Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Wszystkie wpisy

Który rejestr dłużników wybrać?

Prawdziwym problemem dla wielu firm są nieuczciwi, lub nierzetelni kontrahenci. Realizując zlecenie, czy też podpisując umowę z nowych klientem, warto przeanalizować jego wiarygodność płatniczą. Unikniemy w ten sposób problemów, straty czasu i ewentualnych dodatkowych kosztów.

Przedsiębiorcy pozyskujący klientów są narażeni na nieuczciwych kontrahentów. Niestety nie da się usunąć wszystkich problemów, które mogą się pojawić wraz z niezapłaconymi na czas fakturami.

Można spróbować zminimalizować potencjalne ryzyko poprzez wcześniejsze sprawdzenie nowo pozyskanego kontrahenta.

Przy weryfikacji klientów bardzo pomocne są biura informacji gospodarczej, oraz giełdy wierzytelności. Wspomniane podmioty nie tylko posiadają własne rejestry nierzetelnych płatników, ale również je udostępniają.

Biuro informacji gospodarczej (BIG) jest instytucją gromadzącą, przechowującą i udostępniającą dane o nierzetelnych dłużnikach. Dla nierzetelnego dłużnika wpisanie do bazy BIG jest niekorzystne, gdyż w przypadku np. ubiegania się o kredyt, czy inne finansowanie - może nie otrzymać kredytu.

Pozytywne informacje gospodarcze z kolei mogą być przydatne np. gdy negocjujemy warunki umowy z bankiem.

W Polsce działa 5 biur informacji gospodarczej, w których można zweryfikować naszego nowego partnera biznesowego. Opierając się na przepisach ustawy o udostępnianiu i wymianie informacji gospodarczych poniższe firmy prowadzą własne rejestry dłużników:

Decydując się na podpisanie umowy z którymś z powyższych podmiotów warto sprawdzić obszerność bazy jaką dysponują. Jest to bardzo istotne w przypadku dopisywania swoich dłużników, co uchroni inne firmy przed współpracą.

Dodatkowym atutem danego biura informacji gospodarczej jest pomoc w windykowaniu nierzetelnych płatników.

Dlaczego mamy wybierać jedno rozwiązanie, jak można wszystkie, bez płacenia żadnego abonamentu?

Oszczędności w skali roku wyniosą kilka tysięcy złotych. Rozwiązaniem jest aktywne korzystanie z platformy inviPay. Weryfikacja potencjalnego, lub obecnego klienta trwa 30 sekund. Oprócz powyższych 5 biur informacji gospodarczej sprawdzimy ponad 20 giełd wierzytelności. Dodatkowo, jeżeli ktoś wpisze naszego kontrahenta na taką giełdę, to zostaniemy o tym fakcie poinformowani.

A Ty z jakich rozwiązań korzystasz, weryfikując swoim kontrahentów? Zadzwoń i podziel się swoimi refleksjami na ten temat +48 22 295 11 58

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość

Inwestycja w pracowników - skuteczny sposób na rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Nowe osoby w firmie to nowe umiejętności, możliwość lepszego podziału pracy i sza...

Czytaj całość

Jak uniknąć bankructwa?

Ostatnie 18 miesięcy Polskiej gospodarki zasłynęło z rekordowej liczby upadłości firm. Niespełna 650 przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo na przełomie ...

Czytaj całość

Dlaczego klienci rezygnują z usług Twojej firmy

W dobie mediów społecznościowych dzielenie się opinią o firmie stało się jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy Twoja firma ma stronę internetową i...

Czytaj całość