Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

8 sposobów na wyjście z problemów z płynnością finansową

Problemy z płynnością finansową są zmorą małych i średnich przedsiębiorstw. A co najgorsze – powodują kolejne problemy, które się nawarstwiają i prowadzą do coraz gorszej sytuacji w firmie. Nieopłacony ZUS, podatek dochodowy, VAT, spóźnianie się z wypłatami pracownikom, zaległe raty kredytowe etc.

Każdy z tych elementów może w ostatecznym rozrachunku doprowadzić do upadku firmy, a przynajmniej bardzo poważnych problemów. Dlatego należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do problemów z płynnością finansową. Jak nad tym zapanować?

 

1. Skróć terminy spłat faktur

Zamiast pozwalać na 30-dniowy termin zapłaty za fakturę, wyznacz 7-dniowy. Na pewno wpłynie to pozytywnie na Twoją płynność finansową. Nie jest to możliwe w każdym przypadku. Czasami dłuższy okres zapłaty za faktury jest jednym z czynników determinujących to, czy dane firmy nawiązują ze sobą współpracę. Natomiast w tym zakresie, w jakim jest to możliwe – należy się zdecydować na to rozwiązanie.

 

2. Zawsze musisz wiedzieć ile pieniędzy masz na koncie

Znać stan swojego konta to podstawa zarządzania swoimi finansami. Regularne sprawdzanie stanu gotówki w firmie pozwala na szybką reakcję. Wyjście z problemów z płynnością finansową to nie tylko zdobyć pieniądze, ale również zacząć lepiej planować swój budżet, dążąc do tego, aby usunąć źródła tych problemów.

 

3. Działaj szybko, w przypadku spóźnienia z płatnością przez Twojego kontrahenta

Im szybciej zgłosisz się po zaległą płatność, tym lepiej. Praktyka działania pokazuje, że im więcej czasu minie od terminu płatności wskazanego na fakturze –tym trudniej jest ją ściągnąć. Zwyczajnie osobie, od której masz ściągnąć zaległe pieniądze – wydaje się, że jeżeli nie spieszyłeś się z upomnieniem się o swoje pieniądze, to nie jest to dla Ciebie specjalnie ważne, więc nie ma priorytetu w tym, aby zapłacić właśnie Tobie, a nie komuś innemu.

 

4. Zdecyduj się na faktoring

Korzystanie z usług faktoringowych to jedna z najlepszych możliwości, jeżeli chodzi o problemy z płynnością finansową. Pieniądze otrzymujesz praktycznie od razu, dzięki czemu możesz zaplanować dalsze wydatki.

Oczywiście – korzystanie z faktoringu wiąże się z pewnymi kosztami, jednak nie są one wysokie. Z tego powodu coraz więcej firm wybiera faktoring jako optymalne rozwiązanie pomagające poradzić sobie z brakiem płynności finansowej.

Działa to na prostej zasadzie – faktor, czyli firma świadcząca usługi faktoringowe pobiera prowizję za przyspieszenie spłaty faktury, w zamian za to od razu przelewa pieniądze na konto. Następnie to faktor rozlicza się z Twoim klientem zamiast Ciebie.

 

5. Karty kredytowe

Korzystanie z karty kredytowej uratowało nie jedną firmę, ale z drugiej strony – nie jedną firmę i osobę doprowadziło do ruiny finansowej.

Oczywiście – istnieją sytuacje, w których nagły zastrzyk gotówki pomaga poradzić sobie z brakiem płynności finansowej. Jednak, jeżeli źle zarządza się swoją kartą kredytową, to można wprowadzić się w spiralę długów i narobić sobie poważniejszych problemów, niż miało się na początku. Dlatego radzimy podchodzić do tego rozwiązania z pewną ostrożnością.

Karta kredytowa działa na prostej zasadzie. W każdym momencie możemy ją zadłużyć na pewną kwotę – czyli mamy dostęp do pewnej kwoty pieniędzy, kiedy chcemy. Może to być 10 000 zł, może to być 50 000, a nawet więcej. Jest to uzależnione od naszych dochodów.

Dlaczego karty kredytowe są takie groźne?

Pieniądze, które wypłacamy z karty kredytowej, nie są nasze. De facto należą one do banku, jednak wiele osób o tym zapomina. Między innymi dlatego, że karta kredytowa działa bardzo podobnie do tradycyjnej karty płatniczej. Z tą różnicą, że tę możemy zadłużyć. Wiąże się to oczywiście z oprocentowaniem – po upłynięciu okresu bezodsetkowego. Jednak w praktyce i tutaj jest wiele kruczków i pułapek, które mogą doprowadzić do naliczenia dodatkowych kosztów.

