Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Wszystkie wpisy

5 sposobów, aby wyróżnić firmę na tle konkurencji.

Decyzja o wyborze dóbr lub usług coraz rzadziej jest uwarunkowana najniższą ceną – klient jest w stanie zapłacić więcej, jeśli wie, że decyduje się na lepszej jakości obsługę. Dla małych i średnich przedsiębiorstw jest to możliwość na konkurowanie ze znacznie większymi i bardziej znanymi markami, ale także wyzwanie, aby przekonać klienta do wyboru ich firmy. Poznaj 5 sposobów, jak wyróżnić firmę na tle konkurencji!

Bądź aktywny w social mediach

Wykorzystaj potencjał mediów społecznościowych. Sama strona internetowa to zdecydowanie za mało – utworzenie profilu na jednym z portali jest koniecznością. Pokazuj nie tylko swoje produkty czy usługi, ale także dokonania i sukcesy, pracę od zaplecza, czy pracowników firm.

Wybierz firmy, na których chcesz się wzorować – niekoniecznie z tej samej branży, ale przede wszystkim te, z których usług sam chętnie korzystasz. Będzie to nieocenione źródło inspiracji.

Nie obawiaj się wykorzystać nowych technologii. Newslettery czy boty na facebooku mogą wyróżnić firmę na tle innych i być nowym, ważnym obszarem komunikacji z klientem. Przeczytaj o promocji firmy w social mediach naszym artykule.


Stwórz klientom dogodną formę kontaktu

Oczywistością jest, że nie można oprzeć się na jednostronnym komunikacie – klient musi mieć możliwość kontaktu z firmą, aby móc dopytać się o szczegóły czy wyjaśnić niezrozumiałe kwestie.

Często jednak zapomina się, że preferencje w tej kwestii są bardzo różne. Dla jednym wygodniejszą formą jest rozmowa telefoniczna, jednak są osoby których konieczność takiego kontaktu zniechęci i zdecydowanie wolą napisać wiadomość.

Jednocześnie w każdym z tych kanałów niezmiernie ważny jest czas – decyzja o wybraniu firmy często podyktowana jest uzyskaniem od niej szybkiej odpowiedzi dotyczącej oferty. Dlatego decydując się na wiele form kontaktu koniecznie należy zadbać, aby w każdym przypadku klient niezwłocznie otrzymał odpowiedź.


Terminowość

Zmorą małych i średnich przedsiębiorstw jest płynność finansowa – jej brak może zaważyć na wizerunku firmy i podważyć dotychczasowe sukcesy. Dla klienta nie jest ważny powód, w skutek którego firma nie wywiązuje się ze zobowiązań.

Tu żadne usprawiedliwienia nie pomogą - informacja, że opóźnienie wynika z oczekiwania na wpływy finansowe od usługobiorców będzie potraktowana jako brak profesjonalizmu. Dlatego warto szukać rozwiązań zanim nastąpi sytuacja kryzysowa.

W inviPay dążymy do wybrania optymalnego rozwiązania dopasowanego do potrzeb przedsiębiorstwa, które pozwoli na osiągnięcie pełnej płynności finansowej.


Zastosuj indywidualne podejście

Bez względu na ilość klientów ważne jest, aby każdy z nich miał poczucie indywidualnego traktowania. Zadbaj o system, który umożliwi szybki dostęp do informacji o zamówieniu klienta i pozwoli bez zbędnej zwłoki rozwiać wątpliwości klienta.

Warto także monitorować czy cały proces przebiega zgodnie z planem i upewnić, że klient otrzymał to, czego oczekiwał. Pozytywne doświadczenia w tym obszarze budują więź klienta z firmą opartą na lojalności i zaufaniu. Ważniejsze od dopracowanych procedur jest elastyczne podejście do sytuacji.


Nagradzaj stałych klientów

Promocje dla nowych klientów są kuszące i niewątpliwie zachęcają, ale wiąże się ze znacznie większymi kosztami niż utrzymanie dotychczasowego klienta. Firmy często zapominają, że raz pozyskany kontrahent nie pozostanie z firmą na zawsze, jeśli przekona się, że inne przedsiębiorstwo ma dla niego korzystniejszą ofertę.

Dlatego warto skupić się na zaoferowaniu zniżek i promocji przy kolejnych zakupach czy usłudze - mogą to być punkty lojalnościowe, czy zniżka na kolejną usługę. W komunikacji należy podkreślić, że oferowana promocja dotyczy stałych klientów, aby ten poczuł się zauważony i doceniony.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość

Inwestycja w pracowników - skuteczny sposób na rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Nowe osoby w firmie to nowe umiejętności, możliwość lepszego podziału pracy i sza...

Czytaj całość

Jak uniknąć bankructwa?

Ostatnie 18 miesięcy Polskiej gospodarki zasłynęło z rekordowej liczby upadłości firm. Niespełna 650 przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo na przełomie ...

Czytaj całość

Dlaczego klienci rezygnują z usług Twojej firmy

W dobie mediów społecznościowych dzielenie się opinią o firmie stało się jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy Twoja firma ma stronę internetową i...

Czytaj całość