielkiej regionalnej sieci sklepów spożywczych. Trzeba sprzedać bardzo dużo towaru, by zysk był odczuwalny. I choć klienci indywidualni rzeczywiście płacą za towar „tu i teraz”, to nie zawsze oznacza to, że nie trzeba walczyć o płynność finansową - dodaje.

 

Klient detaliczny to ostatni etap płatności. Po drodze jest jeszcze kilku pośredników, a każdy negocjuje dla siebie jak najlepsze warunki transakcji. Walczą przede wszystkim o korzystną cenę. Tę można uzyskać zamawiając sporo towaru. Ale w handlu to nie wszystko. Niezwykle istotna jest tak zwana rotacja towaru. Właścicielom sklepów zależy na tym by produkt, który wstawili na półki, jak najszybciej trafił do klientów. Wiele z tych produktów rozliczanych jest na zasadzie kredytu kupieckiego, czyli odroczonej płatności wobec dostawcy. Dostawca, który oferuje konkretny produkt detaliście, pozwala za niego zapłacić np. za 30 dni. I detaliście zależy na tym by towar sprzedać zanim będzie musiał rozliczyć się z dostawcą. Takie rozwiązanie jest opłacalne dla obu stron. Detalista może zapłacić za towar później (nie musi więc angażować swoich środków), a hurtownik staje się bardziej konkurencyjny, bo jego warunki handlowe są atrakcyjne. Tę zależność bardzo sprawnie wykorzystują dyskonty. Eksperci podają, że rotacja towaru w Biedronce czy Lidlu jest średnio dwa, a nawet trzy razy krótsza niż rotacja należności. Innymi słowy, największe sieci do maksimum wydłużają terminy płatności za towary, które znikają z ich półek bardzo szybko. Dzięki temu to dostawcy w rzeczywistości „kredytują” działalność dyskontów, a narzut pozwala pokryć koszty działalności i wygenerować zysk. Nie ma się co oburzać na taki stan rzeczy - to właśnie esencja handlu.

Jednak jak każdy mechanizm, również ten schemat może się popsuć. I to dosyć szybko. Wystarczy, że określony produkt stoi na półce zbyt długo, a hurtownik czy producent powinni wreszcie za niego otrzymać należność. W takiej sytuacji detalista sięga zwykle po finansowanie zewnętrzne. Zaciąga w banku kredyt obrotowy, decyduje się na leasing. Proces uzyskiwania finansowania jest często długotrwały i należy go planować w czasie, jeszcze przed wystąpieniem problemów płynnościowych.

 

Jak więc firmy handlowe utrzymują płynność finansową? Jak wiadomo, niewielu przedsiębiorców sprawdza wiarygodność płatniczą swoich kontrahentów. Twierdzą, że nie mają na to czasu. Z rozmów z dość sporą grupą przedstawicieli firm handlowych wyciągamy wniosek, że starają się oni współpracować z firmami o ugruntowanej pozycji na rynku. Co to znaczy? To takie, które działają już długo. - Znani w branży mają łatwiej - przekonuje nasz rozmówca.

 

Firmy o krótkim stażu muszą starać się szczególnie mocno. Takim rzadko udziela się na początku kredytu kupieckiego i za towar muszą płacić od razu.

 

Sensowną metodą poprawiającą pozycję firm handlowych, jest łączenie się w grupy zakupowe. Zamawiamy razem dużo towaru, dzięki czemu możemy sprzedawać go taniej i więcej, co przyczynia się do poprawy rentowności i lepszego przepływu pieniędzy - dodaje Stanisław, właściciel dwóch sklepów z alkoholem.

 

Spora jest grupa przedsiębiorców, szczególnie tych najmniejszych, którzy starają się rozwijać firmy handlowe w oparciu o własne środki. Inwestycje finansują pieniędzmi z zysków. Jednocześnie są wyjątkowo ostrożni w zaciąganiu zobowiązań, co z jednej strony minimalizuje ryzyko, z drugiej jednak hamuje rozwój przedsiębiorstwa.

 

Przewagą małej firmy może być to, że łatwiej jej jest panować nad kosztami. A im mniej wydatków, tym skuteczniej można zarabiać - kwituje właściciel kwiaciarni.

 

Większość firm na pewnym etapie sięga jednak po środki zewnętrzne. Firma z dużym stażem łatwiej i na lepszych warunkach otrzyma kredyt obrotowy czy dodatkowe zabezpieczenie finansowe na poczet towaru. Coraz więcej firm zaczyna w trudniejszych sytuacjach korzystać z faktoringu oferowanego jeszcze niedawno przede wszystkim przez banki, a od kilku lat udostępnianego przez wyspecjalizowane firmy oferujące elastyczny faktoring również dla mniejszych podmiotów. Są i tacy, którzy korzystają na bieżąco z mikrofaktoringu optymalizując w sposób ciągły płynność swojej firmy. Rzetelnemu kontrahentowi mogą zaproponować odroczenie płatności lojalizując go ze sobą, jednocześnie otrzymując rozliczenie faktury już następnego dnia po jej wystawieniu.

 

A Ty jak dbasz o płynność swojej firmy? Napisz do nas, podziel się doświadczeniem. Zapraszamy również do sprawdzenia narzędzi faktoringowych inviPay.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy darmowy przewodnik po mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Ce...

Czytaj całość

Zakaz cesji nie musi być przeszkodą dla skorzystania z faktoringu

Zwyczaj wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji to utrapienie dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zostają pozbawieni możliwości finansowania taki...

Czytaj całość

Porównywanie się z konkurencją może zrujnować Twoją firmę

Monitorowanie działań konkurencji jest wpisane w działania każdego przedsiębiorcy. Jednak zależnie od podejścia może motywować, ale także budzić poczu...

Czytaj całość

Opowiedz historię swoich klientów i sprzedawaj więcej

Storytelling – pojęcie pojawiające się coraz częściej w poradnikach prowadzenia biznesu. Choć z pozoru wydaje się być skomplikowane i przeznaczone dla...

Czytaj całość