Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

3 pomysły na zdobycie funduszy na prowadzenie małej firmy

Prowadzenie i rozwijanie własnego małego biznesu, wymaga dostępu do sporej gotówki. Żeby osiągnąć coraz lepsze wyniki finansowe i pozwolić sobie na dokonywanie inwestycji, korzystnie wpływających na nasz biznes, powinniśmy poszukać przynajmniej kilku źródeł finansowania. Najczęściej początkujący przedsiębiorcy pieniądze na start zdobywają biorąc kredyt, ale zwykle to nie wystarcza. Skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności?

Linia kredytowa to dobry, ale nie jedyny sposób na dostęp do pieniędzy niezbędnych do rozwijania małej firmy. W ramach tej usługi bank udostępnia nam możliwość zadłużania się do określonej sumy. Optymalne jest połączenie linii kredytowej, z poniższymi sposobami finansowania. 

Rozwiązanie pierwsze – linia kredytowa + finansowanie faktur (mikrofaktoring)

Dobrym pomysłem jest połączenie linii kredytowej z mikrofaktoringiem, inaczej zwanym finansowaniem faktur . Czym jest mikrofaktoring? To usługa, która pozwala nam na korzystanie z pieniędzy, które są w pewnym sensie zablokowane w nieopłaconych jeszcze fakturach.

To znaczy, że mamy dostęp do pieniędzy, których nie przekazali nam jeszcze nasi dłużnicy. Finansowanie faktur to idealne rozwiązanie dla firm współpracujących z innymi przedsiębiorstwami, którym zdarza się nie płacić rachunków na czas. To usługa również przydatna dla firm, które wystawiają długie terminy płatności.

Zaletą mikrofaktoringu jest to, że nie musimy dzięki niemu zaciągać kolejnych kredytów, oczekując aż spłyną do nas środki od nieuczciwych klientów. Możemy korzystać z zarobionych pieniędzy, jeszcze zanim sami klienci wpłacą je na nasze konto.

Dzięki połączeniu tych dwóch produktów – linii kredytowej i faktoringu, możemy osiągnąć stabilną sytuację finansową naszej firmy. Oba te rozwiązania są bardzo elastyczne i wprost idealne dla młodych przedsiębiorców. Pieniądze z faktur pozwolą na utrzymanie firmy, a fundusze z linii kredytowej można przeznaczyć na nowe inwestycje, które rozwiną nasz biznes.

Warto wiedzieć, że usługa faktoringu znana jest tak naprawdę od wieków. Dziś firmy oferują przedsiębiorstwom bardzo elastyczne warunki, które ułatwiają codzienną pracę początkującego przedsiębiorcy.

Rozwiązanie drugie – linia kredytowa + pożyczka

Początkujący przedsiębiorcy swoje pierwsze kroki kierują do lokalnego oddziału banku, chcąc ubiegać się tam o pożyczkę. To chyba najbardziej znana forma zdobywania kapitału na rozkręcenie własnego biznesu. Przedsiębiorcy decydują się na kredyt czasowy lub linię kredytową. Warto zdecydować się na oba te produkty.

Taka kombinacja może nam przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim da nam dostęp do większej ilości środków potrzebnych do prowadzenia własnej, rozwijającej się firmy.Wielu przedsiębiorców rezygnuje z takiego połączenia.

Obawiają się stawianych przez banki wymagań i formalności, które trzeba załatwić, by dostać takie finansowanie. Pamiętajmy jednak, że takie produkty jak linia kredytowa, czy pożyczka terminowa oferowane są nie tylko przez tradycyjne, lokalne banki, ale także przez firmy działające online.

Oferty dostępne w sieci często są bardzo korzystne i pozwalają na łączenie różnych produktów, czyli zdobywanie dodatkowych źródeł funduszy.

Rozwiązanie trzecie – linia kredytowa + biznesowa karta kredytowa

Przeważająca część początkujących przedsiębiorców, zaczyna prowadzić swój biznes z pomocą biznesowej karty kredytowej. Zwykle taka karta służy do opłacania niewielkich, codziennych wydatków – skorzystanie z takiej karty przynosi wiele korzyści, a jej uzyskanie jest bardzo proste. Taka karta sprawdzi się zwłaszcza przy mikroprzedsiębiorstwach, którym wystarczy karta ze stosunkowo niskim limitem – wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Z karta kredytową musimy być jednak ostrożni – nie może stanowić ona głównego źródła naszego finansowania. Powinna być raczej opcją pomocniczą i w tej roli sprawdza się doskonale. Pamiętajmy jednak, że oprocentowanie takich kart jest zwykle wysokie i jeśli nie zdołamy spłacić jej na czas, możemy narazić się na duże koszty. Nierozsądne korzystanie z biznesowej karty kredytowej, może nas często narażać na poważne długi.

Trzy alternatywne rozwiązania

Jeśli żaden z trzech powyższych pomysłów na finansowanie działalności gospodarczej cię nie przekonuje, zerknij jeszcze na poniższe przykłady. To sposoby na szukanie funduszy także w inny, mniej oczywisty sposób.Sprawdzą się zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorstwa.

  • Pożyczka od rodziny lub przyjaciół – stosunkowo popularna forma szukania sposobu finansowania raczkującego biznesu. W tej sytuacji wszystko zależy tak naprawdę od majętności naszych krewnych oraz od łączących nas z nimi relacji. Pieniądze często negatywnie wpływają na kontakty towarzyskie. Dlatego, zanim zdecydujemy się prosić kogoś z rodziny o pożyczkę, zastanówmy się naprawdę jest to konieczne. Pożyczając pieniądze musimy też być pewni, że będziemy w stanie je oddać.
  • Crowdfunding – coś dla kreatywnych. To zdobywająca coraz większą popularność forma finansowania działalności biznesowej. Często korzystają z niej twórcy, artyści, muzycy, czy osoby, które oferują jakiś innowacyjny, unikatowy produkt. Crowdfunding polega na tym, że na jednej z platform internetowych organizujemy zbiórkę na jakiś cel potrzebny do rozwoju naszej firmy. Jeśli odpowiednia ilość użytkowników zdecyduje się nas wesprzeć, będziemy mieć pieniądze, na realizacje swojego marzenia. Będziemy także zobowiązani wywiązać się z deklarowanych obietnic za wpłaty – czyli przygotowania nagród dla darczyńców. Kluczem jest tutaj umiejętność dobrego zaprezentowania swojego produktu i dobre oszacowanie celu – jeśli nie zbierzemy dostatecznej liczby darczyńców, to nie otrzymamy żadnych pieniędzy.
  • Anioł biznesu – to kolejne ciekawe rozwiązanie, które wymaga jednak od nas ciekawego pomysłu i umiejętności „sprzedania go” inwestorom. Aniołowie inwestują w początkujące firmy, w których widzą duży potencjał. W zamian chcą zazwyczaj jakiegoś procenta naszych późniejszych zysków. To bardzo dobra, skuteczna metoda finansowania – przy jej pomocy powstawały takie firmy jak na przykład Google.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość