Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Jak dbać o płynność finansową?

 

Płynność finansowa to jeden z kluczowych aspektów prowadzenia firmy. To od niej w ogromnym stopniu zależy to czy przedsiębiorstwo będzie sprawnie funkcjonowało.

Od czego zależy płynność finansowa?

Płynność finansowa to aktualna możliwość firmy do regulowania zobowiązań oraz nabywania nowych towarów i usług.  Warto zwracać uwagę na ten aspekt funkcjonowania firmy, ponieważ zdarzają się sytuacje kiedy przedsiębiorstwo mimo tego, że jest dochodowe – staje na granicy upadłości z uwagi na kłopoty płynnościowe.

Dbałość o politykę utrzymania płynności jest fundamentalna dla przyszłości każdego biznesu.


Jak mierzy się płynność finansową?

Zmierzenie płynności finansowej biznesu jest niezbędne dla odpowiedniego określenia wypłacalności firmy. Sytuacja, w której firma ma zachowaną płynność to taka, kiedy może ona bezproblemowo wypłacać w terminie wynagrodzenia pracownikom, regulować bieżące należności bez dobierania pożyczek w tym celu.

Trzy najważniejsze wskaźniki dotyczące płynności finansowej to: 

  • Wskaźnik bieżącej płynności,
  • Wskaźnik szybkiej płynności,
  • Wskaźnik płynności gotówkowej.

Najczęściej stosuje się pierwszy wskaźnik, który pozwala na ustalenie jakie są zdolności płatnicze firmy. Mierzy on ile razy obecnie posiadane aktywa firmy wystarczą na pokrycie aktualnych zobowiązań.


Skąd biorą się problemy z płynnością?

Najczęstsze zagrożenia jakie stoją przed firmami i powodują problemy z płynnością, to:

  • nieregularne przychody,
  • nieprecyzyjne planowanie długookresowe,
  • płatność podatków za miesiące z lepszymi wynikami w miesiącach gorszych.

 

Jak zadbać o płynność finansową?

 

  1. Negocjuj terminy płatności

Relatywnie często można spotkać się z sytuacją, w której firma jest dochodowa, a mimo tego nadal ma problemy z płynnością finansową. Najczęściej tego typu problemy wynikają ze zbyt długiego okresu spłat faktur ze strony klientów. Najprostszym rozwiązaniem jest wynegocjowanie z nimi krótszych terminów w zamian za przyznany rabat. Pamiętaj jednak o Twojej marży. Tę należy bronić. Zastanów się czy stać Cię na obniżki.

Jeśli to możliwie, poproś klientów o przynajmniej częściową płatność z góry. Mimo, że w większości firm jest to nie do pomyślenia, czasem okazuje się, że płatność z góry jest możliwa w egzekucji.

Negocjuj terminy płatności z firmami, dla których Ty jesteś płatnikiem. Zestawienie polityki przyspieszania płatności z tytułu faktur zakupu z tą dotyczącą wydłużania płatności za faktury sprzedaży czasem może przynieść nieoczekiwane korzyści. Spróbuj.

 

  1. Wykorzystaj faktoring

Dzięki usługom faktoringowym możesz elastycznie i szybko przyspieszyć płatność za fakturę sprzedaży. Możesz wydłużyć termin płatności faktury kosztowej. Możesz też zapłacić za fakturę kosztową Twoją fakturą sprzedaży – bez angażowania gotówki i bez wykonywania przelewów. Usługa nettingu jest znakomita tak jeśli chodzi o regulowanie należności jak jeśli chodzi o oszczędność czasu poświęcanego procesom monitoringu i płatności faktur.

 

  1. Kredyt w rachunku

Kolejnym rozwiązaniem może być wspomaganie się kredytem w rachunku – pamiętaj jednak, żeby wspomagać się nim rozsądnie, w momentach które są w linii z wcześniej przyjętą strategią korzystania z kredytu.

 

A Ty jakie masz metody na zadbanie o płynność? Napisz do nas, opowiedz swoją historię, edukuj z nami innych przedsiębiorców! Czekamy na Twój email: biuro@invipay.com

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość