Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Celem jest zdyscyplinowanie dłużników do regulowania płatności w terminie, oraz skrócenie terminów zapłaty. Projekt jest konsultowany, a według założeń w listopadzie ma trafić do Sejmu.

Wszystkie wpisy

Co zrobić, aby na wprowadzeniu split payment nie ucierpiała Twoja firma?

Obowiązująca od 1 lipca 2018 ustawa wprowadza split payment – czyli podzieloną płatność. I stawia ona przed przedsiębiorcami nowe wyzwania i może zaburzyć płynność finansową firmy. Do końca 2018 roku skorzystanie z metody jest dobrowolne, ale to płatnik faktury decyduje, czy skorzystać z nowego systemu.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Zmianę najbardziej odczują małe i średnie przedsiębiorstwa. Dotychczas, firmy do czasu rozliczenia VAT obracały całą gotówką – zarówno kwotą netto jak i kwotą VAT, którą wpłacali do urzędu skarbowego dopiero w okresie rozliczenia.

Tymczasem zgodnie z nową metodą to kontrahent decyduje, czy podzieli płatność. Jeśli się na to zdecyduje, kwota VAT wyląduje na osobnych rachunku bankowym, a przedsiębiorca będzie miał ograniczone możliwości ich wykorzystania.

Można przeznaczyć je na opłacenie swojego podatku VAT lub wykorzystać je w ramach mechanizmu podzielonej płatności opłacając fakturę kontrahentowi. Choć przewidziana jest możliwość innego wykorzystania środków, wymaga to jednak złożenia wniosku do naczelnika Urzędu Skarbowego. 

Urząd Skarbowy na uwolnienie środków z rachunku VAT ma aż 60 dni. Ta sytuacja stwarza nowe problemy przedsiębiorcom, które mogą skutkować utratą płynności finansowej.

Jak sobie radzić?

Zmiany zostały wprowadzone, aby walczyć z przestępczością gospodarczą oraz nie dopuszczać do wyłudzeń podatkowych. Dla firm jednak są utrudnieniem w bieżącej działalności, które może prowadzić nawet do bankructwa. Aby uchronić się przed utratą płynności, firmy powinny szukać możliwości poradzenia sobie z sytuacją.

Wprowadzenie metody podzielonej płatności budzi szczególne obawy u małych i średnich przedsiębiorców. W ich przypadku każda faktura będzie budziła niepewność co do kwoty, która wpłynie na ich konto, z którego mogą dowolnie zarządzać finansami. Trudno im zatem oszacować, czy będą dysponować wystarczającymi zasobami do podjęcia kolejnych zleceń – wyjaśnia ekspert inviPay.

Co zatem robić? To doskonała okazja, aby skorzystać z faktoringu. Przedsiębiorca nie musi się obawiać na jaką formę zapłaty zdecyduje się kontrahent, a nie płacąc w inviPay stałego abonamentu, mogą dopasować korzystanie z faktoringu do swoich aktualnych potrzeb.

Metoda podzielonej płatności wywoływała wiele pytań i obaw od samego początku pracy nad ustawą. Dlatego też przygotowaliśmy na naszej stronie przewodnik, w którym szczegółowo wyjaśniamy na czym polega split payment.

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Ce...

Czytaj całość

Zakaz cesji nie musi być przeszkodą dla skorzystania z faktoringu

Zwyczaj wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji to utrapienie dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zostają pozbawieni możliwości finansowania taki...

Czytaj całość

Porównywanie się z konkurencją może zrujnować Twoją firmę

Monitorowanie działań konkurencji jest wpisane w działania każdego przedsiębiorcy. Jednak zależnie od podejścia może motywować, ale także budzić poczu...

Czytaj całość

Opowiedz historię swoich klientów i sprzedawaj więcej

Storytelling – pojęcie pojawiające się coraz częściej w poradnikach prowadzenia biznesu. Choć z pozoru wydaje się być skomplikowane i przeznaczone dla...

Czytaj całość