Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

4 sposoby na utrzymanie stałego rozwoju małej firmy

Mnóstwo ludzi otwiera dziś własne firmy, jednak badania dowodzą, że zdecydowana większość takich mikrobiznesów nie utrzymuje się nawet przez 5 lat. Większość start-upów upada w ciągu 3 lat od zarejestrowania działalności. Wszystko to dzieje się dlatego, że początkujący przedsiębiorcy nie wiedzą jak rozwijać swoją firmę i co zrobić, by utrzymać jej stały rozwój.

Jeśli nasz pomysł na firmę jest dobry, na samym początku czeka nas tak zwana faza szybkiego wzrostu. Taki intensywny wzrost przedsiębiorstwa, to bardzo trudny okres, nawet dla przedsiębiorców z większym doświadczeniem – największym wyzwaniem jest prowadzenie firmy w taki sposób, by ten wysoki wzrost utrzymać jak najdłużej.

Niestety, udaje się to zaledwie garstce początkujących biznesmenów – badania wskazują, że ponad połowa małych firm upada jeszcze przed piątymi urodzinami. To bardzo przykre, w końcu dla wielu z tych osób prowadzenie własnej firmy było prawdziwym marzeniem. Żeby pomóc początkującym biznesom w utrzymaniu się na rynku, poniżej przedstawiamy nasze porady, dotyczące stabilnego wzrostu.

Ograniczaj swoje koszty

Początkujący przedsiębiorcy niezwykle często mierzą się z problemami takimi jak braki w personelu. Nie posiadając funduszy na zatrudnienie własnych pracowników, musimy wszystko robić samodzielnie, albo korzystać z usług firm zewnętrznych. Jednak te usługi potrafią naprawdę sporo kosztować – za prowadzenie księgowości, czy przeprowadzenie rekrutacji do naszej firmy będziemy musieli naprawdę dużo zapłacić. Na szczęście, można też znaleźć tańsze, alternatywne rozwiązania.

Jeśli nasza firma działa na zasadach księgowości uproszczonej, to powinniśmy poradzić sobie z jej prowadzeniem samodzielnie – najlepiej sprawdzą się do tego platformy do prowadzenia księgowości w sieci – dzięki nim łatwo wypełnimy wszystkie informacje i zaoszczędzimy sporo czasu. Wygodny interfejs w tych aplikacjach, sprawia, że z księgowością bez problemu poradzą sobie nawet laicy.

Ograniczenie kosztów rekrutacji jest nieco trudniejsze – poszukiwanie dobrych pracowników to zadanie niezwykle czasochłonne. Lepiej nie zabierajmy się za to sami, jednak unikajmy także największych agencji rekrutacyjnych. Mniejsze firmy mają mniejsze stawki i naliczają sobie niższe prowizje. Możemy też szukać pracowników podkupując ich od konkurencji – to najlepszy sposób na zatrudnienie wykwalifikowanej kadry, bez konieczności prowadzenia długiego, żmudnego procesu rekrutacji.

Szukaj dobrych źródeł finansowania

Jest wiele sposobów na finansowanie działalności mikroprzedsiębiorstw. Właściciele małych i średnich firm powinni na bieżąco śledzić ofertę banków i szukać też innych źródeł pieniędzy niezbędnych do prowadzenia działalności. Możliwości jest naprawdę wiele, a najlepszym sposobem na utrzymanie stabilnego wzrostu finansowego naszej firmy jest łączenie różnych form zdobywania funduszy. Może to być pożyczka bankowa, linia kredytowa – pozwalająca na korzystanie z określonej puli pieniędzy na prowadzenie biznesu, biznesowa karta kredytowa, a także finansowanie faktur – to świetne rozwiązanie, jeśli nasza działalność bazuje na współpracy z partnerami, którzy nie zawsze terminowo płacą swoje rachunki. Jeśli zdecydujemy się na finansowanie faktur, będziemy mogli korzystać z pieniędzy zarobionych na danej transakcji, jeszcze zanim zostaną one wpłacone przez spóźnialskiego klienta.

Warto myśleć też o szukaniu funduszy poza instytucjami finansowymi – nie chodzi tutaj o pożyczki od znajomych czy rodziny, ale przede wszystkim o szukanie programów finansowych wspierających małe firmy, szukanie indywidualnych inwestorów, czy nawet crowdfunding – zbiórki internetowe na wydanie lub stworzenie określonego produktu.

Kluczowe w zdobywaniu funduszy jest nawiązywanie znajomości z inwestorami – spotykajmy się więc z ludźmi z naszej branży, umawiajmy się na spotkania, starajmy się jak najlepiej przedstawiać nasz produkt. Wykorzystujmy każdą okazję do promowania naszej działalności.

Śledź posunięcia konkurencji

To podstawa prowadzenia biznesu. Działalność naszych konkurentów ma ogromny wpływ na kondycję naszego biznesu. Powinniśmy więc być na bieżąco z ich działalnością. Staraj się regularnie sprawdzać, czy konkurencja nie szykuje żadnych nowości, albo nie pracuje nad strategią, która miałaby zapewnić jej lepszy rozwój.

Innym aspektem śledzenia konkurencji, jest uczenie się na popełnianych przez nią błędach. Jeśli dostrzeżemy, że jakaś strategia u konkurencyjnej firmy się nie sprawdza, sami nie popełnimy podobnego błędu.

Analizuj działalność swojej firmy

Regularnie, najlepiej jak najczęściej, powinniśmy analizować najważniejsze aspekty działalności naszej firmy. Starajmy się sprawdzać przede wszystkim nasze cele i postępy, które poczyniliśmy, żeby je osiągnąć. Takie analizy, to też okazja, by ponownie przemyśleć swoją strategię rozwoju i upewnić się, że zmierzamy we właściwą stronę. Im częściej je robimy, tym większą mamy świadomość mocnych i słabych stron naszej działalności.

Warto korzystać też z systemu ORK – objectives and key results – który pozwala każdemu pracownikowi naszej firmy wyznaczyć sobie cele, które mają prowadzić do zaplanowanych rezultatów. Wykonanie tych założeń warto sprawdzać przynajmniej co kilka miesięcy.

 

 

Powyższe porady powinny pomóc twojej firmie przetrwać. Oczywiście, są też inne ważne elementy prowadzenie działalności – takie jak przygotowywanie przemyślanego budżetu, dopasowywanie oferty do klientów, czy mądre inwestowanie w najbardziej obiecujących pracowników. Jednak to właśnie te cztery, zamieszczone wyżej porady pozwalają ustrzec się przed najczęstszymi błędami, które są powodem upadku małych i średnich przedsiębiorstw.

 

 

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość