Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Jak rozwiązać problemy z płynnością finansową?

 

Mniej więcej jedna na cztery firmy co roku upada ze względu na problemy z płynnością finansową, czyli na niemożność spłaty bieżących zobowiązań lub możliwości zakupu nowego sprzętu czy usług.

Jest 5 głównych powodów, dla których firmy tracą płynność. Świadomość ich wagi jest kluczowa dla budowy strategii optymalizacji płynności w Twoim przedsiębiorstwie.

  1. Brak dochodów

Prosta sprawa – jeżeli Twoja firma nie zarabia, to praktycznie pewnym jest, że prędzej czy później będzie miała problemy z płynnością finansową.

Jeżeli Twój biznes wykazuje straty, szybko przeanalizuj sytuację i wyklucz z życia firmy te koszty, które są możliwe do szybkiego usunięcia bez negatywnych konsekwencji na procesy generowania przychodów. Bywa, że są to dosyć brutalne decyzje, które niestety musisz podjąć ze względu na dobro firmy.

Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, w której problem z brakiem dochodów jest tylko tymczasowy. Warto mieć wtedy poduszkę finansową, dzięki której masz szansę wyjść obronną ręką z zatoru płatniczego. Staraj się regularnie gromadzić środki stanowiące zabezpieczenie na gorszy czas.

  1. Bałagan w księgowości

Częstą przyczyną problemów płynnościowych firm jest nikła i chaotyczna wiedza z zakresu struktury przychodów,  wydatków, dochodów i zobowiązań podatkowych. Zadbaj o odpowiednią obsługę księgową i samodzielnie interesuj się tym co mówią statystyki księgowe Twojej firmy.

  1. Zła struktura zadłużenia

Zła struktura zadłużenia to problem wtórny, który pojawia się często na skutek błędnych decyzji związanych z próbami rozwiązania wcześniejszych, często mniej istotnych problemów z płynnością finansową. Starannie dobieraj rodzaje i wielkości kredytu i innych form zadłużenia. W tym kontekście usługi faktoringowe mają ten plus, że są elastyczne, dostępne od ręki i nie obciążają Twojej historii kredytowej.

  1. Niewygodne terminy płatności

Czasami bywa tak, że terminy płatności za różnego rodzaju zobowiązania w ogóle nie pokrywają się z terminami środków wpływających do Twojej firmy. Teoretycznie firma może być dochodowa, a mimo tego zaczyna wpadać w kłopoty finansowe. Warto, abyś wcześniej prognozował potrzeby płynnościowe i stworzył strategię podwyższania płynności w momentach jej niższego poziomu.

  1. Zbyt szybki rozwój

Zbyt szybki rozwój to przyczyna upadku niejednej firmy. Wiele przedsiębiorstw nie jest gotowych na to, aby elastycznie przystosować się do dynamicznie rosnącej skali biznesu. Często problemem jest brak gotowości osoby zarządzającej firmą do opanowania dużej i stale zwiększającej się skali biznesu.

Zbyt szybki rozwój może również prowadzić do przeinwestowania – dostajesz duże zlecenia, zatrudniasz nowych pracowników, firma rośnie, a koszty rosną proporcjonalnie do dochodów. Gdy jednak źle zamodelujesz strukturę przychodów, może okazać się że wzrosty nie są wcale stabilne, a struktura kosztów już wygenerowanych nie jest łatwa do dynamicznego zmniejszenia w przypadku problemów.

Co teraz?

W sytuacji zatoru płynnościowego masz przynajmniej dwie  możliwości. Te finansowe, najbliższe i najszybsze w wykorzystaniu to faktoring oraz linia kredytowa. Drugie rozwiązanie wiąże się z ryzykiem, ale w pewnych sytuacjach może być rozsądną metodą regulacji zatorów płatniczych.

Łatwo dostępnym i elastycznym sposobem jest faktoring, który pozwala na przyspieszenie terminu płatności z tytułu faktur sprzedaży lub opłacenie faktur kosztowych Twoimi fakturami sprzedaży. Dzięki usłudze nettingu nie musisz już mieć gotówki na koncie, aby regulować Twoje zobowiązania z tytułu kosztów Twojej firmy.

A Ty jaką masz strategię na uniknięcie problemów płynnościowych w Twojej firmie? Napisz do nas i podziel się opinią. Edukujmy wspólnie polskich przedsiębiorców!

Czekamy na Twoją historię: biuro@invipay.com

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość