Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Czym jest FinTech?

Co to jest Fintech?

FinTech – z j. angielskiego Financial Technology. Termin ten odnosi się do firm finansowych, które działają wyłącznie w oparciu o Internet. Tego typu firmy pozwalają na płatności online, uzyskanie finansowania dla firmy za pośrednictwem Internetu czy innych podobnych transakcji finansowych.

Skąd wziął się FinTech?

Pierwsze FinTech-y pojawiły się zaraz po kryzysie finansowym w momencie, w którym rynek był zdestabilizowany, koniunktura była zdecydowanie gorsza niż obecnie, a firmy, jak i osoby prywatne szukały alternatywnych rozwiązań finansowych.

Wielu ludzi zajmujących się w tamtym czasie branżą finansową zauważyło w tej sytuacji potencjał, na rozwój innowacyjnych rozwiązań opartych o nowoczesną technologię, które odpowiadałyby na sytuację rynkową. Od tamtego momentu FinTech rozwija się bardzo dynamicznie.

Invi.Pay.com stoi w czołówce dynamicznie rozwijającej się branży FinTech

Nasza firma ma zaszczyt być częścią tej finansowo-internetowej rewolucji. Znajdujemy się w czołówce firm oferujących usługi faktoringu za pośrednictwem Internetu.

Faktoring to usługa przyspieszenia płatności za fakturę. To znaczy, że jeżeli firma A wystawi fakturę firmie B z 30-dniowym terminem spłaty, to firma A może od razu udać się do nas (czyli firmy C), skorzystać z naszych usług i przyspieszyć płatność faktury tak, aby otrzymać pieniądze od razu – w zamian za pobranie małej prowizji od wartości całej faktury.

Jest to łatwy i prosty sposób na to, żeby uratować firmę przed zatorami płatniczymi, które mogą doprowadzić do bankructwa firmy. Jest to również sposób na przyspieszenie rozwoju firmy, gdyż wcześniejsza zapłata umożliwia realizację kolejnych zleceń.

Polska regionalnym liderem FinTech

Rozwój tej branży w Polsce postępuje na tyle szybko, że już teraz nasz kraj stał się regionalnym liderem zaawansowanych technicznie rozwiązań z sektora bankowego/finansowego. Jak podaje firma Deloitte w swoim raporcie dotyczącym Europy Środkowo-Wschodniej  – wartość całej branży wśród krajów, które się na nią składają, wynosi 2,2 mld Euro. Z podanej kwoty na nasz rynek przypada aż 860 mln Euro, co daje około 40%.

Warto zwrócić uwagę, że mamy sporą przewagę nad konkurencją: drugie miejsce przypada dla Austrii z wynikiem 588 mln, a trzecie dla Czech z zaledwie 190 mln. Pomimo dynamicznego rozwoju branży FinTech w Polsce, cały czas uznaje się, że znajduje się on w początkowym etapie rozwoju. Oznacza to tyle, że cały czas istnieje ogromny potencjał wzrostu.

Warto przyjrzeć się temu raportowi trochę bardziej szczegółowo. Wynika z niego, że nasz rynek jest wyjątkowo innowacyjny, Polacy są otwarci na nowe rozwiązania, chętnie z nich korzystają. Oprócz tego, według raportu popularność alternatywnych form finansowania, jak na przykład faktoring online zdecydowanie rośnie. Dzieje się tak zarówno w branży B2C (Biznes – Klient), jak i B2B (Biznes – Biznes).

Eksperci wskazują, że dużą rolę w dalszym rozwoju branży FinTech w Polsce będzie odgrywała współpraca instytucji bankowych z rodowitymi firmami z branży. Na razie ten proces odbywa się na dosyć ograniczonym wymiarze, ponieważ bardzo długo banki postrzegały FinTech jako potencjalne zagrożenie dla swojego rozwoju. Jednak od pewnego czasu sytuacja na rynku się zmienia. Coraz częściej możemy zaobserwować sytuacje współpracy pomiędzy tradycyjnym sektorem bankowym a branżą FinTech.

Nasza firma jest dobrym przykładem. Od marca współdziałamy wraz z ING Bank Śląski, kilka miesięcy temu do tego grona dołączył Alior Bank, a w najbliższej przyszłości rozpoczniemy współpracę z Bankiem Pocztowym. Banki te doceniły nasze rozwiązania, dlatego zaczęły je sprzedawać poprzez swoje kanały sprzedażowe. Tym samym udowodniliśmy, że FinTech nie tylko nie jest zagrożeniem dla tradycyjnego sektora bankowego, ale może być również źródłem szans na dalszy rozwój tej branży.

Struktura rynku FinTech w Polsce

Na polskim rynku FinTech zdecydowany prym wiodą platformy sprzedażowe (25%), dalej są platformy crowdfundingowe/pożyczek bezpośrednich (13%), płatności mobilnych i internetowych (13%), Big Data/Analiza danych 13%, zarządzanie finansami osobistymi (6%) i kryptowaluty (6%). Pozostałe 25% to różne inne usługi z zakresu FinTech.

Warto zwrócić uwagę na tendencje. Bardzo dynamicznie rozwija się wszystko co ma cokolwiek wspólnego z rynkiem urządzeń mobilnych tzn. smartfonów, tabletów etc. Dlatego możemy się spodziewać, że w najbliższym czasie rola płatności mobilnych oraz powiązanych usług będzie rosła.

Oprócz tego cały czas wiele osób z zainteresowaniem patrzy na kryptowaluty. Pomimo sceptycznych głosów niektórych ekspertów BitCoin i inne kryptowaly, nadal trzymają się nieźle, a w wielu wypadkach wzmacniają swoją pozycję. Okazało się, że ataki hakerskie na giełdy BitCoin oraz wielokrotne bardzo silne wahania kursu tej kryptowaluty nie były w stanie jej zniszczyć.

Oczywiście kryptowaluty nie mają potencjału, na ostrożne inwestowanie pieniędzy, sytuacja na tym rynku potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie. Jednak co ciekawe, kryptowaluty na przestrzeni lat przeniknęły do świadomości wielu ludzi i stały się czymś absolutnie normalnym. Może to sugerować, że w przyszłości będą miały dalszą rację bytu.

Oczywiście należy również pamiętać o stale rozwijającym się faktoringu online, który stanowi bezpieczne, tanie i wygodne źródło finansowania dla firm. Ta branża również cieszy się stabilnym wzrostem oraz rosnącym poziomem zaufania wśród klientów. Praktycznie każdy przyzna, że na przestrzeni ostatnich lat wizerunek faktoringu zmienił się drastycznie in plus.

Warto wspomnieć o tym, że jesteśmy jedną z pierwszych firmy, które zaproponowały usługi faktoringowe całkowicie online. Co ważne, nie tylko wdrożyliśmy nowe rozwiązania, ale oprócz tego zostały one docenione. Z tego powodu w 2016 roku otrzymaliśmy nagrodę na najlepszy FinTech start up w 2016 roku.

Czym się wyróżniliśmy? To właśnie nasza firma jako pierwsza zauważyła, że na polskim rynku brakuje usług mikrofaktoringu. Banki skupiały się na obsłudze dużych firm. Natomiast małe i średnie były pozostawione bez atrakcyjnych możliwości faktoringowych. Postanowiliśmy to zmienić i co ważniejsze… zmieniliśmy to!

Perspektywy rozwoju polskiej branży FinTech

Według Loukasa Notopoulosa Prezesa Vivus Finance, rozwiązania powstające w Polsce biją na głowę konkurencyjne technologie na Zachodzie - więcej na ten temat dowiedzieć się można z TEGO artyułu.

infografika fintech w Polsce

Źródło: fintek.pl

Polskie firmy cały czas mają problemy z przebiciem się na globalny rynek. Z czego to wynika?

Istotnym problemem jest również zbyt mała ilość kapitału na polskim rynku. Brakuje wsparcia ze stron instytucji państwowych. Dlatego na polskim rynku jest mało firm, które mogą sobie pozwolić na testowanie innowacyjnych rozwiązań, które z założenia zaczną by rentowne dopiero po latach.
Wskazuje się jednak, że braki kapitałowe nie są już tak dużym problemem, jak było to chociażby 10 lat temu. Kolejną istotną barierą dla FinTech w Polsce jest podejście przedsiębiorców, którzy boją się od razu wchodzić na rynki międzynarodowe, a kurczowo trzymają się naszego rodzimego rynku.
Warto zwrócić uwagę, że takiego podejścia nie podzielają firmy z mniejszych państw jak Estonia czy Izrael. Eksperci zauważają, że w dużej mierze wynika to z faktu, że w tych przypadkach dane rynki są za małe, żeby utrzymać się wyłącznie na swoim pierwotnym rynku, dlatego praktycznie od razu potrzebne jest to, aby wyjść dalej.

Jednak wszyscy są zgodni co do jednego. W naszym kraju istnieje ogromny potencjał, jeżeli chodzi o rozwój branży FinTech. Jeżeli pokonamy trudności, które przechodzimy, które nas blokują, będziemy w stanie stać się znaczącym graczem na arenie międzynarodowej.

Dużą okazją dla Polski może być Brexit. Z jego powodu wiele firm opuszcza wyspy i szuka nowego miejsca, w którym mogłyby kontynuować swoją działalność. Polska posiada znaczące atuty, dzięki którym może przyciągać firmy właśnie do siebie.

Wyróżnia nas bardzo dobra lokalizacja, bardzo kompetentne kadry oraz znacząco mniejsze koszty. Co ważne, już znalazły się duże międzynarodowe firmy, które zdecydowały się na tego typu kroki, jak chociażby słynny bank Goldman Sachs.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość