Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może prowadzić do braku środków na bieżącą działalność i do utraty płynności finansowej. Czy w takiej sytuacji każda faktura z odroczoną płatnością nadal będzie stratą dla firmy?

Wszystkie wpisy

Faktoring receptą na nieprzewidziane wydatki w branży produkcyjnej

Przedsiębiorstwa produkcyjne są wyjątkowo kosztochłonne. Zakup i konserwacja sprzętu, pensje pracowników czy zapewnienie surowców niezbędnych do realizacji produkcji to duże obciążenie finansowe nawet dla dużych, bardzo dobrze prosperujących firm. Dlatego małe i średnie przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją nieustannie mierzą się z ogromnym wyzwaniem zachowania płynności finansowej.

Wielu przedsiębiorców uważa, że kluczowy jest budżet firmy i choć rzeczywiście ten wyznacznik jest istotny, jednak nie jest najważniejszy. Każdy przedsiębiorca prowadzący firmę produkcyjną powinien zdawać sobie sprawę, jak ważna w jego firmie jest płynność finansowa.

Przy braku zysków możliwe jest funkcjonowanie firmy, lecz już nawet kilkutygodniowy brak płynności może wprowadzić firmę w niemożliwą do pokonania spiralę problemów.

Jak uzyskać płynność finansową?

Nie można określić optymalnego poziomu płynności finansowej firmy, wszystko zależy od specyfiki firmy. W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych zaplanowanie budżetu i przewidzenie wydatków może okazać się wyjątkowo skomplikowane.

Nieprzewidziana awaria kosztownych maszyn, wysokie kwoty na fakturach i niespodziewane zlecenia wymagające wyjątkowo kosztownych materiałów to tylko niektóre okoliczności, które wymagają znacznych nakładów finansowych i mogą zaburzyć funkcjonowanie całej firmy.

Oczywiście możliwe są próby uchronienia się przed niewypłacalnością firmy. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie analizy opierającej się na trzech obszarach:

    • w wymiarze dotychczasowych doświadczeń firmy,
    • analizy płynności w porównaniu z firmami o podobnym profilu działalności
    • oraz oceny potencjalnych przewidywanych wydarzeń przewidywanych w przyszłości. 

Jednak nawet przyjmując negatywny scenariusz, niemożliwe jest przewidzenie wszystkich aspektów i finansowe przygotowanie firmy na każde wyjątkowe zdarzenie. Dodatkowo zamrożenie środków na „czarną godzinę” może okazać się niekorzystne dla firmy – środki zamiast być inwestowane w rozwój przedsiębiorstwa są trzymane na koncie i mogą przez długi czas nie być wykorzystane.

Sposób na zatory płatnicze

Przedsiębiorca, który chce rozwijać swoją firmę musi być przygotowany na inne możliwości pozyskania funduszy w awaryjnych sytuacjach – dlatego warto, aby poznał usługę faktoringu. Pozwala ona na przyśpieszanie długoterminowych płatności bez czekania, aż kontrahent ją opłaci.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu klientów dokładamy starań, aby nasza oferta faktoringu była skrojona na ich potrzeby. Dlatego w inviPay przedsiębiorca nie płaci stałego abonamentu – gdy nie korzysta z naszych usług, nie płaci.

Sam proces przekazania faktury to tylko trzy kliknięcia – gotówka pojawia się na koncie w ciągu 24 godzin. Chcesz wiedzieć więcej – zadzwoń +48 668 573 056.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może pro...

Czytaj całość

Jakie są korzyści z włączenia mikro-faktoringu do działalności gospodarczej

Prowadzenie firmy może być trudnym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności i fakturowanie klientów. Biorąc pod uwagę fakt, że płatność fa...

Czytaj całość

Zwalniająca dynamika rozwoju, a rosnące ryzyko niewypłacalności

Z rynku docierają niepokojące wieści na temat rosnącej liczby niewypłacalnych firm w trzecim kwartale 2018 roku. Niestety nie wszystkie firmy korzysta...

Czytaj całość

Który rejestr dłużników wybrać?

Prawdziwym problemem dla wielu firm są nieuczciwi, lub nierzetelni kontrahenci. Realizując zlecenie, czy też podpisując umowę z nowych klientem, warto...

Czytaj całość