Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Mit: Mikrofaktoring jest tylko dla firm, które mają problemy finansowe

Wśród wielu przedsiębiorców panuje niewłaściwe przekonanie o tym, jakoby faktoring był usługą finansową przeznaczoną tylko dla takich firm, które mają problemy.

Powiemy prosto z mostu – to nie jest prawda.

Skrócenie oczekiwania na zapłatę, bo do tego w ostatecznym rozrachunku sprowadzają się usługi faktoringowe, ma znaczące zalety dla firm, które się rozwijają. Najlepiej opisać to za pomocą przykładu jak działa faktoring.

Wyobraźmy sobie, że Pan Andrzej posiada firmę budowlaną. Regularnie dostaje zlecenia i generalnie jest zadowolony z tego jak radzi sobie jego firma. Pewnego dnia jednak dostaje duże zlecenie, na przebudowę Urzędu Miasta w swojej miejscowości. Wszystkie ręce na pokład, pracownicy pracują pełną parą, Pan Andrzej musi zatrudnić jeszcze dodatkowych pracowników, aby się ze wszystkim wyrobić.

W końcu Pan Andrzej kończy zlecenie dla Urzędu Miasta i od razu otrzymuje kolejne zlecenie - na budowę hali produkcyjnej dla dużej międzynarodowej firmy, która postanowiła się wybudować w jego gminie. Przyjęcie tego zlecenia wiąże się z poniesieniem kosztów na zakup materiałów. Niestety Pan Andrzej cały czas czeka na płatność z Urzędu Miasta za poprzednie zlecenie, gdyż wystawił fakturę z 30 dniowym terminem zapłaty. Jego oszczędności zostały mocno nadszarpnięte, ponieważ musiał sporo zainwestować w poprzednie zlecenie, co nadwyrężyło jego płynność finansową.

I to jest sytuacja, w której bardzo pomocny okazuje się. Wystarczy, że Pan Andrzej zapłaci 0,1% wartości faktury za każdy dzień przyspieszenia płatności, aby otrzymać szybciej dostęp do swoich środków. Dzięki temu, otrzymuje on pieniądze zamiast np. po 30 dniach od skończenia remontu Urzędu Miasta – od razu. Dzięki temu, może od razu zabrać się za budowę hali produkcyjnej i może dalej rozwijać swoją firmę.

Właśnie ze względu na możliwości, jakie daje faktoring, coraz więcej przedsiębiorców korzysta z tej usługi. Nic dziwnego, że na przestrzeni ostatnich 10 lat, obroty faktoringu wzrosły ponad 10 razy, a liczba faktur, które zostały sfinansowane przez faktorów ponad 5 razy.

Faktoring jest tańszą alternatywą względem kredytu, a oprócz tego nie obciąża zdolności kredytowej , a udzielenie tego typu usługi nie jest od niej uzależnione.

Co więcej, faktoring zwiększa wiarygodność przedsiębiorcy w oczach instytucji finansowych oraz kontrahentów. Nie blokuje możliwości skorzystania z leasingu, czy przed chwilą wspomnianego kredytu, pozwala to na poszerzenie wachlarza źródeł finansowania firmy.

Oprócz tego, korzystanie z faktoringu przekłada się na ułatwienie spłat zobowiązań kredytowych czy rat leasingowych.

Faktoring to również ogromna szansa dla firm z sektora MŚP (Małych i Średnich przedsiębiorstw) w przypadku, gdy bank odmawia udzielenia kredytu. Faktor nie wymaga od przedsiębiorcy takich zabezpieczeń jak np. hipoteka, w przeciwieństwie do banków.

Oznacza to, że faktoring stanowi źródło ogromnych szans dla przedsiębiorców z tego sektora, którzy chcieliby zacząć jeszcze bardziej dynamicznie rozwijać swoją działalność, ale z różnych powodów nie mają możliwości skorzystania z kredytu.

Oczywiście, faktoring sprawdza się również dla firm, które znajdują się w gorszej sytuacji finansowej, mają problemy z płynnością i tak dalej. Należy pamiętać o tym, że w przypadku, gdy firma posiada problemy z przesuwającymi się płatnościami oraz spóźnianiem się z opłatami czy wypłatami dla pracowników, to faktoring jest dobrą odpowiedzią.

Należy jednak podkreślić, że faktoring nie jest usługą zarezerwowaną dla firm w kryzysie.

Tutaj warto zauważyć, że w czasie hossy gospodarczej, czyli okresu, w którym całość gospodarki ruszyła bardzo dynamicznie, a więc dużo mniej firm miało problemy z finansowaniem, faktorzy również odnotowali dynamiczny wzrost.

Jest to jednoznaczny dowód na to, że w oczach znaczącej grupy przedsiębiorców faktoring stał się przydatną usługą, która wspomaga rozwój firmy i stanowi świetną alternatywę względem korzystania z usług kredytowych w momencie, kiedy potrzebny jest w firmie dodatkowy zastrzyk gotówki.

.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość