Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

5 sposobów jak przyspieszyć tempo firmy na wczesnym etapie rozwoju

Każdy przedsiębiorca chce, by jego firma szybko i prężnie się rozwijała. Niestety, nawet najlepiej zapowiadający się biznes czasem łapie zadyszkę. Jak pokonać chwilowe problemy? Co możemy zrobić, by skutecznie przyspieszyć rozwój naszego przedsiębiorstwa? Oto kilka sprawdzonych pomysłów.

Unikaj zatorów płatniczych

Zatory płatnicze są częstym problemem wielu firm – nie tylko tych początkujących. To określenie jest używane w sytuacji, w której firma, czekając na pieniądze od kontrahenta, sama musi uregulować swoje zobowiązania finansowe. Przez to, że nasz kontrahent spóźnia się z wpłatą, my także możemy mieć trudności i uregulowaniem wszystkich rachunków w terminie, a to często prowadzi do dodatkowych kosztów – odsetek. Gromadzenie się zobowiązań finansowych może prowadzić do wielu negatywnych skutków. Kiedy zalegamy z płatnościami lub nie możemy zrealizować projektu w terminie, tracimy wiarygodność. Dlatego powinniśmy się przed tym zabezpieczyć – to pomoże naszej firmie utrzymać stałe tempo rozwoju.

Jak to zrobić? Najlepiej znaleźć dodatkowe źródła finansowania, które będą naszym zabezpieczeniem w razie takich sytuacji. Dobrym pomysłem jest linia kredytowa lub debet. Warto też pomyśleć o usłudze faktoringu. Jednak kluczową sprawą w zwalczaniu zatorów płatniczych jest sprawdzanie wiarygodności kontrahenta. Upewnijmy się, że nie jest zadłużony (możemy to sprawdzić na przykład w Krajowym Rejestrze Dłużników). Poczytajmy też opinie na jego temat w sieci – jeśli znajdziemy wiele wpisów podważających wiarygodność finansową potencjalnego partnera biznesowego, lepiej odpuśćmy sobie taką współpracę.

Przemyślana strategia

Dobra strategia biznesowa pozwoli naszej firmie szybciej się rozwijać. Określając konkretne cele, łatwiej będzie nam dążyć do ich realizacji. Dlatego na samym początku prowadzenia działalności warto poświęcić czas na przygotowanie dobrej, kompleksowej strategii rozwoju – oczywiście później nie musimy się kurczowo trzymać każdego zawartego w niej punktu. Strategię możemy modyfikować, ważne jednak, by mieć spójną, precyzyjną wizję prowadzenia naszej działalności.

Dobra strategii musi być dopasowana do warunków, które aktualnie panują na rynku – nie możemy tworzyć jej w oderwaniu od aktualnych warunków gospodarczych. Przygotowując ją powinniśmy zadać sobie kilka pytań:

  • Jaka jest oferta naszej konkurencji?

  • Co my możemy zaoferować?

  • Jak kształtują się ceny naszych produktów?

  • Jakie kanały dystrybucji chcemy wykorzystać?

  • W jaką stronę chcemy rozwijać nasze przedsiębiorstwo?

  • Jakimi środkami finansowymi dysponujemy?

Te podstawowe pytania pomogą nam stworzyć przejrzystą strategię rozwoju firmy.

Zadbaj o komunikację

Dobra komunikacja i przemyślane treści dotyczące naszej firmy, sprawiają, że możemy dotrzeć do szerszej grupy odbiorców i tym samym znacznie zwiększyć sprzedaż. Najlepiej, jeśli uda nam się stworzyć treści, które będą rozprzestrzeniać się viralowo – to znaczy, że ich odbiorcy będą je dalej udostępniać i pokazywać swoim znajomym. Stworzenie viralu nie jest łatwe, jednak przynosi ogromne korzyści. Na dzisiejszym rynku najważniejsza jest oryginalność przekazu – jeśli wypracujemy swój własny styl i będziemy tworzyć ambitne, ciekawe treści, mamy szansę się wybić, nawet jeśli prowadzimy niewielką firmę. Tak naprawdę w dobrej komunikacji liczy się przede wszystkim ciekawy pomysł.

Naucz się w pełni wykorzystywać narzędzia do promocji

Bez reklamy biznes nie ma szansy się rozwijać. Warto więc zainwestować w strategię marketingową. Początkujące przedsiębiorstwa bardzo często szukają sposobów na promocje swojego biznesu w sieci. To dobry pomysł, ponieważ reklama w Internecie zwykle nie jest bardzo droga, a może dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Jednak, żeby osiągnąć dużą skuteczność, trzeba dobrze zapoznać się z daną formą promocji w Internecie. Google AdWords, pozycjonowanie, marketing szeptany - to narzędzia, które zwykle wymagają czasu – nie przynoszą natychmiastowych efektów. Jeśli jednak nauczymy się dobrze je wykorzystywać, z pewnością będziemy zadowoleni z osiągniętego wyniku. Nie przeskakujmy więc z jednej formy promocji na drugą, tylko wybierzmy taką, która naprawdę nam odpowiada i starajmy się ją wykorzystać najlepiej jak to możliwe.

Zdobywaj pieniądze na rozwój

Im większy mamy budżet, tym szybciej nasza firma może się rozwijać. Dlatego każdy ambitny przedsiębiorca powinien nieustannie szukać różnych źródeł finansowania, które pomogą mu realizować swoje cele biznesowe. Szukając pieniędzy na rozwój firmy, warto zapoznać się z aktualną ofertą dotacji unijnych – często można tam znaleźć wiele ciekawych programów, które pomogą nam zgromadzić środki finansowe niezbędne do rozwijania naszego biznesu. Pamiętajmy jednak, że UE to nie jedyne źródło pieniędzy – dotacji możemy też szukać w urzędzie pracy, lub w jednostkach samorządu terytorialnego – coraz częściej miasta chcąc przyciągać przedsiębiorców, przygotowują dla nich programy wsparcia finansowego. Dobrym źródłem finansowania są także oczywiście pożyczki bankowe – trzeba jednak pamiętać, że to zobowiązania, które będziemy musieli kiedyś spłacić. Dlatego lepiej będzie poszukać inwestora – bardzo pomocni będą tak zwani Aniołowie Biznesu – czyli osoby lub firmy z dużym kapitałem, które uda nam się przekonać do swoich pomysłów. W zamian za inwestycję w nasz biznes Aniołowie zyskują cześć udziałów w firmie.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość