Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Celem jest zdyscyplinowanie dłużników do regulowania płatności w terminie, oraz skrócenie terminów zapłaty. Projekt jest konsultowany, a według założeń w listopadzie ma trafić do Sejmu.

Wszystkie wpisy

Jak dbać o płynność finansową?

 

Płynność finansowa to jeden z kluczowych aspektów prowadzenia firmy. To od niej w ogromnym stopniu zależy to czy przedsiębiorstwo będzie sprawnie funkcjonowało.

Od czego zależy płynność finansowa?

Płynność finansowa to aktualna możliwość firmy do regulowania zobowiązań oraz nabywania nowych towarów i usług.  Warto zwracać uwagę na ten aspekt funkcjonowania firmy, ponieważ zdarzają się sytuacje kiedy przedsiębiorstwo mimo tego, że jest dochodowe – staje na granicy upadłości z uwagi na kłopoty płynnościowe.

Dbałość o politykę utrzymania płynności jest fundamentalna dla przyszłości każdego biznesu.


Jak mierzy się płynność finansową?

Zmierzenie płynności finansowej biznesu jest niezbędne dla odpowiedniego określenia wypłacalności firmy. Sytuacja, w której firma ma zachowaną płynność to taka, kiedy może ona bezproblemowo wypłacać w terminie wynagrodzenia pracownikom, regulować bieżące należności bez dobierania pożyczek w tym celu.

Trzy najważniejsze wskaźniki dotyczące płynności finansowej to: 

  • Wskaźnik bieżącej płynności,
  • Wskaźnik szybkiej płynności,
  • Wskaźnik płynności gotówkowej.

Najczęściej stosuje się pierwszy wskaźnik, który pozwala na ustalenie jakie są zdolności płatnicze firmy. Mierzy on ile razy obecnie posiadane aktywa firmy wystarczą na pokrycie aktualnych zobowiązań.


Skąd biorą się problemy z płynnością?

Najczęstsze zagrożenia jakie stoją przed firmami i powodują problemy z płynnością, to:

  • nieregularne przychody,
  • nieprecyzyjne planowanie długookresowe,
  • płatność podatków za miesiące z lepszymi wynikami w miesiącach gorszych.

 

Jak zadbać o płynność finansową?

 

  1. Negocjuj terminy płatności

Relatywnie często można spotkać się z sytuacją, w której firma jest dochodowa, a mimo tego nadal ma problemy z płynnością finansową. Najczęściej tego typu problemy wynikają ze zbyt długiego okresu spłat faktur ze strony klientów. Najprostszym rozwiązaniem jest wynegocjowanie z nimi krótszych terminów w zamian za przyznany rabat. Pamiętaj jednak o Twojej marży. Tę należy bronić. Zastanów się czy stać Cię na obniżki.

Jeśli to możliwie, poproś klientów o przynajmniej częściową płatność z góry. Mimo, że w większości firm jest to nie do pomyślenia, czasem okazuje się, że płatność z góry jest możliwa w egzekucji.

Negocjuj terminy płatności z firmami, dla których Ty jesteś płatnikiem. Zestawienie polityki przyspieszania płatności z tytułu faktur zakupu z tą dotyczącą wydłużania płatności za faktury sprzedaży czasem może przynieść nieoczekiwane korzyści. Spróbuj.

 

  1. Wykorzystaj faktoring

Dzięki usługom faktoringowym możesz elastycznie i szybko przyspieszyć płatność za fakturę sprzedaży. Możesz wydłużyć termin płatności faktury kosztowej. Możesz też zapłacić za fakturę kosztową Twoją fakturą sprzedaży – bez angażowania gotówki i bez wykonywania przelewów. Usługa nettingu jest znakomita tak jeśli chodzi o regulowanie należności jak jeśli chodzi o oszczędność czasu poświęcanego procesom monitoringu i płatności faktur.

 

  1. Kredyt w rachunku

Kolejnym rozwiązaniem może być wspomaganie się kredytem w rachunku – pamiętaj jednak, żeby wspomagać się nim rozsądnie, w momentach które są w linii z wcześniej przyjętą strategią korzystania z kredytu.

 

A Ty jakie masz metody na zadbanie o płynność? Napisz do nas, opowiedz swoją historię, edukuj z nami innych przedsiębiorców! Czekamy na Twój email: biuro@invipay.com

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Ce...

Czytaj całość

Zakaz cesji nie musi być przeszkodą dla skorzystania z faktoringu

Zwyczaj wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji to utrapienie dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zostają pozbawieni możliwości finansowania taki...

Czytaj całość

Porównywanie się z konkurencją może zrujnować Twoją firmę

Monitorowanie działań konkurencji jest wpisane w działania każdego przedsiębiorcy. Jednak zależnie od podejścia może motywować, ale także budzić poczu...

Czytaj całość

Opowiedz historię swoich klientów i sprzedawaj więcej

Storytelling – pojęcie pojawiające się coraz częściej w poradnikach prowadzenia biznesu. Choć z pozoru wydaje się być skomplikowane i przeznaczone dla...

Czytaj całość