Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Wszystkie wpisy

Raport - dynamika obrotów w przemyśle meblarskim rośnie, ale jeszcze szybciej rosną koszty.

Branża meblowa w Polsce (zaraz obok branży transportowej) jest jednym z najbardziej eksportowych sektorów gospodarki. Dzięki międzynarodowym perspektywom rozwoju Polska jest obecnie 4 producentem mebli na świecie. 

Rozwój branży meblowej zawdzięczamy przede wszystkim dużym Polskim firmom, które budują świadomie nie tylko swoją markę, ale i własną dystrybucję, dbając o klienta indywidualnego, jak również biznesowego (wyposażenia biur i hoteli).

Jak przedstawia się sytuacja pozostałej części polskich wytwórców mebli?

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w małych polskich firmach meblarskich. Produkują one meble przede wszystkim na rynek konsumencki, bez własnej dystrybucji, częściej pod zamówienie i dla obcych marek.

Niższa wartość dodana, brak wpływów z własnych kanałów sprzedaży sprawiają, iż wraz ze wzrostem kosztów pracy pojawiają się problemy z zapewnieniem płynności finansowej, co często prowadzi do bankructwa.

Rynek mebli dla biznesu, a rynek mebli konsumenckich.

Rynek mebli profesjonalnych rządzi się swoimi prawami. Jest on mniej uzależniony od konkurencji cenowej, jest więc pole do podnoszenia cen bez ograniczania obrotów. Z kolei na rynku mebli konsumenckich dominują duże sieci dostawców, które dyktują dostawcom nie tylko ceny, ale również wydłużone terminy płatności, podobnie jak w branży spożywczej.

Jaka jest aktualnie kondycja małej polskiej firmy meblowej, bez rozpoznawalnej marki? Na poniższym wykresie można zaobserwować płatności tych firm za komponenty meblarskie.meble Warto zauważyć, że średnio termin płatności zobowiązań producentów mebli wydłużył się w stosunku do miesięcy z ubiegłego roku o 5-6 dni.

Do 70 dni wydłużył  się okres spływu kapitału z tytułu zobowiązań

W związku z czym firmy wystawiające faktury otrzymują płatności po około 70 dniach. Należy również dodać, że średnie opóźnienie w sektorze meblowym wynosi 22 dni. Tylko około 70% klientów płaci swoje zobowiązania w terminie. Jest to spowodowane wywieraną presją na marże w branży meblarskiej.

Wszystkie te czynniki spowodowały ogromne zainteresowanie rynkami eksportowymi. Nawet najmniejsi producenci mebli poszukują kontraktów za granicą, gdzie marże są z reguły wyższe.

Niebagatelnym argumentem dla małych firm do wejścia w eksport jest możliwość zaobserwowania nowych trendów, nauczenia się czegoś – i dzięki temu działaniu jeśli nie z wyprzedzeniem, to przynajmniej bez opóźnienia w stosunku do obecnych trendów rynkowych.  

Jak się wyróżnić na tle konkurencji i zdobywać rynki zagraniczne? Wystarczy nawiązać współpracę z inviPay. Jako lider mikrofaktoringu w Polsce oferujemy również możliwość rozliczania faktur wystawianych do kontrahentów zagranicznych.

Zadzwoń i przekonaj się sam: +48 22 295 11 58

 

 

* Raport przygotowany na podstawie danych Euler Hermes (Program Analiz Należności Euler Hermes z grupy Allianz).

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość

Inwestycja w pracowników - skuteczny sposób na rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Nowe osoby w firmie to nowe umiejętności, możliwość lepszego podziału pracy i sza...

Czytaj całość

Jak uniknąć bankructwa?

Ostatnie 18 miesięcy Polskiej gospodarki zasłynęło z rekordowej liczby upadłości firm. Niespełna 650 przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo na przełomie ...

Czytaj całość

Dlaczego klienci rezygnują z usług Twojej firmy

W dobie mediów społecznościowych dzielenie się opinią o firmie stało się jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy Twoja firma ma stronę internetową i...

Czytaj całość