Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Czy Split payment oznacza lawinę problemów finansowych dla przedsiębiorców

Od 01 lipca 2018 każda firma płacąca VAT jest zmuszona do posiadania 2 kont, jednego na kwotę netto, a drugie na kwotę VAT. Dysponowanie środkami zgromadzonymi na tym drugim koncie będzie mocno ograniczona.

Podzielona płatność, czyli "split payment" to mechanizm, który ma zapewnić większą stabilność wpływów do budżetu Państwa z tytułu podatku VAT. Wpłynie niestety bardzo negatywnie na finanse wszystkich firm, a w konsekwencji na całą gospodarkę.

Na czym polega zasada działania split payment

Split payment w swojej konstrukcji jest bardzo prosty. Polega on na tym, że płatność za nabywany towar lub usługę uiszczana jest na dwa rachunki:

  • kwota netto przekazywana jest na rachunek rozliczeniowy dostawcy,
  • kwota stanowiąca kwotę VAT - wpłacana jestna specjalny rachunek bankowy dostawcy, tzw. rachunek VAT.
Każda firma, mała czy duża musi posiadać taki rachunek.

Co istotne wszystkie banki muszą taki rachunek prowadzić bezpłatnie. Skorzystanie z podzielonej płatności jest, co do zasady, dobrowolne i zależne od decyzji nabywcy towarów lub usług. To on będzie decydował, którą fakturę zapłaci stosując mechanizm podzielonej płatności.

Nie mniej uiszczenie całej kwoty, tak jak do tej pory, na jeden rachunek naszego kontrahenta czyni nas solidarnie odpowiedzialnym za jego płatność VATu do urzędu. Zastosowanie przez podatnika split payment będzie zwalniało go od konieczności zapłacenia kary w przypadku złego rozliczenia podatku VAT przez naszego kontrahenta!

Model ten oznacza w praktyce „zamrożenie” środków z naszych własnych faktur sprzedażowych, gdyż wpłyną one na rachunek z którego będziemy mogli płacić tylko VAT! Do tej pory mogliśmy z nich korzystać dowolnie aż do rozliczenia VATu 25 dnia kolejnego miesiąca.

Mówiąc wprost, pieniądze ze sprzedaży każdej firmy zostaną pomniejszone o 23 % kwoty VAT. Naszym zdaniem płynność finansowa wielu firm w Polsce zostanie niebezpiecznie zachwiana.

Dodatkowo problem ten będzie niezwykle dotkliwy dla firm regularnie wykazujących nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Taka sytuacja zachodzi często np. w sektorze rolno-spożywczym. Sprzedaż opodatkowana jest stawką 8 proc., a zakupy w większości 23 proc.  

A co ze zwrotami podatku?

Pomimo iż,skorzystanie ze split payment pozwala na uzyskanie zwrotu podatku w trybie przyspieszonym (nawet w ciągu 25 dni), to jednak środki te cały czas będą na rachunku VAT i skorzystanie z nich do innych celów niż rozliczanie podatku od towarów i usług nie jest możliwe.

Tylko ten jeden przykład wskazuje na ryzyko zamrożenie sporej części środków finansowych. Wypłata pieniędzy z konta VAT na „zwykły” rachunek przedsiębiorcy jest możliwa wyłącznie po złożeniu odpowiedniego wniosku do naczelnika urzędu skarbowego.

Urzędnik dodatkowo będzie mógł odmówić takiej wypłaty w przypadku zaległości podatkowej albo gdy zajdzie „uzasadniona obawa, że nie będzie uregulowane zobowiązanie podatkowe z tytułu VAT”.

Specjaliści podkreślają też, że zastosowanie split payment uniemożliwi też dokonywanie przelewów zbiorczych, za kilka faktur od razu.

Split payment będzie szczególnie uciążliwy dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy poprawiali płynność finansową korzystając na bieżąco ze środków, do momentu rozliczenia ich w deklaracji VAT.

Narzędzia do utrzymania płynności finansowej

Regulacja ta wpłynie zapewne na dynamiczny rozwój firm oferujących mikrofactoring czy innych instytucji finansowych, które oferują produkty pozwalające poprawić dostęp do pieniędzy np. kredyty w rachunku bieżącym.

Mikrofactoring to usługa polegająca na finansowaniu faktur jeszcze przed terminem ich płatności. Jeśli wystawiasz kontrahentowi fakturę np. z 30 lub 60 dniowym terminem płatności to, dzięki współpracy z firmą mikrofaktoringową, możesz otrzymać płatność za tę fakturę już w kilka chwil od momentu przekazania jej faktorowi.

Jedną z takich firm jest InviPay, który pomaga finansować faktury przede wszystkim najmniejszym przedsiębiorcom. Mikrofaktoring pozwala, w zamian za niewielką prowizję, rozliczyć płatność faktury znacznie wcześniej.

InviPay od dawna przygotowywał aplikacje do super szybkiej obsługi split paymentu, wypłacając 100% faktury na 2 rachunki przedsiębiorcy.

Na koniec warto pamiętać, że to brak płynności a nie np. zły produkt jest najczęstszą przyczyną bankructw we współczesnej gospodarce.

A jakie ty masz obawy związane z mechanizmem podzielonej płatności? Jak to wpłynie na twoją firmę? Podziel się swoją opinią

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość