Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Jak sprawdzić wiarygodność zagranicznego kontrahenta?

 

Chcesz sprawdzić czy firma, która nie jest zarejestrowana w Polsce, będzie dla ciebie wiarygodnym partnerem? Oto kilka wskazówek, które ci w tym pomogą.

 

Kontrakt życia i upragniona stabilizacja finansowa to marzenia wielu przedsiębiorców. Szczególnie właściciele małych firm łatwo mogą wpaść w pułapkę szukając takiego kontraktu. Jak pokazują badania Krajowego Rejestru Długów, zaledwie 60 proc. przedsiębiorców sprawdza wiarygodność swoich partnerów biznesowych. Choć sposobów weryfikacji jest sporo, właściciele firm niechętnie zadają sobie trud skontrolowania partnera biznesowego. Wśród polskich przedsiębiorców ciągle funkcjonuje przekonanie, że odbiorca z Europy Zachodniej jest pewniejszy niż odbiorca z Polski i zbyteczne jest sprawdzenie firmy. Nic bardziej mylnego – dane firmy, z którą zamierzasz rozpocząć współpracę, szczególnie jeżeli jest to podmiot zagraniczny, są pierwszą i kluczową rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę.

 

Na początek

Podstawowe dane firmy możesz zweryfikować samodzielnie korzystając z baz danych rejestrowych (można je znaleźć np. TUTAJ

 

Warto też zajrzeć do bazy podatników europejskich VIES VAT Pozwala ona ustalić poprawność numeru VAT podawanego przez firmę unijną i powiązane z nim dane – nazwę spółki i jej adres. Do danych należy mieć jednak ograniczone zaufanie, ponieważ obejmują informacje zadeklarowane przez samego podatnika na etapie rejestracji dla celów podatkowych.

 

Informacji o kontrahencie warto też poszukać po prostu w wyszukiwarce. Tak jak w przypadku dóbr konsumenckich, również w przypadku relacji B2B zwykła czynność „guglowania” zaczyna być potężnym narzędziem weryfikacji partnera.

 

Nie tylko Europa

Najczęściej współpracę z zagranicznymi podmiotami nawiązuje się uczestnicząc w targach branżowych lub odpowiadając na złożone bezpośrednio oferty handlowe. Ale to dopiero początek biznesowej drogi. Zakończenie kontraktu powinno się bowiem zakończyć rozliczeniem pełnej kwoty za towar lub usługę. Jeśli nasz kontrahent ma siedzibę poza Unią Europejską trzeba będzie go zweryfikować w inny sposób.

 

Zdecydowanie najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do polskich placówek dyplomatycznych w kraju, z którego pochodzi potencjalny partner w interesach. Większość polskich konsulatów udziela informacji o firmie bezpłatnie. Placówki dyplomatyczne sprawdzają czy konkretna firma istnieje, kto jest jej właścicielem i weryfikują dane teleadresowe. Możesz też poprosić o dodatkowe dane jak np. bilans finansowy. Pamiętaj jednak - takie materiały udostępniane są najczęściej odpłatnie.

 

Możesz też poprosić o pomoc w sprawdzeniu firmy zagraniczną izbę handlową w Polsce. Pracownicy izby są w stanie zweryfikować dane o kontrahencie w odpowiednikach polskiego KRS. Kilkaset złotych może kosztować sprawdzenie, czy zagraniczny kontrahent rzetelnie płaci podatki i konieczne składki.

 

Najszerszą ofertą weryfikacyjną dysponują prywatne wywiadownie gospodarcze. Ceny raportów przygotowanych przez wywiadownię zaczynają się od kilkuset złotych. Oprócz podstawowych danych możesz też poprosić o szczegółową analizę kontrahenta. W takim raporcie znajdziesz między innymi dane o właścicielach, klasyfikację branżową, informację o majątku firmy i zatrudnieniu, dane finansowe, a także ocenę prawdopodobieństwa upadłości podmiotu. Czas przygotowania takiego raportu zależy od kraju, w którym firma ma siedzibę. Zwykle zajmuje to ekspertom z wywiadowni gospodarczej około dwóch tygodni.

 

Są też na rynku firmy konsultingowe, które weryfikują kontrahentów bezpośrednio w miejscu prowadzenia przez nich działalności. Będąc z kolei nabywcą, firmie consultingowej można także zlecić badanie jakości i ilości samego towaru. W momencie, kiedy gotowy on jest do transportu, jej przedstawiciele zjawiają się w magazynie sprzedawcy, by sprawdzić, czy towar spełnia oczekiwania nabywcy i jest zgodny ze złożonym zamówieniem.

 

A Ty jak sprawdzasz swoich zagranicznych kontrahentów? Wypracowałeś metody, które są kosztowo efektywne i warte uwagi? Napisz do nas i podziel się z nami doświadczeniem.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy darmowy przewodnik po mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość