Faktoring receptą na nieprzewidziane wydatki w branży produkcyjnej

Przedsiębiorstwa produkcyjne są wyjątkowo kosztochłonne. Zakup i konserwacja sprzętu, pensje pracowników czy zapewnienie surowców niezbędnych do realizacji produkcji to duże obciążenie finansowe nawet dla dużych, bardzo dobrze prosperujących firm. Dlatego małe i średnie przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją nieustannie mierzą się z ogromnym wyzwaniem zachowania płynności finansowej.

Wszystkie wpisy

5 sposobów na sprawdzenie wiarygodności kontrahenta

Zanim zdecydujemy się na współpracę z nowym kontrahentem, musimy sprawdzić, czy mamy do czynienia z partnerem biznesowym godnym naszego zaufania. Jak możemy to zrobić? Sposobów na sprawdzenie wiarygodności kontrahenta jest kilka. Najważniejsze, to znaleźć dobre źródła informacji o klientach. W tym artykule opisujemy 5 najprostszych i najskuteczniejszych sposobów weryfikacji wiarygodności kontrahenta.

Nierzetelni kontrahenci to jeden z najważniejszych problemów wielu firm. Od partnerów biznesowych, zależy jakość usług naszego przedsiębiorstwa. Jeśli okażą się oni niegodni zaufania, nasza firma może wpaść przez nich w poważne kłopoty. Znalezienie uczciwych kontrahentów to spore wyzwanie, warto jednak je podjąć. Weryfikując potencjalnych partnerów biznesowych zagwarantujemy swojej firmie stabilność działania niezbędną do rozwoju. Kiedy już trafimy na wiarygodnego partnera, możemy podjąć z nim stałą współpracę – a to pozwoli nam na wynegocjowanie najlepszych warunków. Jak w takim razie zweryfikować potencjalnego kontrahenta?

  1. Podstawowa weryfikacja

Pierwszym, co robimy, by sprawdzić informacje na dowolny temat, jest wpisanie zapytania w wyszukiwarkę internetową. To także dobry sposób, by dowiedzieć się nieco więcej na temat naszego kontrahenta. W Google znajdziemy informacje, które pozwolą nam poznać internetowy wizerunek potencjalnego partnera biznesowego. Do takiej wstępnej weryfikacji wystarczy nam smartfon z dostępem do Internetu. Warto przeanalizować informacje prasowe na temat kontrahenta - jednak artykuły na dużych, wiarygodnych portalach znajdziemy zwykle tylko na temat bardzo dużych przedsiębiorstw. O mniejszych firmach możemy poczytać na forach lub portalach branżowych. Powinniśmy też zajrzeć na stronę internetową i profile społecznościowe potencjalnego partnera. Znajdziemy tam sporo komentarzy od klientów i współpracowników, co da nam szerszy obraz firmy kontrahenta.

  1. Sprawdź kontrahenta w oficjalnych rejestrach

Kolejnym kroku, po sprawdzeniu kontrahenta w wyszukiwarce Google, jest znalezienie go w oficjalnych rejestrach, takich jak Krajowy Rejestr Sądowy, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, lub Główny Urząd Statystyczny. Żeby znaleźć tam informacje o kontrahencie, musimy znać jego numer NIP lub REGON. Pamiętajmy też, by sprawdzić, czy nasz kontrahent nie widnieje przypadkiem w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych. Żeby go tam znaleźć, potrzebny nam będzie jednak numer KRD (Krajowego Rejestru Dłużników). Za niewielką opłatą można go zdobyć w Centrali Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z systemu SEED-on-Europa, stworzonego przez Komisję Europejską. Możemy tutaj znaleźć informacje na temat wyrobów akcyzowych naszego kontrahenta.

  1. Złóż wniosek do ZUS-u

Wiarygodnym źródłem informacji na temat naszego kontrahenta może być też Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zaświadczenie z ZUS-u, potwierdzające terminowe regulowanie zobowiązań podatkowych i ubezpieczeniowych możemy po prostu po prosić kontrahenta. Jeśli jednak nie chcemy działać w tak jawny sposób, możemy zgłosić się do Urzędu Skarbowego, w którym uzyskamy informacje, czy dana firma jest czynnym płatnikiem podatku VAT. Sprawdzając firmę w tych urzędach dowiemy się, czy regularnie opłaca ona swoje podstawowe należności.

  1. Skorzystaj z Biur Informacji Gospodarczej

Jeśli sprawa dotyczy bardzo ważnego kontrahenta, sprawdzenie go w darmowych, dostępnych dla każdego rejestrach, to może być za mało. Dlatego pamiętajmy, że możemy korzystać z Biura Informacji Gospodarczej, które gromadzą informacje o nierzetelnych firmach. Takie biura to między innymi InfoMonitor, Krajowy Rejestr Dłużników czy ERIF Rejestr Dłużników. Każde z nich będzie cennym źródłem informacji o kontrahencie. To firmy, które specjalizują się w szczegółowej analizie potencjalnego partnera biznesowego, przygotowując dla nas szczegółową charakterystykę danego przedsiębiorstwa. Za takie usługi trzeba zapłacić, jednak jeśli współpraca ma dotyczyć dużego kontraktu, warto się na to zdecydować. Dzięki temu zyskujemy cenne informacje, świadczące o wiarygodności potencjalnego partnera biznesowego. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że jeśli w danym biurze nie ma informacji na temat naszego kontrahenta, wcale nie musi to oznaczać, że jest on w 100 % rzetelny – może się okazać, że jego wierzyciele po prostu nie zgłosili się do żadnego z tych biur.

  1. Gra o wysoką stawkę, czyli wywiadownie gospodarcze

Wywiadownie handlowe, lub wywiadownie gospodarcze zawodowo zajmują się sprawdzaniem wiarygodności kontrahenta. To zdecydowanie najskuteczniejsze rozwiązanie, dające nam pełen obraz sytuacji. Trzeba jednak brać też pod uwagę, że jest ono najdroższym ze wszystkich wymienionych w tym tekście sposobów weryfikowania partnerów biznesowych. Musimy więc przekalkulować, czy skorzystanie z takich usług po prostu nam się opłaca. Wywiadownie sprawdzą dla nas firmy działające w Polsce i za granicą. Ich praca jest bardzo szczegółowa – skupia się nie tylko na sprawdzeniu historii firmy. Wywiadownie docierają też do byłych pracowników przedsiębiorstwa, by u nich zasięgnąć opinii na jego temat. Z usług takiej profesjonalnej wywiadownie najlepiej skorzystać wtedy, kiedy kontrahent ma dla nas kluczowe znaczenie, a tańsze metody nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Faktoring receptą na nieprzewidziane wydatki w branży produkcyjnej

Przedsiębiorstwa produkcyjne są wyjątkowo kosztochłonne. Zakup i konserwacja sprzętu, pensje pracowników czy zapewnienie surowców niezbędnych do reali...

Czytaj całość

Czy freelancer musi prosić się o swoje pieniądze?

Wraz z rosnącą tendencją do samozatrudnienia, coraz widoczniejszy staje się problem powszechnie znany freelancerom – czekanie na opłacenie faktury prz...

Czytaj całość

Jest szansa na ograniczenie zatorów płatniczych

19.09.2018 r. został opublikowany projekt ustawy, w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa z pewnością ucieszy przedsiębiorców z branży MŚP. Ce...

Czytaj całość

Zakaz cesji nie musi być przeszkodą dla skorzystania z faktoringu

Zwyczaj wprowadzania do umów handlowych zakazu cesji to utrapienie dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zostają pozbawieni możliwości finansowania taki...

Czytaj całość