Powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, który będzie gromadził dane osób, wobec których prowadzi się postępowanie restrukturyzacyjne, oraz tych, wobec których była prowadzona bezskuteczna egzekucja.

Wszystkie wpisy

5 błędów, które łatwo popełnić w pierwszych latach prowadzenia firmy

 

Większość młodych przedsiębiorstw upada w pierwszych trzech latach działalności. Zjawisko to jest niezwykle powszechne. Jego ofiarą padają najczęściej młodzi, ambitni przedsiębiorcy, którzy jednak na pierwszym etapie prowadzenia biznesu popełniają te same błędy. Warto wiedzieć, na czym polegają, by uniknąć ich, prowadząc własny biznes.

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz biznes będzie dobrze się rozwijać, musimy dobrze przygotować się go jego uruchomienia. Prowadzenie firmy to duże wyzwanie. Osoba, która nigdy nie miała własnego przedsiębiorstwa, często nie zdaje sobie sprawy z przeszkód, jakie firma może napotkać w pierwszym okresie działalności.

Im więcej wiemy o czyhających na nas zagrożeniach, tym lepiej możemy się przed nimi zabezpieczyć. Dlatego warto zrobić solidny reaserch i uczyć się na cudzych błędach.

Brak spójnej wizji działania firmy

To sformułowanie brzmi nieco górnolotnie, jednak tak naprawdę dotyczy spraw niezwykle przyziemnych. Wielu początkujących przedsiębiorców zakłada firmy, nie planując dokładnie zasad ich działania. Zwykle wychodzą oni z założenia, że wszystko wyklaruje się już w trakcie pracy.

Niestety, taka lekkomyślność, to prosta droga do porażki. Prowadzenie firmy to trudne i odpowiedzialne zadanie – spójny, dobrze przemyślany plan działania jest tutaj niezbędny. Planując założenie własnej firmy, koniecznie określmy cele strategiczne i operacyjne. Ważne, żeby wszystko konkretnie opisać – unikajmy pustych frazesów.

Zamiast tego zastanówmy się nad konkretnymi działaniami, jakie podejmiemy, by nasza firma się rozwiała. Na tym etapie powinniśmy określić, czym konkretnie ma się zajmować nasza firma, jak wyobrażamy sobie jej klientów, oraz co chcemy osiągnąć w krótkoterminowej i długoterminowej perspektywie. Mając cel przed oczami, łatwiej będzie nam do niego dążyć.

Brak odpowiedniego budżetu

Wielu początkujących przedsiębiorców nie potrafi racjonalnie zaplanować budżetu. W efekcie szybko zaczyna im brakować pieniędzy na prowadzenie firmy. Trzeba pamiętać, że żeby nasza firma zaczęła na siebie zarabiać, musi minąć trochę czasu.

Musimy więc zgromadzić środki nie tylko na rozpoczęcie działalności, ale także na pokrycie kosztów związanych z jej prowadzeniem – przynajmniej przez pierwsze 12 miesięcy. Odpowiednie, racjonalne zaplanowanie budżetu jest sprawą kluczową. To właśnie problemy finansowe są najczęstszym powodem upadku małych i średnich firm w pierwszym okresie działalności.

Założenie firmy 1-szego dnia miesiąca

Może się to wydać błahostką, jednak dzień, w którym zakładamy swoją firmę, ma naprawdę duże znaczenie. Chodzi tu o składki ZUS. Dzięki sprytnemu zagraniu, polegającemu na założeniu firmy nie pierwszego, a drugiego dnia miesiąca, wydłużamy sobie okres, w którym płacimy składki w ramach tak zwanego „małego ZUS-u”.

Przepisy mówią, że przedsiębiorcom mały ZUS przysługuje na pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności – jeśli pierwszy miesiąc jest niepełny, to odliczanie zaczyna się od kolejnego miesiąca, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe 30 dni ze zmniejszoną składką.

Przypadkowe biuro rachunkowe

Początkujący przedsiębiorcy zwykle nie mają pojęcia o księgowości. Obawiając się, że nie poradzą sobie ze sprawami finansowymi, chcą jak najszybciej zaangażować księgową, która zajmie się tym za nich. Niestety, pośpiech i brak doświadczenia, często sprawdza, że przedsiębiorcy decydują się na współpracę z zupełnie przypadkowym biurem rachunkowym. To spory błąd.

Dobre biura rachunkowe może być dla nas naprawdę cennym oparciem w prowadzeniu biznesu – złe będzie powodować naszą frustrację i wprowadzi chaos do naszych spraw finansowych. Dobry księgowy powinien być dyspozycyjny, dostosowywać godziny spotkań do naszych potrzeb i ograniczać je do minimum. Musi nam tez dać dostęp do naszych własnych faktur.

Za duże zaangażowanie emocjonalne

Bardzo częstym błędem, powtarzanym przez początkujących przedsiębiorców, jest bardzo emocjonalne podejście do swojej firmy. Osoby, którym brakuje dystansu do prowadzenia własnej działalności, całą pracę biorą na siebie, wychodząc z założenia, że sami wykonają ją najlepiej.

To powoduje narastającą frustrację i okropne przemęczenie, które uniemożliwia racjonalne podejmowanie decyzji. Każdy problem z klientem, kontrahentem czy inne chwilowe kłopoty młodzi przedsiębiorcy traktują osobiście. Trudno się dziwić – jeśli własna firma jest spełnieniem ich marzeń, to naturalne, że poświęcają się jej w całości.

Niestety, taka postawa może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu oraz na funkcjonowaniu firmy. Trzeba nauczyć się oddzielać czas poświęcony na prowadzenie firmy od czasu osobistego. Nie możemy pracować przez całą dobę – wzięcie oddechu i chwilowe skupienie się na czymś innym sprawi, że lepiej będziemy dostrzegać rozwiązania różnych problemów.

Pamiętajmy też, by nie walczyć o klientów za wszelką cenę – nie zaniżajmy stawek i nie przystawajmy na wszystkie proponowane warunki. Pamiętajmy, że nasza firma istnieje przede wszystkim dla nas. Szanujmy klientów, ale bądźmy asertywni.

 

home-slide-1
Najnowsze posty

Powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, który będzie gromadził dane osób, wobec których prowadzi się postępowanie res...

Czytaj całość

3 kroki dzięki którym pracownik nie odejdzie z firmy

Branża IT zmaga się z niedoborem pracowników. Obecnie szacuje się, iż na rynku braku kilku tysięcy informatyków i  prognozy wskazują, że będzie coraz ...

Czytaj całość

Raport - Niewypłacalność Polskich firm w maju 2018

Niewypłacalność to sytuacja kiedy przedsiębiorstwo przestaje regulować swoje zobowiązania wobec swoich dostawców. Kończy się to zazwyczaj restrukturyz...

Czytaj całość

Nie wierz w mity – korzystaj z faktoringu skrojonego na miarę Twoich potrzeb

Choć na temat faktoringu powstało już wiele publikacji, nadal sporo przedsiębiorców obawia się korzystać z tej usługi, opierając swoją wiedzę na krążą...

Czytaj całość