Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

21 sposobów na poprawę rentowności Twojej firmy

Prowadzenie małego biznesu to możliwość osiągnięcia niezależności finansowej dla wielu osób. Każdy, kto kiedykolwiek prowadził firmę, zdaje sobie sprawę, że ma to wiele zalet, przy czym jednocześnie wymaga poświęcenia dużej ilości pracy, samozaparcia, wytrwałości, pozyskiwania klientów, zarządzania zespołem, dbania o wszystkie kwestie formalne i tak dalej.

Jednak fundamentalną wartością dla każdej firmy jest jej rentowność. De facto jest to warunek przetrwania. Nawet najcięższa praca i największe zaangażowanie nie zda się na nic, jeżeli dana działalność nie będzie przynosiła zysków. Właśnie dlatego dzisiaj skupimy się na sposobach dzięki, którym poprawisz rentowność swojej firmy.

 1. Zastanów się, czy potrzebujesz biura

W przypadku coraz większej ilości firm, posiadanie biura nie jest potrzebne. Szczególnie jeżeli dysponuje się zespołem pracowników, którzy są zdyscyplinowani, a do tego umiemy zarządzać zespołem przy pracy zdalnej.

Jeżeli w Twoim przypadku zrezygnowanie z biura jest możliwe, to zastanów się nad tym. Warto jednak pamiętać o tym, że trzeba do tego odpowiednio przygotować siebie oraz osoby, które się zatrudnia, aby nie postawić się w sytuacji, w której zaoszczędziło się na opłacie za biuro, ale straciło na efektywności pracowników.

 1. Planuj swoje dalsze działania

Powiedzmy to sobie jasno – większość małych przedsiębiorstw nie planuje swoich dalszych działań, nie ma strategii rozwoju firmy. Oznacza to, że tworząc strategię działania na najbliższy rok, trzy lata, pięć lat – zyskujesz przewagę nad znaczącą częścią swojej konkurencji, ponieważ wiesz co robisz i robisz to świadomie.

Dlaczego warto planować?

Wraz z rozwojem firmy rośnie również poziom trudności zarządzania. Należy zacząć myśleć o tym nie tylko w jaki sposób zarabiać pieniądze, ale reinwestować je w przyszłości, aby długofalowo zwiększać zyski.

Chcąc skutecznie zaplanować swoje działania powinieneś ustalić fundamentalne zasady, o które oprzesz o swoje działania oraz współczynniki, którymi określisz swój sukces.

Szczególnie dla młodych biznesów takie współczynniki nie będą zaskakujące i będzie to przede wszystkim wzrost sprzedaży oraz dochodów.

 1. Przetestuj 4-dniowy tydzień pracy

Zmiana ilości dni pracy w tygodniu z 5 na 4 przy zachowaniu takich samych zarobków pracowników dla wielu osób na pierwszy rzut oka może wydać się szaleństwem. W jaki sposób miałoby to zwiększyć dochody firmy?

Praktyka pokazuje, że jeżeli tak rozplanujemy pracę pracowników, aby wyrabiali się w ramach 4 dni pracy w tygodniu – przy ewentualnym trochę większym dziennym obciążeniu niż dotąd (np. 8h 30 min, 9h pracy dziennie) – to ten system sprawdza się świetnie.

Dlaczego?

Ten system w dużej mierze działa dlatego, że robi tak mało firm. Umożliwiając swoim pracownikom 3 dni wolnego w tygodniu sprawiasz, że są oni bardziej lojalni oraz zaangażowani w pracę w Twojej firmie, ponieważ wiedzą, że są w niej lepiej traktowani.

Jednak to nie wszystko – więcej wolnego oznacza również wyższą efektywność.

 1. Wypuszczaj pracowników wcześniej z pracy

Jeżeli wszystkie obowiązki zostały wykonane, to nie ma żadnego sensu, żeby pracownik siedział jeszcze przez jakiś czas w pracy i udawał, że coś robi. Działa to na pracowników demoralizująco i uczy ich złego nawyku udawania w pracy, że się pracuje.

Dużo lepiej postawić sprawę uczciwie – praca została wykonana i to w solidny sposób? W takim razie nie ma problemu, żeby pracownik mógł wrócić do domu. W ten sposób tworzymy swojemu zespołowi silną motywację do tego, aby pracował wydajnie.

 1. Doceniaj swoich pracowników

Ktoś zrobił coś dobrze? Podziękuj mu za to przy innych. Zwiększa to poziom morale całego zespołu. Dużo przyjemniej pracuje się wiedząc o tym, że praca jest doceniana.

 1. Ewaluacja pracowników

Ewaluację pracowników można przeprowadzać raz na kwartał, pół roku czy rok. Polega ona na indywidualnej rozmowie z pracownikami, przedstawieniu im ich silnych oraz mocnych stron, zaleceń dotyczących tego nad czym powinni pracować, a jaką część swojej pracy wykonują dobrze. Dzięki temu każdy wie na czym stoi.

 1. Inwestuj w swoich pracowników

Pieniądze zainwestowane w pracowników, to po prostu pieniądze zainwestowane w rozwój firmy. Dzięki temu osoby, które dla Ciebie pracują mogą robić to lepiej, przy okazji mieć poczucie, że rozwijają się w Twojej firmie – a więc warto w niej zostać na dłużej.

 1. Stawiaj na umiejętności komunikacyjne

Im wyższy poziom umiejętności komunikacyjnych tym lepiej wygląda praca zespołu. Nie oszukujmy się – zawsze pojawiają się różnice pomiędzy jego członkami, zawsze zdarzy się sytuacja, w której ktoś kogoś czymś zirytuje, ktoś popełni jakiś błąd, zrobi coś inaczej niż wydawałoby się, że trzeba zrobić i tak dalej.

Szczególnie w takich sytuacjach niezwykle ważna jest sprawna komunikacja, dzięki której można rozwiązywać problemy i wygaszać konflikty.

Jednak komunikacja to nie tylko rozwiązywanie tego typu problemów, ale również możliwość szukania okazji i ciekawych rozwiązań.

Załóżmy sytuację, w której zespół 5 pracowników musi regularnie wykonywać pracę A według procedury A1. Po pewnym czasie okazuje się jednak, że każdy z nich dostrzega, że procedura A1 jest nie wydajna i tak każdy z nich ma sugestię jej modyfikacji lub pomysł na całkowicie nową procedurę.

W przypadku zespołu, w którym komunikacja z jego liderem jest na niskim poziomie – wszyscy pracownicy cały czas wykonują swoją pracę według procedury A1 pracując nieefektywnie, a jednocześnie rośnie wśród nich frustracja.

Jednak w przypadku gdy komunikacja w firmie stoi na wysokim poziomie, to pracownicy po wypróbowaniu procedury A1 mają możliwość jej zrecenzowania i współwypracowania procedury A2, która opiera się o efektywniejsze rozwiązania.

Ostateczny efekt jest taki, że firma zarabia więcej pieniędzy, jednocześnie mając zaangażowanych pracowników, którzy wiedzą, że mają możliwość wpływu na rzeczywistość wokół siebie, a więc są dużo bardziej zadowoleni.

 1. Jasno określaj zakres obowiązków

Praktycznie każdy w pracy lubi wiedzieć czego będzie się od niego wymagało w pracy. Dlatego te wymagania muszą być jasno określone i na bieżąco uaktualniane w przypadku jakichkolwiek zmian.

 1. Uzależnij wynagrodzenie od efektywności

To rozwiązanie nie powinno być stosowane na ślepo, ponieważ istnieją przypadki, w których wynagrodzenie nie powinno być uzależnione od wydajności pracy, ale np. od jej dokładności, skrupulatności i tak dalej – szczególnie jeżeli mówimy o stanowisku osoby, która sprawdza skrupulatność i dokładność innych pracowników.

Jednak w większości przypadków uzależnienie poziomu wynagrodzenia od wydajności pracy sprawdza się świetnie i znacząco zwiększa efektywność – na czym zyskują obydwie strony.

 1. Poświęcaj czas na dobre przygotowanie poszczególnych zadań w pracy oraz wytłumaczenie tego jak powinny być wykonane

Sytuacja, w której pracownicy co chwilę muszą zwracać się do Ciebie z pytaniami (przez co nie jesteś w stanie skupić się na swojej pracy) jest po dłuższym czasie irytująca. Jednak w większości przypadków jest ona Twoją winą.

Przygotowując zadania dla Twojego zespołu musisz jasno określić co musi być wykonane oraz w jaki sposób powinno być to zrobione (szczególnie jeżeli jest to nowy rodzaj zadania). Oczywiście istnieją rodzaje zadań, w których pracownicy potrzebują sporej autonomii oraz możliwości podejmowania samodzielnych decyzji dotyczących tego jak wykonać zadanie. W takim wypadku nie powinno się narzucać zbyt wiele.

 1. Przemyśl, którzy pracownicy powinni mieć kontakt z klientem

Kontakt z klientem ma fundamentalne znaczenie dla Twojej firmy. Dlatego należy zwracać ogromną uwagę na to kto będzie miał kontakt z klientami. Musisz mieć pewność, że dana osoba ma odpowiednie kompetencje oraz odpowiednie wyczucie.

 1. Nie bój się stracić złych klientów

Jest taki rodzaj klientów, którzy są toksyczni dla Twojego biznesu. Działa to na bardzo prostej zasadzie. Niektórzy ludzie tak już mają, że są z różnych powodów toksyczni i wysysają energię ze wszystkich ludzi, w ich otoczeniu. Każdy z nas miał okazję poznać lub dalej znać taką osobę. Każdy dorosły człowiek zdaje sobie sprawę, że na dłuższą metę najlepiej uciąć tego typu znajomość, nawet jeżeli ta osoba ma pewne zalety.

W świecie biznesu wygląda to tak samo. Źli klienci mogą bardzo źle wpłynąć na rozwój Twojej firmy, angażować nieproporcjonalnie duże moce przerobowe w Twojej firmie, nieadekwatne do wynagrodzenia za pracę, które Tobie płacą.

Bardzo prawdopodobne, że spotkałeś się z sytuacjami, w których klient prosi o setki kolejnych poprawek, poprawek do poprawek, po czym kompletnie zmienia pomysł, dochodzi do wniosku, że wszystko należy zrobić od nowa, a potem znowu ma do tego kolejne poprawki, po czym zmienia zdanie, chce zrobić to jeszcze inaczej, a na końcu poprawić kolejne kilkanaście razy.

Nie ma oczywiście problemu w tym, że klient chce coś zmienić albo oczekuje zadowalającej go jakości – jest to naturalna i zdrowa sytuacja. Jednak w przypadku, gdy przekracza to pewną granicę, którą trzeba sobie samemu wyznaczyć, należy zacząć się wycofywać z relacji biznesowej tego typu.

 1. Dziel się zyskami z zespołem

Jeżeli Twój zespół wykonuje swoją pracę na bardzo dobrze, dzięki czemu generuje dla firmy duże zyski i pozwala się jej rozwijać, to w pewnym momencie zwykłe „dziękuję wam, jesteście świetni” przestaje wystarczać.

Pracownicy zaczną nosić w sobie myśl pt. „no to super, że jesteśmy świetni, ale szkoda, że nie przekłada się to na nasz zysk”. W takim przypadku pracownicy czują się wartościowi, ale nie czują się odpowiednio docenieni. Jak nietrudno się domyślić taka sytuacja może doprowadzić tylko do jednego – pracownicy wpadną na pomysł, że czas zmienić pracę i w gruncie rzeczy nie ma się co im dziwić.

Dlatego musisz wiedzieć kiedy jest moment na to, aby podnieść wynagrodzenie swoim pracownikom w związku z tym, że firma generuje większe zyski. Taka sytuacja przekłada się w drugą stronę – wiedzą oni o tym, że ich wydajna praca ma jednoznaczne przełożenie na stan ich portfela, a to naprawdę motywujące.

 1. Ograniczyć swój asortyment

Sprzedajesz produkty? Być może zabrzmi to dziwnie, ale powinieneś ograniczyć swój asortyment. Nie oznacza to jednak, że masz to zrobić w stylu podmiejskich sklepów spożywczych, które próbując utrzymać się na rynku – konkurując z dużymi sieciami, zaczynają sprzedawać coraz mniej produktów, ograniczając lwią część tego co można w nich kupić, a ostatecznie skazując się na bankructwo.

Należy zrobić to w mądry sposób. To znaczy, trzeba bardzo wnikliwie zbadać zapotrzebowanie klientów. Mając na uwadze zapotrzebowanie klientów, należy zastanowić się jakie produkty można usunąć ze swojego asortymentu, jednocześnie cały czas odpowiadając na potrzeby swoich klientów.

Takie rozwiązanie ma dwie zalety.

Po pierwsze zaoszczędza się pieniądze niezbędne na zaopatrzenie. Po drugie, stwarza się przestrzeń dla nowych produktów, które dużo lepiej mogą odpowiedzieć na zapotrzebowanie klientów. Dobrym zwyczajem będzie regularne sprawdzanie swojego asortymentu i usuwanie z niego niepotrzebnych produktów – nawet takich, które generują pewny zysk, na rzecz takich, które będą generowały większy zysk.

 1. Próbuj zwiększać cenę

Od czasu do czasu zwiększaj cenę poszczególnych produktów i sprawdzaj w jaki sposób reagują klienci. Jeżeli poziom sprzedaży nie spada, to nie bój się cały czas zwiększać ceny. Jeżeli poziom sprzedaży i zysków zacznie spadać – wróć do poprzedniej ceny. Jeżeli poziom sprzedaży spadnie, ale zyski wzrosną to nie bój się pozostać na wyższym poziomie ceny i ciesz się większą rentownością danego produktu, jednak przynajmniej przez pewien czas nie podwyższaj ceny.

 1. Nie bój się korzystać z pracy freelancerów albo zewnętrznych firm

Załóżmy, że jakiś zakres zadań jest męczący dla Twoich pracowników, przez co negatywnie wpływa na ich wydajność. Jednocześnie nie jest to jakaś szczególnie trudna praca, która mogłaby być wykonywana przez kogoś z zewnątrz.

Skorzystanie z tego „z zewnątrz” może mieć świetny wpływ na wydajność Twojego zespołu, a tym samym zwiększyć rentowność Twojej firmy.

 1. Odpowiadaj na potrzeby swoich klientów

Ta porada brzmi jako pewna oczywistość. Chcemy jednak zwrócić uwagę na pewną kwestię, na którą nie zwraca wielu przedsiębiorców. Cena produktu lub usługi jest bardzo ważnym czynnikiem podczas wyboru podejmowanego przez każdego z nas, jednak cena nie jest wbrew pozorom najważniejsza.

Najważniejsze jest to czy zostanie zrealizowana wola klienta. Wyobraźmy sobie pewną sytuację:

Osoba A ma potrzebę B, w celu jej realizacji ma do wyboru produkt C lub D.

Produkt C kosztuje 97 zł

Produkt D kosztuje 397 zł

Każdy z nich w pewnym stopniu zrealizuje potrzebę B.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że produkt C jest dużo bardziej prawdopodobnym wyborem przez osobę A.

Podstawmy jednak pod te litery konkretny.

Osoba A to człowiek, to osoba, która planuje gruntowny remont swojego domu, a do tego potrzebuje odpowiednich narzędzi między innymi dobrej wiertarki.

Produkt C to chińska podróbka, która zepsuje się po kilku godzinach użytkowania, do tego posiada dosyć małą moc, jest dosyć nieporęczna, a do tego jakość jej wykonania pozostawia wiele do życzenia.

Natomiast produkt D ma wszystko czego nie ma jego chińska podróbka, spełni wszelkie oczekiwania potencjalnego klienta, właściwie to wystarczy chwycić ją w rękę i czuje się, że ten sprzęt jest solidny.

Praktycznie oczywistym jest to, że jeżeli budżet naszego domowego majsterkowicza na to pozwoli to kupi solidną wiertarkę D, pomimo tego, że jest 4-krotnie droższa. Zresztą, dla większości czytelników ten wybór dosyć szybko okaże się oczywisty.

Tak samo jest ze wszystkimi innymi produktami. Klienci kupują przede wszystkim te produkty lub usługi, które precyzyjnie odpowiadają na ich potrzeby, a nie te, które robią to „w pewnym stopniu”.

 1. Pytaj klientów o to czy są zadowoleni

W tym celu dobrze sprawdzi się lista mailingowa lub indywidualny telefon – szczególnie jeżeli jest to większy klient, z którym masz regularny kontakt. Samo zapytanie klientów o to czy są zadowoleni w wielu przypadkach robi na start niezłe wrażenie.

Jednak głównym celem jest poznanie powodów, dlaczego osoby które są niezadowolone lub nie w pełni zadowolone, abyś miał możliwość poprawienia tych elementów w przyszłości.

 1. Pozbądź się kosztownego balastu

Przez kosztowny balast mamy na myśli wszystko co kosztuje sporo i nawet potencjalnie dużo wnosi do firmy, ale nie zarabia na siebie.

Załóżmy, że kupiłeś kosztowne maszyny, które są drogie w utrzymaniu, ale nie generują one zysku lub po prostu z jakiegoś powodu nie zacząłeś z nich korzystać (a zdarzają się takie sytuacje). W pewnym momencie należy podjąć decyzję, czy np. doinwestuje się więcej i zacznie dzięki nim zarabiać czy po prostu się ich pozbędzie.

Podobnie sprawa wygląda z pracownikami, którzy posiadają szeroki zakres kompetencji, które nie są w pełni wykorzystywane, ale sporo kosztują Twoją firmę. Jest to uczciwa postawa zarówno względem firmy jak i danego pracownika. Tutaj również masz wybór albo dasz pracownikowi możliwość wykorzystania jego potencjału w większym stopniu, a więc sprawisz, że będzie mógł być rentowny dla firmy albo powinieneś zrezygnować z jego usług.

 1. Mądrze przydzielaj budżety

Przydzielaj poszczególnym działom swojej firmy budżety i rozliczaj je ze skuteczności w ich zarządzaniu, pozwól na to żeby w zdrowy sposób mogły one ze sobą konkurować i rozliczaj je ze skuteczności wydawanych środków. W ten sposób będziesz wiedział, którzy managerowie radzą sobie lepiej, a którzy gorzej. Dzięki temu będziesz mógł wpłynąć na usprawnienie ich efektywności.

Pamiętaj, żeby nie stosować porad na sztywno. Czasami w pewnych specyficznych sytuacjach lepiej sprawdzają się rozwiązania, które nie sprawdzają się w innych firmach. Bardzo ważne jest, aby każde nowe rozwiązanie przetestować i dać mu szansę zadziałać, a następnie modyfikować jeżeli się nie sprawdziło lub sprawdziło się w umiarkowanym stopniu.

Nadrzędnym celem firmy powinno być nie to, aby literalnie stosować się do nawet bardzo dobrych porad, ale to aby generowała zysk, a tym samym zapewniała lepszy byt zarówno jej właścicielowi/właścicielom jak i pracownikom.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy darmowy przewodnik po mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość