Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Wszystkie wpisy

Faktoring - remedium dla branży budowlanej

Kluczową kwestią dla branży budowlanej nie jest wielkość sprzedaży, a jej opłacalność. Duża skala trwających inwestycji wymaga ogromnego zaangażowania kapitału nie tylko firm budowlanych, ale również całego szeregu firm współpracujących.

Niestety bieżąca rentowność podwykonawców nie wygląda najlepiej. Branża doświadcza stałego wzrostu niewypłacalności. Bankrutujące firmy pociągają za sobą na dno wiele zaopatrujących firm produkujących materiały budowlane.

Priorytetowe jest wzięcie części odpowiedzialności za ten stan rzeczy przez zamawiających, a nie przenoszenie jej na głównych wykonawców, zgodnie z zapowiadanymi rozwiązaniami w kwestii rozliczeń budowlanych.

Infografika_budownictwo-01

Kontrakty podpisane 2-3 lata temu były z reguły na zaniżonym poziomie. Przy aktualnym wzroście cen produktów i kosztów pracy oznacza to spadek marży i stawia pod wielkim znakiem zapytania ich realizację.

Według programu Analiz Branżowych Euler Hermes bieżący spływ należności w budowlanej branży nadal pozostaje na najgorszej pozycji i wymaga 90 dniowego kredytowania ze strony dostawców. Wartość nieuregulowanych należności za materiały budowlane oscyluje w granicach 12-13% wartości ogółu należności.

Wydawałoby się, że nie ma idealnego rozwiązania. Banki nie chcą finansować faktur od małych kontrahentów - podwykonawców. Firmy mikrofaktoringowe z kolei nie dysponują odpowiednimi nakładami finansowymi, aby sobie pozwolić na takie operacje. Również ryzyko branży budowlanej i ewentualnej niewypłacalności tych firm niesie za sobą obawy.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzimy my - inviPay. Dysponujemy środkami, które mogą zapewnić płynność finansową całemu łańcuchowi podwykonawców, oraz dostawców materiałów budowlanych od samego początku inwestycji.

Jako jedyni w Polsce weryfikujemy firmy w kilkudziesięciu giełdach wierzytelności, dzięki czemu uniemożliwiamy współpracę nierzetelnym kontrahentom.

Poprawiamy również moralność płatniczą polskich firm, monitorując regulowanie ich należności w terminie płatności.

Jesteś w trakcie realizacji inwestycji budowlanej? A może przymierzasz się do kolejnego przetargu i masz obawy, czy wystarczy Ci pieniędzy na pracowników i materiały budowlane? 

Zadzwoń i przekonaj się sam, jakie korzyści przynosi współpraca z nami +48 22 295 11 58.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość

Inwestycja w pracowników - skuteczny sposób na rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Nowe osoby w firmie to nowe umiejętności, możliwość lepszego podziału pracy i sza...

Czytaj całość

Jak uniknąć bankructwa?

Ostatnie 18 miesięcy Polskiej gospodarki zasłynęło z rekordowej liczby upadłości firm. Niespełna 650 przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo na przełomie ...

Czytaj całość

Dlaczego klienci rezygnują z usług Twojej firmy

W dobie mediów społecznościowych dzielenie się opinią o firmie stało się jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy Twoja firma ma stronę internetową i...

Czytaj całość