Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Celem jest zdyscyplinowanie dłużników do regulowania płatności w terminie, oraz skrócenie terminów zapłaty. Projekt jest konsultowany, a według założeń w listopadzie ma trafić do Sejmu.

Wszystkie wpisy

Faktoring - niezbędne narzędzie dla eksportera

Polscy eksporterzy znajdują się obecnie pod ogromną presją związaną z przepływem środków pieniężnych. Wynika to z faktu, iż regulowanie należności za ich produkty jest rekordowo wydłużone. Wynika to z najwyższego średniego wskaźnika DSO, który globalnie wydłużył się do 67 dni.

 

Czym jest wskaźnik DSO?

To wskaźnik cyklu regulowania należności (ang. - Dales Sales Outstanding). Określa on, po ilu dniach od momentu sprzedaży (wystawienia faktury) firma otrzymuje zapłatę.

Uzależniony jest on min. od pozycji firmy, etapu życia na jakim jest przedsiębiorstwo, sektora, czy też polityki handlowej.

Co sądzą eksperci?

„Wydłużenie okresu spłaty należności odzwierciedla rozluźnienie standardów płatności pomiędzy przedsiębiorstwami. Wskaźnik DSO ma tendencję do wydłużania się wraz z poprawą sytuacji gospodarczej na świecie. Innymi słowy teraz, gdy gospodarka światowa radzi sobie lepiej, przedsiębiorstwa mają większe wzajemne zaufanie do siebie nawzajem w regulowaniu należności za towary i usługi. Spodziewamy się, że trend ten utrzyma się w tym roku, a średnia światowa wartość DSO przekroczy dziesięcioletni poziom”. - komentuje Ludovic Surban, główny ekonomista Euler Hermes

Niestety rosnąca różnica pomiędzy dostawą towarów, a płatnościami jest ogromnym ryzykiem dla polskich eksporterów. W świetle ostatnich głośnych upadłości dużych przedsiębiorstw, nietrudno o efekt domina, który paraliżuje cały łańcuch dostaw.

Dyrektorzy finansowi firm powinni wykazać się szczególną ostrożnością przy uzgadnianiu nowych umów eksportowych, aby nie narazić firmy na problemy z płynnością.

Jak można temu zaradzić?

Jednym ze sposobów jest zdywersyfikowana ilość klientów. Mając kilkunastu odbiorców swoich produktów, opóźnienia w płatnościach jednego, czy też dwóch kontrahentów nie będą tak odczuwalne jak w przypadku, gdy mamy 3 dużych klientów. Będą oni nie tylko starali się wymuszać jak najdłuższe terminy płatności, ale również przeciągać realizację przelewów.

Drugim i najlepszym sposobem, jest zapewnienie dodatkowego finansowania, na wypadek gdyby nasi klienci nie płacili na czas. Świetnym rozwiązaniem wydaje się kredyt obrotowy, ale tylko z pozoru. Nie dość, że podpisujemy długotrwałą umowę, to też nie zapewniamy sobie wsparcia jeżeli kontrahenci nam nie płacą. Najlepiej skorzystać z usługi finansowania faktur.

Dlaczego warto skorzystać z usługi finansowania faktur?

Po pierwsze nie wiąże nas umowa na czas nieokreślony. Aby zacząć korzystać trzeba dopełnić minimum formalności. Umowa zawierana jest drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu, a do przyznania finansowania wystarczą podstawowe dane firmy i dokument tożsamości.

Po drugie korzystamy z finansowania tylko wtedy, gdy potrzebne nam są pieniądze. Po potwierdzeniu faktury u kontrahenta pieniądze są wypłacane na konto firmowe do 24 godzin.

Po trzecie zyskujemy partnera w biznesie, który motywuje naszych klientów do terminowej spłaty należności, dzięki czemu możemy skupić się wyłącznie na rozwijaniu naszego biznesu.

Chcesz poznać szczegóły? Zadzwoń 22 295 11 58

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Ce...

Czytaj całość

Zakaz cesji nie musi być przeszkodą dla skorzystania z faktoringu

Zwyczaj wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji to utrapienie dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zostają pozbawieni możliwości finansowania taki...

Czytaj całość

Porównywanie się z konkurencją może zrujnować Twoją firmę

Monitorowanie działań konkurencji jest wpisane w działania każdego przedsiębiorcy. Jednak zależnie od podejścia może motywować, ale także budzić poczu...

Czytaj całość

Opowiedz historię swoich klientów i sprzedawaj więcej

Storytelling – pojęcie pojawiające się coraz częściej w poradnikach prowadzenia biznesu. Choć z pozoru wydaje się być skomplikowane i przeznaczone dla...

Czytaj całość