Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Wszystkie wpisy

Czy freelancer musi prosić się o swoje pieniądze?

Wraz z rosnącą tendencją do samozatrudnienia, coraz widoczniejszy staje się problem powszechnie znany freelancerom – czekanie na opłacenie faktury przez klienta. Brak stabilizacji finansowej, uzależnienie od terminów płatności, konieczność opłacenia kosztów stałych przed otrzymaniem pieniędzy za wykonaną pracę – to codzienność freelancera. Czy zawsze za wykonaną pracę trzeba „prosić się” o pieniądze?

Lata doświadczenia w zawodzie, odbycie kursów i szkoleń, zebranie bazy klientów to dla wielu osób wstęp do wykonywania pracy na własny rachunek. Często osoby zatrudnione w dużych firmach decydują się otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą – czy to z powodu chęci realizowania projektów według własnych preferencji, samodzielnego dopierania klientów, czy braku możliwości dogadania się z szefem.

Bycie freelancerem pozwala na podjęcie nowych, ekscytujących wyzwań zawodowych, ale także wymaga zmierzenia się z przyziemnymi sprawami, jak chociażby zachowanie płynności finansowej firmy.

Kiedy zaczynają się opóźnienia w płatnościach

Własna działalność gospodarcza daje duże możliwości, ale dostarcza też wielu zmartwień i stresów. Opłaty stałe takie jak ZUS, licencje na oprogramowanie przedsiębiorca musi opłacić bez względu na to, kiedy otrzymuje płatność od klienta.

Kiedy nieuchronnie zbliża się termin, pojawia się nerwowość, kontakt z klientem staje się trudniejszy, da się wyczuć irytacje. O ile emocjonalna reakcja jest zrozumiała, o tyle nie powinny dominować w kontaktach biznesowych.

Ostra reakcja może skończyć się negatywną reakcją klienta, a tym samym oznaczać „spalenie mostu” i prawdopodobnie brak możliwości późniejszej współpracy. Sytuacja staje się tym trudniejsza, kiedy dotyczy faktur długoterminowych – klient w żaden sposób nie jest zobowiązany do jej wcześniejszej opłaty i oczekiwanie tego od niego postawi przedsiębiorcę w złym świetle.

Jak poradzić sobie z problemami finansowymi?

Próby przekonania klienta do wcześniejszego opłacenia faktury to jedna kwestia, ale znacznie poważniejsza jest kwestia braku płynności finansowej. Warto doprowadzić do sytuacji, kiedy przedsiębiorca ma zabezpieczenie finansowe, pozwalające na opłacenie podstawowych opłat, jednak nie zawsze jest to możliwe.

W takich chwilach pojawia się pomysł „kredyt”. Pozornie wydaje się być skutecznym chwilowym rozwiązaniem, jednak koszty takich działań boleśnie odczuje się w przyszłości i nie można tego rozwiązania uznać za skutecznego w długofalowym działaniu.

Dlatego znacznie korzystniejszym rozwiązaniem dla freelancera jest skorzystanie z usług mikro-faktoringu. W bezpieczny i prosty sposób możesz otrzymać  swoje pieniądze w ciągu 24 godzin.

Dowiedz się więcej lub zadzwoń do nas  +48 22 295 11 58 – chętnie pomożemy Ci w utrzymaniu płynności finansowej w Twojej firmie. 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość

Inwestycja w pracowników - skuteczny sposób na rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Nowe osoby w firmie to nowe umiejętności, możliwość lepszego podziału pracy i sza...

Czytaj całość

Jak uniknąć bankructwa?

Ostatnie 18 miesięcy Polskiej gospodarki zasłynęło z rekordowej liczby upadłości firm. Niespełna 650 przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo na przełomie ...

Czytaj całość

Dlaczego klienci rezygnują z usług Twojej firmy

W dobie mediów społecznościowych dzielenie się opinią o firmie stało się jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy Twoja firma ma stronę internetową i...

Czytaj całość