Najczęstszymi błędami popełnianymi przez użytkowników kart kredytowych jest niespłacanie ich na czas, lekceważenie naliczających się odsetek czy zwyczajnie brak samodyscypliny i dobieranie coraz to większych kwot zadłużenia.

Najgorsze są sytuacje, których karty kredytowej zaczyna się używać do spłacania kredytów lub innych kart kredytowych – to napędza spiralę długów, a to zwykle kończy się bankructwem firmy i poważnymi problemami finansowymi.

Kiedy warto korzystać z kart kredytowych?

Na początek trochę postraszyliśmy kartami kredytowymi. Zrobiliśmy to, ponieważ dopiero mając świadomość zagrożeń, jakie się z nimi wiążą, można podejść do ich używania w pełni odpowiedzialnie. Karta kredytowa ma bardzo dużą zaletę – a mianowicie, stały dostęp do gotówki i to na bardzo prostej zasadzie, wystarczy pójść do bankomatu i wypłacić pieniądze. Jest to bardzo użyteczne i jeżeli podejdziemy do tego z dużą dozą ostrożności i dyscypliny, to karta kredytowa nie raz może uratować naszą płynność finansową. Należy jednak cały czas pamiętać o tym, że do karty kredytowej trzeba podchodzić bardzo rozważnie.

 

6. Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy ma pewną zaletę, której nie ma karta kredytowa. Kredyt bierzemy raz, na określoną kwotę i tyle. W przypadku karty kredytowej istnieje pokusa, żeby jeszcze dobrać trochę pieniędzy.

Warto skorzystać z kredytu na przykład w sytuacji, w której nie możemy już skorzystać z faktoringu, ponieważ wszystkie zaległe faktury są już po terminie spłaty. W takim przypadku oczywiście powinniśmy zająć się ponaglaniem płatników, a nawet ich windykacją. Jednak w międzyczasie firma w jakiś sposób musi funkcjonować. W takich przypadkach kredyt może być dobrym pomysłem.

Oczywiście, zawsze można dobrać kolejny kredyt, jednak wymaga to więcej czasu i formalności niż wypłacenie pieniędzy z karty kredytowej. Jest to na pewno bardziej konserwatywne narzędzie finansowe, jednak wiąże się z podobnym zagrożeniem jak karta kredytowa. Jeżeli pomimo skorzystania z kredytu nasza płynność finansowa się nie poprawi – możemy wpaść w długi i w ostatecznym rozrachunku mieć jeszcze większe problemy z płynnością finansową niż dotąd.

 

7. Nigdy nie zakładaj, że otrzymasz płatność na czas

Optymistyczne podejście do terminowości zapłaty za faktury, prowadzi do problemów z finansami. Dotyczy to zachodnich rynków, na których terminowość jest nieporównywalnie większa niż w Polsce. Dlatego, tym bardziej w Polsce trzeba brać pod uwagę, że kontrahent spóźni Ci się z płatnością.

Staraj się zwykle do terminu spłaty doliczać 7 do 14 dni. Jest to bardzo ważne podczas planowania budżetu. Zwykle planując wydatki firmy,bieżemy już pod uwagę pieniądze, które dopiero wpłyną na nasze konto. Jest to powszechna, zrozumiała, a wręcz potrzebna praktyka.

Jednak należy przy niej zachować pewną dozę ostrożności, biorąc pod uwagę opóźnienia, aby nie znaleźć się w sytuacji, w której zostaje się bez pieniędzy niezbędnych na wypłaty czy kupno materiałów niezbędnych do kontynuowania funkcjonowania firmy.

Nie dotyczy to kontrahentów, których znasz od dawna i zawsze płacą terminowo. Niestety doświadczenie pokazuje, że niestety tacy stanowią mniejszość.

 

8. Nie zapominaj o wystawianiu faktur

Jest to oczywiście porada dla najbardziej nieuporządkowanych, ale… takie sytuacje też się zdarzają. W niektórych firmach zwyczajnie zapomina się o wystawianiu faktur, szczególnie tych mniejszych – w końcu: „teraz jest coś ważniejszego na głowie”. W końcu gromadzi się spora ilość małych faktur, która łącznie daje całkiem niezłą sumę, która mogłaby pomóc pozbyć się problemów z płynnością finansową.

Podsumowując – doświadczenie pokazuje, że najlepszym sposobem na brak płynności finansowej jest dyscyplina finansowa i dobre zarządzanie budżetem. Jeżeli jednak te problemy już się pojawią, to najtańszym i najszybszym sposobem jest faktoring.

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość