Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

6 złych nawyków, które mogą doprowadzić Twoją firmę do bankructwa.

 

Efektywny biznes to nie tylko dobra strategia, ale też właściwie pielęgnowane procesy i codzienne nawyki dotyczące finansów. Dowiedz się jakich nawyków się pozbyć, aby ograniczać ryzyka finansowe.

 

  1. Boisz się negocjować

Od ręki akceptujesz stawki proponowane przez Twoich klientów? Płacisz dostawcom dokładnie tyle ile podają w swoim cenniku? Wydaje Ci się, że nie masz pola do negocjacji?

Pamiętaj, że w większości relacji warto przynajmniej próbować negocjować. Nawet jeżeli za każdym razem wynegocjujesz tylko trochę, to w długim terminie przełoży się to na istotną różnicę w finansach. Pamiętaj też, że negocjacje wymagają stałego treningu. Im częściej będziesz negocjował, tym większe upusty uda Ci się osiągać  z czasem.

 

  1. Nie przywiązujesz uwagi do wydatków

Tak jak w finansach prywatnych - chcąc osiągnąć sukces, musisz trzymać się dyscypliny finansowej. Powinieneś wnikliwie analizować wszystkie firmowe wydatki, tak aby pieniądze zarabiane przez Twoje przedsiębiorstwo były wydawane racjonalnie. Pamiętaj też, że postawa w kulturze wydatków właściciela istotnie wpływa na zwyczaje wydatkowe podejmowane przez Twoich pracowników w zakresie finansów firmy.

Prowadź i analizuj rejestr wszystkich wydatków na minimum 6 miesięcy do tyłu. Pomoże to określić w jaki sposób dysponowane są środki finansowe firmy i stworzyć bazę do optymalizacji.

 

  1. Popadasz w długi

Płynność w biznesie jest podstawową wartością. Jeśli poprawiasz ją zaciągając kredyty lub pożyczki, pamiętaj każdorazowo o cenie jaką płacisz. Kalkuluj czy stać Cię na tą cenę. Pamiętaj o swojej marży na produkcie i porównuj ją do ceny finansowania. Kredyt i każdy inny instrument finansowy może być dobrym narzędziem rozwoju firmy tylko i wyłącznie wtedy gdy jest używany świadomie, z pełną kalkulacją jego kosztów względem wartości dodanych.

 

  1. Brak rezerw finansowych

Kluczowe dla wzrostu firmy, zwłaszcza takiej która jest na początkowym etapie rozwoju lub tej którą dotyka sezonowość, jest gromadzenie rezerw finansowych. Bezwzględnie pamiętaj, żeby utrzymywać odpowiedni poziom rezerw i czasy prosperity traktować jako bufor bezpieczeństwa dla czasów gorszych odkładając część środków. Pamiętaj, że zbyt duża waga wydatków konsumpcyjnych w wydatkach ogółem jest ryzykownym obciążeniem nie tylko w życiu prywatnym, ale i w biznesie.

 

  1. Długie terminy płatności na fakturach

Brzmi jak Eldorado? Z jednej strony to całkiem wygodne rozwiązanie – dajesz sobie długi czas na spłacenie zobowiązania. Z drugiej strony musisz pamiętać, że działa trochę jak karta kredytowa. Zaczynają Ci się gromadzić wciąż nowe zobowiązania, a ich kumulacja może być zabójcza i dla płynności i w najgorszym razie dla całego biznesu.

Optymalizuj terminy płatności na tyle na ile pozwalają na to relacje z kontrahentami. Planuj wydatki i przychody i przede wszystkim bądź w pełni świadomy przepływów pieniężnych. W inviPay możesz skorzystać też z usługi nettingu, w ramach której płacisz swoje faktury kosztowe fakturami sprzedaży. A przy tym wszystkim otrzymujesz w pakiecie darmowy monitoring płatności i wszystkie procesy związane z przelewami bankowymi, tak abyś mógł skoncentrować się na biznesie.

 

  1. Zbędne wydatki

Firma zaczęła być bardziej dochodowa? To świetnie, ale nie oznacza to, że od razu potrzebujesz nowego biura w najdroższej lokalizacji, lepszego samochodu czy sporo droższego domu. Na to wszystko przyjdzie czas. Najpierw odrób lekcję z regularnego tworzenia i reinwestowania części rezerw finansowych, a potem oddawaj się konsumpcji.

Na wydatki zbędne pozwól sobie gdy masz odłożone pieniądze, nie posiadasz ryzykownych długów, a sytuacja firmy jest stabilna i zapowiada się, że w długofalowej perspektywie cały czas biznes będzie generował zyski. Pamiętaj, żeby starać się widzieć przynajmniej horyzont, a “carpe diem” pozostaw sferom, którym daleko do finansów.

 

Miałeś lub masz złe nawyki dotyczące finansów firmy? Podziel się z nami swoim doświadczeniem! Edukujmy wspólnie przedsiębiorców. Napisz do nas lub zadzwoń. Czekamy na Twoją historię!

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość