Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

5 błędów w zatrudnianiu pracowników w małych przedsiębiorstwach

Kiedy w przedsiębiorstwie przychodzi czas na zatrudnienie nowego pracownika pojawia się poczucie ulgi – nowa osoba odciąży od dotychczasowych zadań i być może pozwoli na rozwój firmy. Gdy jednak okazuje się, że przedsiębiorca zamiast mniej pracy ma jej tyle samo lub wręcz jeszcze więcej pojawia się pytania – gdzie pojawił się błąd?

Błąd 1 – Nieskonkretyzowane wymagania

Główną motywacją do szukania pracownika jest brak możliwości wyrobienia się z bieżącymi zadaniami. Przedsiębiorca wie, że potrzebuje pomocy, ale nie jest w stanie określić dokładnie w jakich aspektach ta pomoc jest potrzebna.

Szczególnie często problem ten pojawia się w małych i średnich przedsiębiorstwach, gdzie nie zostały opracowane procedury postępowania. Dlatego przed napisaniem ogłoszenia ważne jest skrupulatne określenie zadań na stanowisku i umiejętności do tego koniecznych.

Błąd 2 – Sztampowe ogłoszenie

Tworząc ogłoszenie o pracę pracodawcy często sugerują się innymi ogłoszeniami na dane stanowisko i używają utartych sformułowań. Pozornie wydaje się, że w ten sposób pozyska się więcej zgłoszeń, co pozwoli na wybranie odpowiedniego pracownika.

Nic bardziej mylnego – takie ogłoszenie może zniechęcić pracownika z doświadczeniem, a przyciągnie przede wszystkich osoby, które masowo wysyłają swoje CV. Zamiast tracić czas na czytanie zgłoszeń i spotkania z osobami, które nie spełniają oczekiwań, warto poświęcić czas na konkretne, wyróżniające się na tle konkurencji ogłoszenie.

Błąd 3 – Oczekiwania nieadekwatne do pensji

Trudno spodziewać się, że za najniższą krajową zatrudni się specjalistę z doświadczeniem w branży. Dlatego wynagrodzenie powinno być adekwatne do oczekiwań. Obawiasz się, że Twoje przedsiębiorstwo nie ma wystarczającej płynności finansowej do zapewnienia pracownikowi odpowiedniej pensji? Dowiedź się jak możemy pomóc w uzyskaniu płynności finansowej w firmie.

Błąd 4 - Brak wdrożenia pracownika

Wielu przedsiębiorców jest przekonanych, że po podpisaniu umowy z pracownikiem, szczególnie mającym już doświadczenie na podobnych stanowisku powinien od razu wykonywać obowiązki. Zasada „patrz i się ucz” nie wystarczy.

Należy przemyśleć i przygotować wdrożenie pracownika – określić wartości cele filmy, nakreślić jej strategie działania wraz z zadaniami pracownika i celami jakie ma osiągnąć. Warto także na wstępie określić w jaki sposób będzie oceniana praca, gdzie znajdzie informacje dotyczące zadań i do kogo może zwrócić się o pomoc.

Błąd 5 – Brak delegowania zadań

Rozwijając małą firmę jej właściciel jest przyzwyczajony, że na początku swojej drogi zawodowej zadania wykonuje samodzielnie. Dlatego zatrudnienie pracownika wiąże się ze zmianą dotychczasowego podejścia. Żyjąc w przekonaniu, że samemu zrobi się wszystko najlepiej i szkoda czasu na delegowanie zadań albo poprawiania błędów.

Należy pamiętać, że wystarczy dokładnie sprecyzować swoje wymagania, służyć pomocą i radą, a na końcu być może sprawdzić i zweryfikować ewentualne błędy. W ten sposób czas zainwestowany w naukę szybko się zwróci – pracownik, który wie, czego się od niego oczekuje będzie w stanie w przyszłości wykonywać zadania bez konieczności konsultacji i poprawek.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość