Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może prowadzić do braku środków na bieżącą działalność i do utraty płynności finansowej. Czy w takiej sytuacji każda faktura z odroczoną płatnością nadal będzie stratą dla firmy?

Wszystkie wpisy

Co zrobić gdy Twoja firma tonie, bo Twoi kontrahenci Ci nie płacą?

Niestety, powszechnym problemem przedsiębiorców w Polsce jest to, że nie dysponują oni gotówką, w sytuacjach kiedy jej potrzebują. Najczęstszym powodem braku płynności finansowej jest stos niezapłaconych faktur oraz grupa kontrahentów, która opłaca faktury grubo po terminie.

Co z tego, że Twój produkt jest popularny i dobrze się sprzedaje, jeśli Twoja firma nie ma płynności finansowej. Nie widzisz na czas gotówki za sprzedany produkt czy usługę. To niestety problem, który może zagrozić Twojemu biznesowi. Warto zatem podjąć kroki zabezpieczenia się przed tym, iż kilka niezapłaconych faktur będzie powodem spowolnienia rozwoju Twojej firmy czy nawet jej zastoju.

Problem z przepływami pieniężnymi w Polsce jest ogromny

Co drugie przedsiębiorstwo zgłasza problemy z terminowym odzyskiwaniem należności od swoich kontrahentów, a skala zatorów płatniczych sięga kwoty 26,6 mld zł – wynika z ostatniego badania BIG InfoMonitor. A średnio co czwarta firma deklaruje, że na skutek nieuregulowanych należności ze strony kontrahentów sama zalega z płatnościami. Czyli następuje efekt domina.

Masz problem z odzyskaniem swoich pieniędzy?

Dla wielu przedsiębiorców  brak dostępu do kapitału obrotowego jest problemem paraliżującym, ponieważ nie mają oni pieniędzy na pokrycie podstawowych wydatków. Czy to stanowi problem również dla Ciebie? W takim przypadku powinieneś rozważyć bardziej stanowcze podejście do upominania się o swoje należności.

Pierwsze pytanie warto sobie zadać czy kwota niespłaconej w terminie faktury jest warta zachodu. Czasami kontrahent jest Ci winny tak mało pieniędzy, że nie warto tracić czasu i wysiłku, aby go ścigać.

Ale w wielu przypadkach kwota na fakturze jest na tyle wysoka, że warto podjąć działania. Kilka cennych porad znajdziesz w jednym z naszych artykule:  Co zrobić gdy klient opóźnia się z płatnością.

Czy potrzebujesz pomocy w uzyskaniu dostępu do gotówki?

Tak czy inaczej, trzeba mieć zawsze gotówkę pod ręką. Koszty rosną w biznesie - wynajem biura, płace, materiały i tak dalej - a jeśli ich nie zapłacisz, stawką będzie przyszłość Twojego biznesu. Aby poradzić sobie z tym problemem i uzyskać dostęp do pieniędzy, których potrzebujesz, możesz rozważyć usługę finansowania faktur.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ta usługa może Ci pomóc, skontaktuj się z nami. Chętnie wyjaśnimy wszystkie szczegóły +48 22 295 11 58

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może pro...

Czytaj całość

Jakie są korzyści z włączenia mikro-faktoringu do działalności gospodarczej

Prowadzenie firmy może być trudnym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności i fakturowanie klientów. Biorąc pod uwagę fakt, że płatność fa...

Czytaj całość

Zwalniająca dynamika rozwoju, a rosnące ryzyko niewypłacalności

Z rynku docierają niepokojące wieści na temat rosnącej liczby niewypłacalnych firm w trzecim kwartale 2018 roku. Niestety nie wszystkie firmy korzysta...

Czytaj całość

Który rejestr dłużników wybrać?

Prawdziwym problemem dla wielu firm są nieuczciwi, lub nierzetelni kontrahenci. Realizując zlecenie, czy też podpisując umowę z nowych klientem, warto...

Czytaj całość