Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Celem jest zdyscyplinowanie dłużników do regulowania płatności w terminie, oraz skrócenie terminów zapłaty. Projekt jest konsultowany, a według założeń w listopadzie ma trafić do Sejmu.

Wszystkie wpisy

Jak odzyskać zaległą płatność od kontrahenta?

Każdy przedsiębiorca spotkał się z problemem opóźnionych, lub niezapłaconych faktur. Kontrahenci nie tylko nagminnie opóźniają zapłatę za faktury, ale również odmawiają uregulowania należności licząc, że usługodawca zapomni o długu. W tej niezręcznej sytuacji należy podjąć bardziej stanowcze kroki i rozpocząć windykację dłużnika.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest windykacja. To dochodzenie własności, za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. Jest to w pełni legalna czynność i dopuszcza wszelkie działania niełamiące obowiązującego stanu prawnego.

Windykacja polubowna

Pierwszym etapem odzyskania należnych środków jest postępowanie polubowne (tzw. windykacja przed-sądowa). Aby zdyscyplinować dłużnika i zachęcić go do uiszczenia należności windykator wysyła wezwania do zapłaty sms'em, e-mailem, lub bezpośrednio dzwoniąc do dłużnika.

Najskuteczniejszą formą polubownej windykacji, jest wysłanie listem poleconym pisemnego wezwania do uregulowania długu. W takim liście warto wspomnieć o konsekwencjach prawnych, które spotkają dłużnika, jeśli nie zapłaci w podanym terminie.

Jeżeli dłużnik nie reaguje na wezwania, można wpisać wierzytelność na giełdy wierzytelności, oraz do biur informacji gospodarczej. Wystawienie oferty na wspomnianych giełdach spowoduje upublicznienie danych dłużnika i może sprawić, że będzie on skłonny uregulować dług.

Windykacja sądowa

Drugim etapem dochodzenia należności jest postępowanie sądowe. Po wyczerpaniu wszystkich przed-sądowych metod odzyskania należności windykator kieruje sprawę do sądu.

Przedsiębiorcy niepotrzebnie obawiają się postępowania sądowego. Są przekonani, że koszty takiego postępowania będą wysokie. Nic bardziej mylnego! To są pieniądze, które się nam należą, a obawy są bezpodstawne, ponieważ kosztami postępowania sądowego zasadniczo obciążany jest dłużnik.

Gdy sąd wyda orzeczenie o nakazie zapłaty należy wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi – lub nakazowi zapłaty – klauzulę wykonalności. Następnie, jeśli dłużnik nie odwoła się od decyzji sądu, wierzyciel powinien udać się do komornika sądowego, który rozpocznie postępowanie egzekucyjne.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, a także wnioski do komornika egzekucję z poszczególnych części majątku dłużnika pomoże nam złożyć windykator prowadzący naszą sprawę.

Prewencja czyli zapobieganie opóźnieniom płatności.

Zanim podejmiesz zlecenie u nowego klienta, warto go sprawdzić w aplikacji inviPay. Po 30 sekundach będziesz miał informację zwrotną, czy Twój potencjalny kontrahent nie widnieje na którejś z 32 giełd wierzytelności.

Aplikacja na bieżąco monitoruje terminowość spłacania faktur. W sytuacjach gdy pojawiają się opóźnienia nasi specjaliści niezwłocznie podejmą działania i poinformują Twojego kontrahenta o braku płatności i zachęcą do uregulowania długu.

A skuteczność w dochodzeniu należności mamy ogromną! Aż 93% faktur rozliczanych za pomocą inviPay.com jest spłacana w terminie płatności.

W ten sposób nie tylko zapewniamy komfort pracy naszym klientom, ale również poprawiamy zwyczaje płatnicze w Polsce.

Masz pytania? Zadzwoń 22 295 11 58

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Ce...

Czytaj całość

Zakaz cesji nie musi być przeszkodą dla skorzystania z faktoringu

Zwyczaj wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji to utrapienie dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zostają pozbawieni możliwości finansowania taki...

Czytaj całość

Porównywanie się z konkurencją może zrujnować Twoją firmę

Monitorowanie działań konkurencji jest wpisane w działania każdego przedsiębiorcy. Jednak zależnie od podejścia może motywować, ale także budzić poczu...

Czytaj całość

Opowiedz historię swoich klientów i sprzedawaj więcej

Storytelling – pojęcie pojawiające się coraz częściej w poradnikach prowadzenia biznesu. Choć z pozoru wydaje się być skomplikowane i przeznaczone dla...

Czytaj całość