Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może prowadzić do braku środków na bieżącą działalność i do utraty płynności finansowej. Czy w takiej sytuacji każda faktura z odroczoną płatnością nadal będzie stratą dla firmy?

Wszystkie wpisy

Który rejestr dłużników wybrać?

Prawdziwym problemem dla wielu firm są nieuczciwi, lub nierzetelni kontrahenci. Realizując zlecenie, czy też podpisując umowę z nowych klientem, warto przeanalizować jego wiarygodność płatniczą. Unikniemy w ten sposób problemów, straty czasu i ewentualnych dodatkowych kosztów.

Przedsiębiorcy pozyskujący klientów są narażeni na nieuczciwych kontrahentów. Niestety nie da się usunąć wszystkich problemów, które mogą się pojawić wraz z niezapłaconymi na czas fakturami.

Można spróbować zminimalizować potencjalne ryzyko poprzez wcześniejsze sprawdzenie nowo pozyskanego kontrahenta.

Przy weryfikacji klientów bardzo pomocne są biura informacji gospodarczej, oraz giełdy wierzytelności. Wspomniane podmioty nie tylko posiadają własne rejestry nierzetelnych płatników, ale również je udostępniają.

Biuro informacji gospodarczej (BIG) jest instytucją gromadzącą, przechowującą i udostępniającą dane o nierzetelnych dłużnikach. Dla nierzetelnego dłużnika wpisanie do bazy BIG jest niekorzystne, gdyż w przypadku np. ubiegania się o kredyt, czy inne finansowanie - może nie otrzymać kredytu.

Pozytywne informacje gospodarcze z kolei mogą być przydatne np. gdy negocjujemy warunki umowy z bankiem.

W Polsce działa 5 biur informacji gospodarczej, w których można zweryfikować naszego nowego partnera biznesowego. Opierając się na przepisach ustawy o udostępnianiu i wymianie informacji gospodarczych poniższe firmy prowadzą własne rejestry dłużników:

Decydując się na podpisanie umowy z którymś z powyższych podmiotów warto sprawdzić obszerność bazy jaką dysponują. Jest to bardzo istotne w przypadku dopisywania swoich dłużników, co uchroni inne firmy przed współpracą.

Dodatkowym atutem danego biura informacji gospodarczej jest pomoc w windykowaniu nierzetelnych płatników.

Dlaczego mamy wybierać jedno rozwiązanie, jak można wszystkie, bez płacenia żadnego abonamentu?

Oszczędności w skali roku wyniosą kilka tysięcy złotych. Rozwiązaniem jest aktywne korzystanie z platformy inviPay. Weryfikacja potencjalnego, lub obecnego klienta trwa 30 sekund. Oprócz powyższych 5 biur informacji gospodarczej sprawdzimy ponad 20 giełd wierzytelności. Dodatkowo, jeżeli ktoś wpisze naszego kontrahenta na taką giełdę, to zostaniemy o tym fakcie poinformowani.

A Ty z jakich rozwiązań korzystasz, weryfikując swoim kontrahentów? Zadzwoń i podziel się swoimi refleksjami na ten temat +48 22 295 11 58

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może pro...

Czytaj całość

Jakie są korzyści z włączenia mikro-faktoringu do działalności gospodarczej

Prowadzenie firmy może być trudnym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności i fakturowanie klientów. Biorąc pod uwagę fakt, że płatność fa...

Czytaj całość

Zwalniająca dynamika rozwoju, a rosnące ryzyko niewypłacalności

Z rynku docierają niepokojące wieści na temat rosnącej liczby niewypłacalnych firm w trzecim kwartale 2018 roku. Niestety nie wszystkie firmy korzysta...

Czytaj całość

Który rejestr dłużników wybrać?

Prawdziwym problemem dla wielu firm są nieuczciwi, lub nierzetelni kontrahenci. Realizując zlecenie, czy też podpisując umowę z nowych klientem, warto...

Czytaj całość