Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Celem jest zdyscyplinowanie dłużników do regulowania płatności w terminie, oraz skrócenie terminów zapłaty. Projekt jest konsultowany, a według założeń w listopadzie ma trafić do Sejmu.

Wszystkie wpisy

Co zrobić gdy konkurencja zaniża ceny?

Wskaźniki sprzedaży niebezpiecznie spadają. Klienci odchodzą do konkurencji. Powód? Niższe ceny w innych firmach. W walce o utrzymanie dotychczasowego poziomu sprzedaży przedsiębiorstwo staje przed wyzwaniem – czy obniżyć ceny i narazić się na straty?

Przedsiębiorcy, którzy od zera budowali swoje firmy bardzo boleśnie odczuwają działania konkurencji. Lata spędzone na pracy po kilkanaście godzin na dobę, stres, wyrzeczenia, a wszystko to, aby zbudować biznes, który wskutek działań konkurencji wydaje się być zagrożony.

Zamiast pochopnie narażać się na straty warto ocenić, czy zagrożenie jest realne i wprowadzić przemyślane działania, które nie tylko zatrzymają obecnych klientów, ale też pozwolą pozyskać nowych.

Obniżanie cen drogą donikąd

Pozyskanie każdego klienta i obsługa jego zamówienia to dla firmy koszt. Im bardziej przedsiębiorca obniża cenę, tym większa musi być sprzedaż, aby uzyskać ten sam dochód firmy.

Szczególnie dokuczliwe jest to dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy muszą poświęcić wiele nakładów pracy i kosztów, aby wyróżnić się od innych firm. Konkurują z dużymi firmami, które mają większe budżety reklamowe i bardziej znaną markę.

Zaoferowanie najtańszej oferty przyciągnie nowych klientów, ale będzie to tylko efekt chwilowy – przeniosą się do konkurencji, gdy ta zdecyduje się na dalsze zaniżanie ceny. Dodatkowo chwilowe obniżenie ceny sprawi, że zwiększą się oczekiwania klientów i powrót do dawnej, wyższej ceny negatywnie odbije się na postrzeganie firmy.

Opinia o firmie

Kluczowe w rozwijaniu przedsiębiorstwa jest budowanie jego wizerunku. Terminowe opłacanie pensji pracowników, podatków czy VAT-u, a także możliwość szybkiego zamawiania towaru bez czekania na opłacenie faktury – to kluczowe elementy, którymi powinna charakteryzować się każda firma.

Zamiast szukać rozwiązania w obniżeniu cen ważne jest, aby firma miała płynność finansową – niezbędna do szybkiego i skutecznego realizowania zamówień klientów. Chcesz dowiedzieć się jak to osiągnąć? Zadzwoń 22 295 11 58

Jak sprzedawać, nie zaniżając cen?
  • pokaż wartość dodaną – może to być program lojalnościowy, zniżka dla stałych klientów lub darmowa przesyłka. Ten sposób klient nie będzie wymagał obniżenia ceny, a w ogólnym rozrachunku to działanie może się okazać tańszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa niż opieranie się na oferowaniu najniższej ceny.
  • pokaż rekomendacje – zadowolenie dotychczasowych klientów jest najlepszą reklamą każdej firmy. Warto zachęcić klientów do pozostawienia opinii lub pochwalić się rekomendacjami wystawionymi przez dotychczasowych kontrahentów.
  • oceń priorytety klienta – czy to na pewno cena jest najważniejsza? Może okazać się, że dla klientów priorytetowa jest nie cena, lecz inny aspekt, który charakteryzuje produkt lub usługę. Warto rozmawiać i zbierać opinię, aby podkreślać w ofercie to, co najbardziej cenią sobie klienci.
  • bądź ekspertem – przedsiębiorca nie powinien unikać udziału w konferencjach i targach. Choć wiąże się to z kosztami, to doskonała okazja, aby pokazać się od najlepszej strony, a z czasem zacząć występować jako ekspert w swojej dziedzinie. Mniej kosztowną opcją jest publikowanie na swojej stronie internetowej lub mediach społecznościowych porad ze swojej dziedziny – to pokaże dużą wiedzę i zachęci klienta, który wtedy będzie znacznie mniej skupiony na cenie.
  • wskaż różnicę – tańsze nie zawsze oznacza lepsze, dlatego w opisie produktu warto zaznaczyć aspekty, które składają się na cenę i odróżniają je od tańszych odpowiedników.
  • monitoruj konkurencję – śledzenie działań konkurencji na rynku jest ważnym elementem rozwoju firmy. Nie oznacza to, że powinno się kopiować ich postępowanie. Wręcz przeciwnie – warto potraktować to jako inspiracje, która pozwoli na wprowadzenie innych, wyróżniających rozwiązań.
  • odkryj niszę – obniżanie cen przez konkurencje może być dobrą okazją do zweryfikowania dotychczasowych działań marketingowych. Ponowne, świeże spojrzenie na oferowany produkt lub usługę pomoże zweryfikować grupę docelową i znaleźć nowych odbiorców.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Ce...

Czytaj całość

Zakaz cesji nie musi być przeszkodą dla skorzystania z faktoringu

Zwyczaj wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji to utrapienie dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zostają pozbawieni możliwości finansowania taki...

Czytaj całość

Porównywanie się z konkurencją może zrujnować Twoją firmę

Monitorowanie działań konkurencji jest wpisane w działania każdego przedsiębiorcy. Jednak zależnie od podejścia może motywować, ale także budzić poczu...

Czytaj całość

Opowiedz historię swoich klientów i sprzedawaj więcej

Storytelling – pojęcie pojawiające się coraz częściej w poradnikach prowadzenia biznesu. Choć z pozoru wydaje się być skomplikowane i przeznaczone dla...

Czytaj całość