5 błędów w zatrudnianiu pracowników w małych przedsiębiorstwach

Kiedy w przedsiębiorstwie przychodzi czas na zatrudnienie nowego pracownika pojawia się poczucie ulgi – nowa osoba odciąży od dotychczasowych zadań i być może pozwoli na rozwój firmy. Gdy jednak okazuje się, że przedsiębiorca zamiast mniej pracy ma jej tyle samo lub wręcz jeszcze więcej pojawia się pytania – gdzie pojawił się błąd?

Wszystkie wpisy

5 sposobów, aby wyróżnić firmę na tle konkurencji.

Decyzja o wyborze dóbr lub usług coraz rzadziej jest uwarunkowana najniższą ceną – klient jest w stanie zapłacić więcej, jeśli wie, że decyduje się na lepszej jakości obsługę. Dla małych i średnich przedsiębiorstw jest to możliwość na konkurowanie ze znacznie większymi i bardziej znanymi markami, ale także wyzwanie, aby przekonać klienta do wyboru ich firmy. Poznaj 5 sposobów, jak wyróżnić firmę na tle konkurencji!

Bądź aktywny w social mediach

Wykorzystaj potencjał mediów społecznościowych. Sama strona internetowa to zdecydowanie za mało – utworzenie profilu na jednym z portali jest koniecznością. Pokazuj nie tylko swoje produkty czy usługi, ale także dokonania i sukcesy, pracę od zaplecza, czy pracowników firm.

Wybierz firmy, na których chcesz się wzorować – niekoniecznie z tej samej branży, ale przede wszystkim te, z których usług sam chętnie korzystasz. Będzie to nieocenione źródło inspiracji.

Nie obawiaj się wykorzystać nowych technologii. Newslettery czy boty na facebooku mogą wyróżnić firmę na tle innych i być nowym, ważnym obszarem komunikacji z klientem. Przeczytaj o promocji firmy w social mediach naszym artykule.


Stwórz klientom dogodną formę kontaktu

Oczywistością jest, że nie można oprzeć się na jednostronnym komunikacie – klient musi mieć możliwość kontaktu z firmą, aby móc dopytać się o szczegóły czy wyjaśnić niezrozumiałe kwestie.

Często jednak zapomina się, że preferencje w tej kwestii są bardzo różne. Dla jednym wygodniejszą formą jest rozmowa telefoniczna, jednak są osoby których konieczność takiego kontaktu zniechęci i zdecydowanie wolą napisać wiadomość.

Jednocześnie w każdym z tych kanałów niezmiernie ważny jest czas – decyzja o wybraniu firmy często podyktowana jest uzyskaniem od niej szybkiej odpowiedzi dotyczącej oferty. Dlatego decydując się na wiele form kontaktu koniecznie należy zadbać, aby w każdym przypadku klient niezwłocznie otrzymał odpowiedź.


Terminowość

Zmorą małych i średnich przedsiębiorstw jest płynność finansowa – jej brak może zaważyć na wizerunku firmy i podważyć dotychczasowe sukcesy. Dla klienta nie jest ważny powód, w skutek którego firma nie wywiązuje się ze zobowiązań.

Tu żadne usprawiedliwienia nie pomogą - informacja, że opóźnienie wynika z oczekiwania na wpływy finansowe od usługobiorców będzie potraktowana jako brak profesjonalizmu. Dlatego warto szukać rozwiązań zanim nastąpi sytuacja kryzysowa.

W inviPay dążymy do wybrania optymalnego rozwiązania dopasowanego do potrzeb przedsiębiorstwa, które pozwoli na osiągnięcie pełnej płynności finansowej.


Zastosuj indywidualne podejście

Bez względu na ilość klientów ważne jest, aby każdy z nich miał poczucie indywidualnego traktowania. Zadbaj o system, który umożliwi szybki dostęp do informacji o zamówieniu klienta i pozwoli bez zbędnej zwłoki rozwiać wątpliwości klienta.

Warto także monitorować czy cały proces przebiega zgodnie z planem i upewnić, że klient otrzymał to, czego oczekiwał. Pozytywne doświadczenia w tym obszarze budują więź klienta z firmą opartą na lojalności i zaufaniu. Ważniejsze od dopracowanych procedur jest elastyczne podejście do sytuacji.


Nagradzaj stałych klientów

Promocje dla nowych klientów są kuszące i niewątpliwie zachęcają, ale wiąże się ze znacznie większymi kosztami niż utrzymanie dotychczasowego klienta. Firmy często zapominają, że raz pozyskany kontrahent nie pozostanie z firmą na zawsze, jeśli przekona się, że inne przedsiębiorstwo ma dla niego korzystniejszą ofertę.

Dlatego warto skupić się na zaoferowaniu zniżek i promocji przy kolejnych zakupach czy usłudze - mogą to być punkty lojalnościowe, czy zniżka na kolejną usługę. W komunikacji należy podkreślić, że oferowana promocja dotyczy stałych klientów, aby ten poczuł się zauważony i doceniony.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

5 błędów w zatrudnianiu pracowników w małych przedsiębiorstwach

Kiedy w przedsiębiorstwie przychodzi czas na zatrudnienie nowego pracownika pojawia się poczucie ulgi – nowa osoba odciąży od dotychczasowych zadań i ...

Czytaj całość

Stres to nieodłączny element prowadzenia działalności.

Rozpoczęcie prowadzenia działalności jest dla wielu osób spełnieniem marzeń. Z czasem jednak okazuje się, że wiąże się to z nieodłącznym stresem – poz...

Czytaj całość

Co zrobić gdy Twoja firma tonie, bo Twoi kontrahenci Ci nie płacą?

Niestety, powszechnym problemem przedsiębiorców w Polsce jest to, że nie dysponują oni gotówką, w sytuacjach kiedy jej potrzebują. Najczęstszym powode...

Czytaj całość

Wzrost rynku usług transportowych, a wydłużanie okresu regulowania należności

Sektor transportu drogowego w Polsce ma największy potencjał rozwoju w całej Unii Europejskiej. Mimo ogromnej skali działalności, przy dynamicznie roz...

Czytaj całość