Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Faktoring - remedium dla branży budowlanej

Kluczową kwestią dla branży budowlanej nie jest wielkość sprzedaży, a jej opłacalność. Duża skala trwających inwestycji wymaga ogromnego zaangażowania kapitału nie tylko firm budowlanych, ale również całego szeregu firm współpracujących.

Niestety bieżąca rentowność podwykonawców nie wygląda najlepiej. Branża doświadcza stałego wzrostu niewypłacalności. Bankrutujące firmy pociągają za sobą na dno wiele zaopatrujących firm produkujących materiały budowlane.

Priorytetowe jest wzięcie części odpowiedzialności za ten stan rzeczy przez zamawiających, a nie przenoszenie jej na głównych wykonawców, zgodnie z zapowiadanymi rozwiązaniami w kwestii rozliczeń budowlanych.

Infografika_budownictwo-01

Kontrakty podpisane 2-3 lata temu były z reguły na zaniżonym poziomie. Przy aktualnym wzroście cen produktów i kosztów pracy oznacza to spadek marży i stawia pod wielkim znakiem zapytania ich realizację.

Według programu Analiz Branżowych Euler Hermes bieżący spływ należności w budowlanej branży nadal pozostaje na najgorszej pozycji i wymaga 90 dniowego kredytowania ze strony dostawców. Wartość nieuregulowanych należności za materiały budowlane oscyluje w granicach 12-13% wartości ogółu należności.

Wydawałoby się, że nie ma idealnego rozwiązania. Banki nie chcą finansować faktur od małych kontrahentów - podwykonawców. Firmy mikrofaktoringowe z kolei nie dysponują odpowiednimi nakładami finansowymi, aby sobie pozwolić na takie operacje. Również ryzyko branży budowlanej i ewentualnej niewypłacalności tych firm niesie za sobą obawy.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzimy my - inviPay. Dysponujemy środkami, które mogą zapewnić płynność finansową całemu łańcuchowi podwykonawców, oraz dostawców materiałów budowlanych od samego początku inwestycji.

Jako jedyni w Polsce weryfikujemy firmy w kilkudziesięciu giełdach wierzytelności, dzięki czemu uniemożliwiamy współpracę nierzetelnym kontrahentom.

Poprawiamy również moralność płatniczą polskich firm, monitorując regulowanie ich należności w terminie płatności.

Jesteś w trakcie realizacji inwestycji budowlanej? A może przymierzasz się do kolejnego przetargu i masz obawy, czy wystarczy Ci pieniędzy na pracowników i materiały budowlane? 

Zadzwoń i przekonaj się sam, jakie korzyści przynosi współpraca z nami +48 22 295 11 58.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość