Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Nieopłacone faktury plagą polskich firm - raport

Trzeci kwartał pokazał znaczący spadek Indeksu Należności Przedsiębiorstw. Wskaźnik tek wskazuje poziom opóźnień w płatnościach w Polsce, który wyniósł 89,8 punktu, co daje najgorszy wynik do trzech lat. Im niższa jest jego wartość, tym słabszy jest stan opłacania faktur w terminie przez firmy. 

Intensywny wzrost gospodarczy maskował rosnące zatory płatnicze, powodując ogromną konsumpcję. Brak płynności finansowej, pojawiający się wśród małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych wywołuje frustrację. Wymusza na przedsiębiorcach korzystanie z usług firm windykacyjnych.

Jakie są najczęstsze przyczyny opóźnień w płatnościach?
  • Nieuczciwi kontrahenci, którzy celowo opóźniają płatności, realizując je dopiero w momencie przedsądowego wezwania do zapłaty. Można to zaobserwować w większych firmach, które wykorzystują mniejsze, często jednoosobowe działalności gospodarcze, które są uzależnione od współpracy z jedną firmą.
  • Efekty kuli śnieżnej. Firma, która nie otrzyma płatności na czas, często nie ma skąd wziąć środków, aby opłacić swoje koszty. Jest postawiona przed trudnym wyborem, decydując “komu dzisiaj zapłaci, a kto będzie czekał na płatność”. Konsekwencją jest bankructwo.
  • Frywolne podejście do oceny ryzyka przy sprzedaży. Można to zauważyć wśród małych firm, które nie przywiązują uwagi do dokładnego zweryfikowania swoich potencjalnych klientów.
Opóźnienia w liczbach

W trzecim kwartale średni odsetek należności w portfelu polskich przedsiębiorców, które były przeterminowane wynosił 22%*. Oznacza to tyle, że ponad ⅕ środków, które przedsiębiorcy mają na fakturach nie zostały opłacone w terminie.

Co dziesiąta faktura jest przeterminowana powyżej 365 dni. Trzeba mieć świadomość, że im mamy więcej przeterminowanych faktur w naszym portfelu, tym większa szansa na powstanie kłopotów z płynnością finansową przedsiębiorstwa.

Faktoring lekarstwem na nieopłacone faktury

inviPay zapewnia kompleksowe wsparcie dla firm, niezależnie od sytuacji w jakiej się obecnie znajdują. Nie tylko gwarantujemy wypłatę pieniędzy z faktur w dowolnym momencie, ale również wspieramy naszych klientów w motywowaniu dłużników do zapłaty za faktury w terminie płatności.

Zadzwoń i skorzystaj z naszej oferty +48 22 295 11 58 lub napisz: biuro@invipay.com

 

 

*Raport przygotowany na podstawie badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP)

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość