Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Co zrobić, aby na wprowadzeniu split payment nie ucierpiała Twoja firma?

Obowiązująca od 1 lipca 2018 ustawa wprowadza split payment – czyli podzieloną płatność. I stawia ona przed przedsiębiorcami nowe wyzwania i może zaburzyć płynność finansową firmy. Do końca 2018 roku skorzystanie z metody jest dobrowolne, ale to płatnik faktury decyduje, czy skorzystać z nowego systemu.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Zmianę najbardziej odczują małe i średnie przedsiębiorstwa. Dotychczas, firmy do czasu rozliczenia VAT obracały całą gotówką – zarówno kwotą netto jak i kwotą VAT, którą wpłacali do urzędu skarbowego dopiero w okresie rozliczenia.

Tymczasem zgodnie z nową metodą to kontrahent decyduje, czy podzieli płatność. Jeśli się na to zdecyduje, kwota VAT wyląduje na osobnych rachunku bankowym, a przedsiębiorca będzie miał ograniczone możliwości ich wykorzystania.

Można przeznaczyć je na opłacenie swojego podatku VAT lub wykorzystać je w ramach mechanizmu podzielonej płatności opłacając fakturę kontrahentowi. Choć przewidziana jest możliwość innego wykorzystania środków, wymaga to jednak złożenia wniosku do naczelnika Urzędu Skarbowego. 

Urząd Skarbowy na uwolnienie środków z rachunku VAT ma aż 60 dni. Ta sytuacja stwarza nowe problemy przedsiębiorcom, które mogą skutkować utratą płynności finansowej.

Jak sobie radzić?

Zmiany zostały wprowadzone, aby walczyć z przestępczością gospodarczą oraz nie dopuszczać do wyłudzeń podatkowych. Dla firm jednak są utrudnieniem w bieżącej działalności, które może prowadzić nawet do bankructwa. Aby uchronić się przed utratą płynności, firmy powinny szukać możliwości poradzenia sobie z sytuacją.

Wprowadzenie metody podzielonej płatności budzi szczególne obawy u małych i średnich przedsiębiorców. W ich przypadku każda faktura będzie budziła niepewność co do kwoty, która wpłynie na ich konto, z którego mogą dowolnie zarządzać finansami. Trudno im zatem oszacować, czy będą dysponować wystarczającymi zasobami do podjęcia kolejnych zleceń – wyjaśnia ekspert inviPay.

Co zatem robić? To doskonała okazja, aby skorzystać z faktoringu. Przedsiębiorca nie musi się obawiać na jaką formę zapłaty zdecyduje się kontrahent, a nie płacąc w inviPay stałego abonamentu, mogą dopasować korzystanie z faktoringu do swoich aktualnych potrzeb.

Metoda podzielonej płatności wywoływała wiele pytań i obaw od samego początku pracy nad ustawą. Dlatego też przygotowaliśmy na naszej stronie przewodnik, w którym szczegółowo wyjaśniamy na czym polega split payment.

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość