Powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, który będzie gromadził dane osób, wobec których prowadzi się postępowanie restrukturyzacyjne, oraz tych, wobec których była prowadzona bezskuteczna egzekucja.

Wszystkie wpisy

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

 

Terminowa zapłata za fakturę zależy w dużej mierze od wiarygodności Twojego partnera biznesowego. Jak pokazują badania, prawie połowa przedsiębiorstw nie sprawdza kondycji finansowej kontrahentów.

Niezapłacone faktury, problemy finansowe i kiepska reputacja wśród klientów - to tylko kilka niedogodności, na jakie może narazić Twoją firmę nierzetelny kontrahent. Jeśli to jeden z głównych dostawców, brak zapłaty może być dla Ciebie szczególnie dotkliwy. Warto takie ryzyko ograniczyć, sprawdzając na bieżąco kondycję finansową partnera biznesowego.

 

Jak wynika z badań Krajowego Rejestru Długów, tylko 50% przedsiębiorców podejmuje jakiekolwiek kroki, by ograniczyć ryzyko współpracy z nierzetelnym podmiotem. Co zaskakujące, większą ostrożnością przedsiębiorcy cechują się przy wyborze dostawców „usług prywatnych”. 92% ankietowanych weryfikuje dewelopera przed kupnem mieszkania, a 76% robiąc zakupy w Internecie, ma zwyczaj sprawdzania sprzedawcy. Przy okazji kontaktów służbowych, taka praktyka jest zdecydowanie rzadsza. Przedsiębiorcy przekonują, że nie mają czasu weryfikować wszystkich kontrahentów.

 

Poproś o rekomendacje

Tymczasem sprawdzenie wiarygodności nie musi wiązać się od razu z przeglądaniem dedykowanych do tego celu baz danych. Najprostszym sposobem jest poproszenie nowego kontrahenta o rekomendacje. Jeśli działasz na niewielkim rynku, możesz zapytać o opinię dotychczasowych kooperantów. Często jest tak, że będą oni wiedzieć sporo o kondycji firmy, z którą chcesz nawiązać współpracę. Zaletą takiego rozwiązania jest bez wątpienia również to, że możesz uzyskać sporo dodatkowych informacji o potencjalnym partnerze biznesowym, także tych nie związanych bezpośrednio z jego kondycją finansową. Jeśli nowy dostawca jest niesolidny, na pewno dowiesz się o tym od innych.

 

Jeśli branża, którą obsługujesz jest duża, zdobycie bezpośrednich opinii o kontrahencie może być utrudnione. Zawsze jednak proś o referencje i w miarę możliwości potwierdzaj je. Szukaj też informacji w Internecie. Coraz częściej można znaleźć tam wartościowe opinie, również w segmencie współpracy B2B.

 

Sprawdź w urzędowych rejestrach

Urzędowe rejestry są kolejnym źródłem, do którego powinieneś regularnie sięgać.

 

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą muszą być wpisane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (https://prod.ceidg.gov.pl). Oprócz podstawowych danych osobowych kontrahenta znajdziesz w niej również datę rozpoczęcia działalności, informację czy nie jest prowadzona upadłość lub nie został orzeczony wobec konkretnej osoby zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Atutem CEiDG jest aktualność rejestru. Zgodnie z prawem dane o zakazie działalności zgłaszane są niezwłocznie po uzyskaniu informacji o uprawomocnieniu orzeczenia sąd upadłościowy lub Krajowy Rejestr Karny.

 

Większe podmioty, działające np. w formie spółek trzeba zgłosić w Krajowym Rejestrze Sądowym. Podobnie jak w CEiDG, w KRS znajdziesz dane dotyczące siedziby spółki, numery NIP i REGON. Co istotne, w rejestrze zawarta jest również informacja, kto reprezentuje spółkę. Innymi słowy, kto może zaciągać zobowiązania i podpisywać umowy. To niezwykle ważne przy współpracy biznesowej. Sprawdzaj czy osoby podpisujące się na dokumentach są wyznaczone do reprezentacji w rejestrze. Jeśli nie, proś o pełnomocnictwo. Pamiętaj też, że w przypadku KRS, niektóre zmiany danych są aktualizowane ze sporym opóźnieniem. Wtedy zawsze warto prosić o dokument spółki stwierdzający zmiany, których nie widać jeszcze w rejestrze. Pamiętaj, że właściwie podpisana umowa to podstawa usługi, za którą będziesz wystawiał fakturę.

 

Zdarza się, że niektóre firmy, na wzór banków, proszą nowych kontrahentów o dostarczenie zaświadczenia o niezaleganiu z zapłatą podatku, a także potwierdzenia zapłaty świadczeń ZUS. Możesz samodzielnie wystąpić do urzędu skarbowego z prośbą o informację, czy kontrahent nie ma zaległości podatkowych. Musi to być jednak przeprowadzone za zgodą sprawdzanego przedsiębiorcy. Trochę trudniej jest w przypadku ZUS. W tej sytuacji to Twój kontrahent sam musi poprosić o taki dokument.

 

Giełdy wierzytelności i rejestry dłużników to ostateczność

Wiarygodność płatniczą kontrahenta warto też sprawdzać w biurach informacji gospodarczej. Możesz skorzystać z następujących baz:

 

  • Biuro Informacji Gospodarczej BIG Infomonitor SA,
  • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA,
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych KIT

 

Są to organizacje działające niezależnie od siebie. Jedno biuro nie musi wcale wiedzieć o zobowiązaniach tej samej firmy w innym biurze. Zbierają one dane o wszelkich przeterminowanych zadłużeniach osób i firm wobec np. gazowni, telewizji kablowych, operatorów sieci telefonicznych, o dłużnikach alimentacyjnych itd..

 

A jeśli korzystasz z usług inviPay, możesz na bieżąco sprawdzać wiarygodność kontrahentów używając naszych baz scoringowych i dbając regularnie o bezpieczeństwo swoich transakcji.

 

Pamiętaj, że kontrolowanie wiarygodności finansowej jest ważne w całym okresie współpracy z partnerem. Nawet najlepiej rokujący dostawca może popaść w kłopoty finansowe już w trakcie realizacji zlecenia. Im wcześniej je zdiagnozujesz, tym mniejsze ryzyko fiasku na tej relacji.

 

A jak Ty sprawdzasz wiarygodność swoich kontrahentów i jak dbasz o bezpieczeństwo relacji biznesowych? Podziel się z nami swoim doświadczeniem! Napisz do nas!

home-slide-1
Najnowsze posty

Powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, który będzie gromadził dane osób, wobec których prowadzi się postępowanie res...

Czytaj całość

3 kroki dzięki którym pracownik nie odejdzie z firmy

Branża IT zmaga się z niedoborem pracowników. Obecnie szacuje się, iż na rynku braku kilku tysięcy informatyków i  prognozy wskazują, że będzie coraz ...

Czytaj całość

Raport - Niewypłacalność Polskich firm w maju 2018

Niewypłacalność to sytuacja kiedy przedsiębiorstwo przestaje regulować swoje zobowiązania wobec swoich dostawców. Kończy się to zazwyczaj restrukturyz...

Czytaj całość

Nie wierz w mity – korzystaj z faktoringu skrojonego na miarę Twoich potrzeb

Choć na temat faktoringu powstało już wiele publikacji, nadal sporo przedsiębiorców obawia się korzystać z tej usługi, opierając swoją wiedzę na krążą...

Czytaj całość