Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może prowadzić do braku środków na bieżącą działalność i do utraty płynności finansowej. Czy w takiej sytuacji każda faktura z odroczoną płatnością nadal będzie stratą dla firmy?

Wszystkie wpisy

Czy freelancer musi prosić się o swoje pieniądze?

Wraz z rosnącą tendencją do samozatrudnienia, coraz widoczniejszy staje się problem powszechnie znany freelancerom – czekanie na opłacenie faktury przez klienta. Brak stabilizacji finansowej, uzależnienie od terminów płatności, konieczność opłacenia kosztów stałych przed otrzymaniem pieniędzy za wykonaną pracę – to codzienność freelancera. Czy zawsze za wykonaną pracę trzeba „prosić się” o pieniądze?

Lata doświadczenia w zawodzie, odbycie kursów i szkoleń, zebranie bazy klientów to dla wielu osób wstęp do wykonywania pracy na własny rachunek. Często osoby zatrudnione w dużych firmach decydują się otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą – czy to z powodu chęci realizowania projektów według własnych preferencji, samodzielnego dopierania klientów, czy braku możliwości dogadania się z szefem.

Bycie freelancerem pozwala na podjęcie nowych, ekscytujących wyzwań zawodowych, ale także wymaga zmierzenia się z przyziemnymi sprawami, jak chociażby zachowanie płynności finansowej firmy.

Kiedy zaczynają się opóźnienia w płatnościach

Własna działalność gospodarcza daje duże możliwości, ale dostarcza też wielu zmartwień i stresów. Opłaty stałe takie jak ZUS, licencje na oprogramowanie przedsiębiorca musi opłacić bez względu na to, kiedy otrzymuje płatność od klienta.

Kiedy nieuchronnie zbliża się termin, pojawia się nerwowość, kontakt z klientem staje się trudniejszy, da się wyczuć irytacje. O ile emocjonalna reakcja jest zrozumiała, o tyle nie powinny dominować w kontaktach biznesowych.

Ostra reakcja może skończyć się negatywną reakcją klienta, a tym samym oznaczać „spalenie mostu” i prawdopodobnie brak możliwości późniejszej współpracy. Sytuacja staje się tym trudniejsza, kiedy dotyczy faktur długoterminowych – klient w żaden sposób nie jest zobowiązany do jej wcześniejszej opłaty i oczekiwanie tego od niego postawi przedsiębiorcę w złym świetle.

Jak poradzić sobie z problemami finansowymi?

Próby przekonania klienta do wcześniejszego opłacenia faktury to jedna kwestia, ale znacznie poważniejsza jest kwestia braku płynności finansowej. Warto doprowadzić do sytuacji, kiedy przedsiębiorca ma zabezpieczenie finansowe, pozwalające na opłacenie podstawowych opłat, jednak nie zawsze jest to możliwe.

W takich chwilach pojawia się pomysł „kredyt”. Pozornie wydaje się być skutecznym chwilowym rozwiązaniem, jednak koszty takich działań boleśnie odczuje się w przyszłości i nie można tego rozwiązania uznać za skutecznego w długofalowym działaniu.

Dlatego znacznie korzystniejszym rozwiązaniem dla freelancera jest skorzystanie z usług mikro-faktoringu. W bezpieczny i prosty sposób możesz otrzymać  swoje pieniądze w ciągu 24 godzin.

Dowiedz się więcej lub zadzwoń do nas  +48 22 295 11 58 – chętnie pomożemy Ci w utrzymaniu płynności finansowej w Twojej firmie. 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może pro...

Czytaj całość

Jakie są korzyści z włączenia mikro-faktoringu do działalności gospodarczej

Prowadzenie firmy może być trudnym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności i fakturowanie klientów. Biorąc pod uwagę fakt, że płatność fa...

Czytaj całość

Zwalniająca dynamika rozwoju, a rosnące ryzyko niewypłacalności

Z rynku docierają niepokojące wieści na temat rosnącej liczby niewypłacalnych firm w trzecim kwartale 2018 roku. Niestety nie wszystkie firmy korzysta...

Czytaj całość

Który rejestr dłużników wybrać?

Prawdziwym problemem dla wielu firm są nieuczciwi, lub nierzetelni kontrahenci. Realizując zlecenie, czy też podpisując umowę z nowych klientem, warto...

Czytaj całość