Faktoring - remedium dla branży budowlanej

Kluczową kwestią dla branży budowlanej nie jest wielkość sprzedaży, a jej opłacalność. Duża skala trwających inwestycji wymaga ogromnego zaangażowania kapitału nie tylko firm budowlanych, ale również całego szeregu firm współpracujących.

Wszystkie wpisy

Co zrobić, aby na wprowadzeniu split payment nie ucierpiała Twoja firma?

Obowiązująca od 1 lipca 2018 ustawa wprowadza split payment – czyli podzieloną płatność. I stawia ona przed przedsiębiorcami nowe wyzwania i może zaburzyć płynność finansową firmy. Do końca 2018 roku skorzystanie z metody jest dobrowolne, ale to płatnik faktury decyduje, czy skorzystać z nowego systemu.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Zmianę najbardziej odczują małe i średnie przedsiębiorstwa. Dotychczas, firmy do czasu rozliczenia VAT obracały całą gotówką – zarówno kwotą netto jak i kwotą VAT, którą wpłacali do urzędu skarbowego dopiero w okresie rozliczenia.

Tymczasem zgodnie z nową metodą to kontrahent decyduje, czy podzieli płatność. Jeśli się na to zdecyduje, kwota VAT wyląduje na osobnych rachunku bankowym, a przedsiębiorca będzie miał ograniczone możliwości ich wykorzystania.

Można przeznaczyć je na opłacenie swojego podatku VAT lub wykorzystać je w ramach mechanizmu podzielonej płatności opłacając fakturę kontrahentowi. Choć przewidziana jest możliwość innego wykorzystania środków, wymaga to jednak złożenia wniosku do naczelnika Urzędu Skarbowego. 

Urząd Skarbowy na uwolnienie środków z rachunku VAT ma aż 60 dni. Ta sytuacja stwarza nowe problemy przedsiębiorcom, które mogą skutkować utratą płynności finansowej.

Jak sobie radzić?

Zmiany zostały wprowadzone, aby walczyć z przestępczością gospodarczą oraz nie dopuszczać do wyłudzeń podatkowych. Dla firm jednak są utrudnieniem w bieżącej działalności, które może prowadzić nawet do bankructwa. Aby uchronić się przed utratą płynności, firmy powinny szukać możliwości poradzenia sobie z sytuacją.

Wprowadzenie metody podzielonej płatności budzi szczególne obawy u małych i średnich przedsiębiorców. W ich przypadku każda faktura będzie budziła niepewność co do kwoty, która wpłynie na ich konto, z którego mogą dowolnie zarządzać finansami. Trudno im zatem oszacować, czy będą dysponować wystarczającymi zasobami do podjęcia kolejnych zleceń – wyjaśnia ekspert inviPay.

Co zatem robić? To doskonała okazja, aby skorzystać z faktoringu. Przedsiębiorca nie musi się obawiać na jaką formę zapłaty zdecyduje się kontrahent, a nie płacąc w inviPay stałego abonamentu, mogą dopasować korzystanie z faktoringu do swoich aktualnych potrzeb.

Metoda podzielonej płatności wywoływała wiele pytań i obaw od samego początku pracy nad ustawą. Dlatego też przygotowaliśmy na naszej stronie przewodnik, w którym szczegółowo wyjaśniamy na czym polega split payment.

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Faktoring - remedium dla branży budowlanej

Kluczową kwestią dla branży budowlanej nie jest wielkość sprzedaży, a jej opłacalność. Duża skala trwających inwestycji wymaga ogromnego zaangażowania...

Czytaj całość

Jak wypromować firmę w social media?

Technologie towarzyszą nam w codziennym życiu. Dlatego nie dziwi fakt, że obecność w mediach społecznościowych staje się koniecznością dla każdej firm...

Czytaj całość

Co zrobić gdy konkurencja zaniża ceny?

Wskaźniki sprzedaży niebezpiecznie spadają. Klienci odchodzą do konkurencji. Powód? Niższe ceny w innych firmach. W walce o utrzymanie dotychczasowego...

Czytaj całość

Omega Code partnerem technologicznym inviPay

Miło nam poinformować o nawiązaniu od 1 lipca br. bardzo ważnego dla nas partnerstwa technologicznego z firmą Omega Code - profesjonalnym dostawcą usł...

Czytaj całość