Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

8 metod na poprawienie płynności w biznesie sezonowym.

 

Fajerwerki w karnawale, handel sprzętem narciarskim w zimie, sprzedaż lodów lub szkółka surfingowa w latem. Jest wiele biznesów, w których wyraźnie widać sezonowość. Jak budować płynność finansową, gdy zarabiasz tylko kilka miesięcy w roku?

Sezonowość biznesu to zjawisko coraz bardziej powszechne w wielu branżach. Artykuły szkolne najlepiej sprzedają się w grudniu i pod koniec wakacji, sprzedaż lodów i piwa najwyższe wartości notuje latem – i to w przypadku sprzyjającej pogody. Centra ogrodnicze otwierają zwykle swoje stoiska wczesną wiosną, a ograniczają handel późną jesienią. Sklepy narciarskie największe oblężenie przeżywają natomiast od października do marca. To wszystko powoduje, że już od początku działalności trzeba przygotować się na spadek obrotów w konkretnych terminach w zamian za bardzo dobre wyniki w „szczycie”. Przygotować trzeba się do tego przede wszystkim ze względu na konieczność zapewnienia właściwej płynności finansowej.

Jeśli dobrze znasz branżę, w której działasz, to sezonowość nie powinna być problemem. Przedsiębiorca ze sporym doświadczeniem wie, kiedy spodziewać się mniejszego zapotrzebowania na produkty lub usługi albo spiętrzenia zamówień.

Jak sprawdzić czy biznes jest sezonowy?

W każdym biznesie są okresy lepszej i gorszej sprzedaży. Nie znaczy to jednak od razu, że branża wykazuje sezonowość. Będziesz mógł to stwierdzić dopiero wtedy, gdy spadki sprzedaży będą powtarzalne i znaczne w określonym czasie. Jeśli znasz okresy, w których wzrasta zainteresowanie produktami i usługami, jesteś w stanie dobrze przygotować się do obsługi klientów na najwyższym poziomie.

Sezonowość widać często dopiero po kilku latach prowadzenia firmy. A co zrobić, gdy dopiero zaczynasz? Spróbuj dowiedzieć się najwięcej o branży, w której będziesz działał. Zobacz, jak inni  radzą sobie z wahaniami sezonowymi, by ograniczyć niekorzystny wpływ spadających obrotów w określonych miesiącach.

Jak budować płynność finansową?

W przypadku biznesu, który cechuje się sporą sezonowością, jedną z najważniejszych rzeczy jest zachowanie płynności finansowej. Określona grupa wydatków to koszty stałe, które trzeba ponosić niezależnie od wielkości biznesu. Jeśli twoja firma jest bardzo mała, prowadzisz ją w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i nie zatrudniasz na stałe pracowników, na czas gdy nie ma klientów możesz taką działalność zawiesić składając w urzędzie gminy (lub przez internet), odpowiedni wniosek. Masz prawo zawiesić działalność na czas od miesiąca do dwóch lat. Jeśli jednak chcesz działać cały czas, warto postarać się o stabilne finanse w okresie spowolnienia.

  • Po pierwsze - czas uruchomienia biznesu. Najlepiej wystartować tuż przed okresem wzmożonego popytu na produkt lub usługę. Gdy ruszysz z biznesem zbyt wcześnie, może nie wystarczyć ci czasu na „rozpędzenie” całej machiny. Spory popyt na początku działalności daje szansę zarobienia pieniędzy na pokrycie kosztów w czasie spowolnienia.
  • Po drugie – pamiętaj, że z sezonowością boryka się również twoja konkurencja. To co świadczy o sile biznesu, to stabilne zachowanie w momencie spadku obrotów. Możesz wygrać, jeśli potrafisz utrzymać w dobrej kondycji płatności.

 

Jak utrzymać płynność finansową?

  1. Kontroluj na bieżąco stan konta

To o czym niestety zapomina wielu przedsiębiorców, to pilnowanie stanu finansów. Nie chodzi tu tylko o wyegzekwowanie należności od kontrahenta, ale o takie planowanie budżetu by nie popaść w długi.

  1. Nie zakładaj, że pieniądze otrzymasz w terminie

Zawsze załóż, że płatność ze strony kontrahenta się opóźni. Czasem może to być dotkliwe w czasie szczytu sezonu, ale jest jeszcze bardziej dokuczliwe, gdy w biznesie jest słabszy ruch - nie można wtedy ewentualnych braków sfinansować przychodami ze sprzedaży innych produktów. Planując budżet firmowy załóż, że należność spłynie do Ciebie np. dwa tygodnie po wskazanym terminie płatności. Jeśli więc dajesz 14-dniowe terminy płatności, w planie finansowym uwzględnij, że kontrahent może uregulować należność dopiero po miesiącu.

  1. Skróć termin spłaty faktur

Poza sezonem możesz obniżyć cenę usługi (gdy robią to twoi konkurenci), a dodatkowo udzielić rabatu za szybką płatność. Jeśli w standardzie jest miesięczny okres, daj zachętę za opłacenie zamówienia od razu. Oczywiście nie jest to możliwe w każdym przypadku. Czasami dłuższy okres zapłaty za faktury jest jednym z czynników determinujących to, czy dane firmy nawiązują ze sobą współpracę. Natomiast w tym zakresie, w jakim jest to możliwe – należy się zdecydować na to rozwiązanie.

  1. Rób prognozę przepływów pieniężnych

Ustal sobie cele na 6 i 12 miesięcy i monitoruj na bieżąco sytuację finansową. W tym celu warto sporządzić prosty arkusz kalkulacyjny z wyszczególnieniem przychodów i kosztów w układzie miesięcznym.

  1. Przewiduj możliwe problemy

Identyfikuj potencjalne problemy z płynnością finansową z wyprzedzeniem. Analizuj ewentualne problemy klientów i dostawców oraz podejmuj działania niezwłocznie po wykryciu problemu.

  1. Rozszerz asortyment

Dopasuj się do sezonowości, zmieniając asortyment lub nawet branżę na czas spowolnienia. Zacznij prowadzić politykę zatrudnienia oraz - tam, gdzie to możliwe – planuj pracę i produkcję na zapas. Innym możliwym rozwiązaniem jest budowa takiego portfolio produktów, które posiada inne szczyty sprzedaży. Przykładem są sklepy rowerowo-narciarskie. W zimie sprzedaje się sprzęt dla miłośników białego szaleństwa, by przez resztę roku oferować asortyment pomagający w letnich aktywnościach.

  1. Utrzymuj dobre relacje z kredytodawcami

Jeśli masz zaciągnięte kredyty firmowe, utrzymuj dobre relacje z kredytodawcami. Informuj ich o nieprzewidzianych trudnościach. Są instytucje finansowe, które pozwalają dopasować wysokość rat do okresu w roku. W czasie sezonowego spowolnienia możesz wtedy płacić mniej. Dobre stosunki z przedstawicielami instytucji finansowych pozwolą na uzyskanie finansowania w momencie gdy będzie to naprawdę potrzebne, a inni nie chcieliby udzielić wsparcia kredytowego.

  1. Poszukuj elastycznych metod finansowania

Jeśli prowadzisz biznes sezonowy z dłuższymi terminami płatności, skorzystaj z możliwości przyspieszenia płatności dzięki usługom faktoringowym. Dopasuj usługę elastycznie do momentu, w którym będziesz potrzebował większej płynności bez konieczności zobowiązania się do współpracy długoterminowej i sztywnych limitów rozliczeń. Korzystaj z mikrofaktoringu sezonowo, wtedy kiedy Twoja działalności tego wymaga.

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość