Kiedy w przedsiębiorstwie przychodzi czas na zatrudnienie nowego pracownika pojawia się poczucie ulgi – nowa osoba odciąży od dotychczasowych zadań i być może pozwoli na rozwój firmy. Gdy jednak okazuje się, że przedsiębiorca zamiast mniej pracy ma jej tyle samo lub wręcz jeszcze więcej pojawia się pytania – gdzie pojawił się błąd?
Błąd 1 – Nieskonkretyzowane wymagania
Główną motywacją do szukania pracownika jest brak możliwości wyrobienia się z bieżącymi zadaniami. Przedsiębiorca wie, że potrzebuje pomocy, ale nie jest w stanie określić dokładnie w jakich aspektach ta pomoc jest potrzebna.
Szczególnie często problem ten pojawia się w małych i średnich przedsiębiorstwach, gdzie nie zostały opracowane procedury postępowania. Dlatego przed napisaniem ogłoszenia ważne jest skrupulatne określenie zadań na stanowisku i umiejętności do tego koniecznych.
Błąd 2 – Sztampowe ogłoszenie
Tworząc ogłoszenie o pracę pracodawcy często sugerują się innymi ogłoszeniami na dane stanowisko i używają utartych sformułowań. Pozornie wydaje się, że w ten sposób pozyska się więcej zgłoszeń, co pozwoli na wybranie odpowiedniego pracownika.
Nic bardziej mylnego – takie ogłoszenie może zniechęcić pracownika z doświadczeniem, a przyciągnie przede wszystkich osoby, które masowo wysyłają swoje CV. Zamiast tracić czas na czytanie zgłoszeń i spotkania z osobami, które nie spełniają oczekiwań, warto poświęcić czas na konkretne, wyróżniające się na tle konkurencji ogłoszenie.
Błąd 3 – Oczekiwania nieadekwatne do pensji
Trudno spodziewać się, że za najniższą krajową zatrudni się specjalistę z doświadczeniem w branży. Dlatego wynagrodzenie powinno być adekwatne do oczekiwań. Obawiasz się, że Twoje przedsiębiorstwo nie ma wystarczającej płynności finansowej do zapewnienia pracownikowi odpowiedniej pensji? Dowiedź się jak możemy pomóc w uzyskaniu płynności finansowej w firmie.
Błąd 4 - Brak wdrożenia pracownika
Wielu przedsiębiorców jest przekonanych, że po podpisaniu umowy z pracownikiem, szczególnie mającym już doświadczenie na podobnych stanowisku powinien od razu wykonywać obowiązki. Zasada „patrz i się ucz” nie wystarczy.
Należy przemyśleć i przygotować wdrożenie pracownika – określić wartości cele filmy, nakreślić jej strategie działania wraz z zadaniami pracownika i celami jakie ma osiągnąć. Warto także na wstępie określić w jaki sposób będzie oceniana praca, gdzie znajdzie informacje dotyczące zadań i do kogo może zwrócić się o pomoc.
Błąd 5 – Brak delegowania zadań
Rozwijając małą firmę jej właściciel jest przyzwyczajony, że na początku swojej drogi zawodowej zadania wykonuje samodzielnie. Dlatego zatrudnienie pracownika wiąże się ze zmianą dotychczasowego podejścia. Żyjąc w przekonaniu, że samemu zrobi się wszystko najlepiej i szkoda czasu na delegowanie zadań albo poprawiania błędów.
Należy pamiętać, że wystarczy dokładnie sprecyzować swoje wymagania, służyć pomocą i radą, a na końcu być może sprawdzić i zweryfikować ewentualne błędy. W ten sposób czas zainwestowany w naukę szybko się zwróci – pracownik, który wie, czego się od niego oczekuje będzie w stanie w przyszłości wykonywać zadania bez konieczności konsultacji i poprawek.