Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Czy freelancer musi prosić się o swoje pieniądze?

Wraz z rosnącą tendencją do samozatrudnienia, coraz widoczniejszy staje się problem powszechnie znany freelancerom – czekanie na opłacenie faktury przez klienta. Brak stabilizacji finansowej, uzależnienie od terminów płatności, konieczność opłacenia kosztów stałych przed otrzymaniem pieniędzy za wykonaną pracę – to codzienność freelancera. Czy zawsze za wykonaną pracę trzeba „prosić się” o pieniądze?

Lata doświadczenia w zawodzie, odbycie kursów i szkoleń, zebranie bazy klientów to dla wielu osób wstęp do wykonywania pracy na własny rachunek. Często osoby zatrudnione w dużych firmach decydują się otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą – czy to z powodu chęci realizowania projektów według własnych preferencji, samodzielnego dopierania klientów, czy braku możliwości dogadania się z szefem.

Bycie freelancerem pozwala na podjęcie nowych, ekscytujących wyzwań zawodowych, ale także wymaga zmierzenia się z przyziemnymi sprawami, jak chociażby zachowanie płynności finansowej firmy.

Kiedy zaczynają się opóźnienia w płatnościach

Własna działalność gospodarcza daje duże możliwości, ale dostarcza też wielu zmartwień i stresów. Opłaty stałe takie jak ZUS, licencje na oprogramowanie przedsiębiorca musi opłacić bez względu na to, kiedy otrzymuje płatność od klienta.

Kiedy nieuchronnie zbliża się termin, pojawia się nerwowość, kontakt z klientem staje się trudniejszy, da się wyczuć irytacje. O ile emocjonalna reakcja jest zrozumiała, o tyle nie powinny dominować w kontaktach biznesowych.

Ostra reakcja może skończyć się negatywną reakcją klienta, a tym samym oznaczać „spalenie mostu” i prawdopodobnie brak możliwości późniejszej współpracy. Sytuacja staje się tym trudniejsza, kiedy dotyczy faktur długoterminowych – klient w żaden sposób nie jest zobowiązany do jej wcześniejszej opłaty i oczekiwanie tego od niego postawi przedsiębiorcę w złym świetle.

Jak poradzić sobie z problemami finansowymi?

Próby przekonania klienta do wcześniejszego opłacenia faktury to jedna kwestia, ale znacznie poważniejsza jest kwestia braku płynności finansowej. Warto doprowadzić do sytuacji, kiedy przedsiębiorca ma zabezpieczenie finansowe, pozwalające na opłacenie podstawowych opłat, jednak nie zawsze jest to możliwe.

W takich chwilach pojawia się pomysł „kredyt”. Pozornie wydaje się być skutecznym chwilowym rozwiązaniem, jednak koszty takich działań boleśnie odczuje się w przyszłości i nie można tego rozwiązania uznać za skutecznego w długofalowym działaniu.

Dlatego znacznie korzystniejszym rozwiązaniem dla freelancera jest skorzystanie z usług mikro-faktoringu. W bezpieczny i prosty sposób możesz otrzymać  swoje pieniądze w ciągu 24 godzin.

Dowiedz się więcej lub zadzwoń do nas  +48 22 295 11 58 – chętnie pomożemy Ci w utrzymaniu płynności finansowej w Twojej firmie. 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość