Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Wszystkie wpisy

Co zrobić gdy konkurencja zaniża ceny?

Wskaźniki sprzedaży niebezpiecznie spadają. Klienci odchodzą do konkurencji. Powód? Niższe ceny w innych firmach. W walce o utrzymanie dotychczasowego poziomu sprzedaży przedsiębiorstwo staje przed wyzwaniem – czy obniżyć ceny i narazić się na straty?

Przedsiębiorcy, którzy od zera budowali swoje firmy bardzo boleśnie odczuwają działania konkurencji. Lata spędzone na pracy po kilkanaście godzin na dobę, stres, wyrzeczenia, a wszystko to, aby zbudować biznes, który wskutek działań konkurencji wydaje się być zagrożony.

Zamiast pochopnie narażać się na straty warto ocenić, czy zagrożenie jest realne i wprowadzić przemyślane działania, które nie tylko zatrzymają obecnych klientów, ale też pozwolą pozyskać nowych.

Obniżanie cen drogą donikąd

Pozyskanie każdego klienta i obsługa jego zamówienia to dla firmy koszt. Im bardziej przedsiębiorca obniża cenę, tym większa musi być sprzedaż, aby uzyskać ten sam dochód firmy.

Szczególnie dokuczliwe jest to dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy muszą poświęcić wiele nakładów pracy i kosztów, aby wyróżnić się od innych firm. Konkurują z dużymi firmami, które mają większe budżety reklamowe i bardziej znaną markę.

Zaoferowanie najtańszej oferty przyciągnie nowych klientów, ale będzie to tylko efekt chwilowy – przeniosą się do konkurencji, gdy ta zdecyduje się na dalsze zaniżanie ceny. Dodatkowo chwilowe obniżenie ceny sprawi, że zwiększą się oczekiwania klientów i powrót do dawnej, wyższej ceny negatywnie odbije się na postrzeganie firmy.

Opinia o firmie

Kluczowe w rozwijaniu przedsiębiorstwa jest budowanie jego wizerunku. Terminowe opłacanie pensji pracowników, podatków czy VAT-u, a także możliwość szybkiego zamawiania towaru bez czekania na opłacenie faktury – to kluczowe elementy, którymi powinna charakteryzować się każda firma.

Zamiast szukać rozwiązania w obniżeniu cen ważne jest, aby firma miała płynność finansową – niezbędna do szybkiego i skutecznego realizowania zamówień klientów. Chcesz dowiedzieć się jak to osiągnąć? Zadzwoń 22 295 11 58

Jak sprzedawać, nie zaniżając cen?
  • pokaż wartość dodaną – może to być program lojalnościowy, zniżka dla stałych klientów lub darmowa przesyłka. Ten sposób klient nie będzie wymagał obniżenia ceny, a w ogólnym rozrachunku to działanie może się okazać tańszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa niż opieranie się na oferowaniu najniższej ceny.
  • pokaż rekomendacje – zadowolenie dotychczasowych klientów jest najlepszą reklamą każdej firmy. Warto zachęcić klientów do pozostawienia opinii lub pochwalić się rekomendacjami wystawionymi przez dotychczasowych kontrahentów.
  • oceń priorytety klienta – czy to na pewno cena jest najważniejsza? Może okazać się, że dla klientów priorytetowa jest nie cena, lecz inny aspekt, który charakteryzuje produkt lub usługę. Warto rozmawiać i zbierać opinię, aby podkreślać w ofercie to, co najbardziej cenią sobie klienci.
  • bądź ekspertem – przedsiębiorca nie powinien unikać udziału w konferencjach i targach. Choć wiąże się to z kosztami, to doskonała okazja, aby pokazać się od najlepszej strony, a z czasem zacząć występować jako ekspert w swojej dziedzinie. Mniej kosztowną opcją jest publikowanie na swojej stronie internetowej lub mediach społecznościowych porad ze swojej dziedziny – to pokaże dużą wiedzę i zachęci klienta, który wtedy będzie znacznie mniej skupiony na cenie.
  • wskaż różnicę – tańsze nie zawsze oznacza lepsze, dlatego w opisie produktu warto zaznaczyć aspekty, które składają się na cenę i odróżniają je od tańszych odpowiedników.
  • monitoruj konkurencję – śledzenie działań konkurencji na rynku jest ważnym elementem rozwoju firmy. Nie oznacza to, że powinno się kopiować ich postępowanie. Wręcz przeciwnie – warto potraktować to jako inspiracje, która pozwoli na wprowadzenie innych, wyróżniających rozwiązań.
  • odkryj niszę – obniżanie cen przez konkurencje może być dobrą okazją do zweryfikowania dotychczasowych działań marketingowych. Ponowne, świeże spojrzenie na oferowany produkt lub usługę pomoże zweryfikować grupę docelową i znaleźć nowych odbiorców.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość

Inwestycja w pracowników - skuteczny sposób na rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Nowe osoby w firmie to nowe umiejętności, możliwość lepszego podziału pracy i sza...

Czytaj całość

Jak uniknąć bankructwa?

Ostatnie 18 miesięcy Polskiej gospodarki zasłynęło z rekordowej liczby upadłości firm. Niespełna 650 przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo na przełomie ...

Czytaj całość

Dlaczego klienci rezygnują z usług Twojej firmy

W dobie mediów społecznościowych dzielenie się opinią o firmie stało się jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy Twoja firma ma stronę internetową i...

Czytaj całość