Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

3 kroki dzięki którym pracownik nie odejdzie z firmy

Branża IT zmaga się z niedoborem pracowników. Obecnie szacuje się, iż na rynku braku kilku tysięcy informatyków i  prognozy wskazują, że będzie coraz gorzej. Sytuacja ta stawia wyzwanie przed pracodawcami. Szczególnie małe i średnie firmy mogą mieć największy problem z pozyskaniem i utrzymaniem w organizacji kompetentnego pracownika.

W kontekście branży IT mówi się o zjawisku “rynku pracownika”, co oznacza, że zapotrzebowanie na pracowników jest większe, niż ich liczba na rynku pracy. Pracownicy zdają sobie sprawę, że znalezienie pracy nie stanowi dla nich problemu - mogą przebierać w ofertach.

Dlatego kiedy pracodawca nie spełnia ich oczekiwań rezygnują z próby naprawy sytuacji i szybko decydują się na zmianę. Stawia to wyzwanie przed pracodawcami - muszą dołożyć starań, aby zapobiegać niezadowoleniu pracowników, a nie tylko reagować na sygnały ostrzegawcze.


Jak zatrzymać pracowników w firmie, aby nie odeszli do konkurencji?

Krok pierwszy: Wsłuchaj się w potrzeby pracownika

To właśnie zarządzanie firmą, komunikacja wewnętrzna i atmosfera w pracy są aspektami, które kształtują codzienność w firmie. Przedsiębiorcy często nie zdają sobie sprawy o sytuacji wewnątrz firmy.

Jak sobie z tym radzić? Rozmawiać z pracownikiem i pozwolić na zaproponowanie rozwiązań, które jego zdaniem usprawnią działanie przedsiębiorstwa. Poczucie bycia wysłuchanym poprawi samopoczucie, a także pozwoli poczuć się integralną częścią firmy.

Bo choć przedsiębiorstwa zatrudniające nie więcej, niż kilkudziesięciu pracowników nie zawsze są w stanie być konkurencyjne w kwestii wynagrodzeń, to właśnie możliwość jednostkowego podejścia jest siłą małych i dużych przedsiębiorstw w rywalizacji o wykwalifikowanych pracowników.

Krok drugi: Szukaj rozwiązań

Utrzymanie pracownika w firmie wymaga przede wszystkim płynności finansowej. Odległe terminy płatności faktur sprzedażowych powodują zastój w firmie, brak możliwości podjęcia nowych projektów. W takiej sytuacji pojawia się przed przedsiębiorcą widmo bankructwa.

Zaciągnięcie kredytu na bieżące działanie jest trudnym, długotrwałym, a przede wszystkim nieopłacalnym rozwiązaniem. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie w firmie faktoringu, który pozwala na otrzymanie należności z długoterminowych faktur bez zbędnego czekania.


Ekspert inviPay:

Wdrożenie faktoringu w firmie wielu naszym klientom pozwoliło uniknąć bankructwa i “wyjście na prostą”. Płynność finansowa i oszczędności, które w ten sposób osiągnęli, pozwalają im się stale rozwijać. Obserwujemy, jak urozmaicają swoją ofertę, zatrudniają nowych pracowników i mogą pochwalić się mniejszą fluktuacją kadr.


Krok trzeci: Zadbaj o terminowość

Bez względu na prowadzony projekt i satysfakcję z niego płynącą, pracownik potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Wypłacanie pensji w terminie i opłacanie składek ubezpieczeniowych jest koniecznością.

O ile empatia pozwala zrozumieć pracownikowi, że firma jest chwilowo niewypłacalna, bo zleceniodawcy zalegają z opłaceniem faktur; to nie sprawi to, że pracownik będzie uważał swojego pracodawcę za godnego zaufania.

Dodatkowo dłuższy przestój w firmie naraża ją na straty finansowe, wzbudzają w pracownikach poczucie niepewności o dalsze zatrudnienie. Dlatego wprowadzenie rozwiązań, które zapewnią płynność finansową staje się nie tylko ciekawą możliwością, ale koniecznością, która pozwoli firmom uniknąć tracenia wykwalifikowanych pracowników.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość