Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może prowadzić do braku środków na bieżącą działalność i do utraty płynności finansowej. Czy w takiej sytuacji każda faktura z odroczoną płatnością nadal będzie stratą dla firmy?

Wszystkie wpisy

Mit: Faktoring jest drogi, a mikrofaktoring jeszcze droższy. Prawda?

Wśród wielu przedsiębiorców pokutuje przekonanie, że faktoring jest drogi. A mikrofaktoring, czyli świadczony przez mniejsze, niezależne firmy, jest jeszcze droższy.

Od razu powiemy wprost, to nie jest prawda. Faktoring, szczególnie jeżeli porównamy go z kosztami kredytu, nie jest drogą usługą. Faktoring może znacząco pomóc z rozprawienie się z zatorami płatniczymi, które doprowadzają do problemów z płynnością finansową.

Jest jeszcze bardzo ważna kwestia okazji, które nam przepadły ze względu na problemy z płynnością finansową. Prawdziwym kosztem jest to brak podjęcia dobrej decyzji, która pomogłaby nam ją zagwarantować.

Najlepiej posłużyć się przykładem. Załóżmy, że dana firma zajmuje się budownictwem. Jednak ze względu na brak płynności finansowej nie jest w stanie zapłacić za towary. Będzie to powodowało opóźnienia w zrealizowaniu obecnego zlecenia, poniesieniem kary umownej i przedłużeniem trwania kontraktu. Skutkiem tego firma nie będzie mogła podjąć się kolejnego kontraktu. Może to być początkiem narastających problemów.

W wyżej wymienionej sytuacji mamy dwie możliwości. Wziąć drogi kredyt lub zdecydować się na tańszy faktoring. Brak decyzji jest właśnie kosztem alternatywnym, który de facto wychodzi najdrożej, ponieważ wprowadza firmę w poważne problemy. Kredyt już jest jakimś rozwiązaniem, jednak nadal jest drogi. Poza tym jego wzięcie obniża zdolność kredytową, która może się przydać w przyszłości.

Prawdziwym rozwiązaniem wyżej wymienionego problemu jest faktoring. Dlaczego?

Decydując się na faktoring wybierasz niższe koszty, nie ograniczasz swojej zdolności kredytowej. Pieniądze otrzymujesz praktycznie natychmiastowo i nie ponosisz kosztów związanych z problemami w płynności finansowej. Czyli wybierasz optymalne rozwiązanie.

W ten prosty sposób rozprawiliśmy się z mitem, że faktoring jest drogi.

A jak wygląda sytuacja z mikrofaktoringiem?

Przypominamy, że mikrofaktoring to taki, który jest świadczony przez mniejsze firmy oraz dla mniejszych firm. Oczywiście, od niektórych możesz usłyszeć, że jest on drogi. Jednak prawda jest inna. W praktyce jest to jeden z najlepszych sposobów finansowania działalności firmy. Ile kosztuje faktoring? Opłata za usługę wyrażona jest w formie ryczałtowej od każdej transakcji.

 W naszej firmie będzie ona wynosiła zaledwie 3% wartości całej faktury w przypadku przyspieszenia płatności o 30 dni, czyli 0,1% na dzień. Oznacza to, że decydując się na mikrofaktoring zapłacisz mniej niż za kredyt i unikniesz kosztów alternatywnych. Oprócz tego skracasz czas oczekiwania na zapłatę za sprzedane towary i usługi. Dzięki temu stajesz się bardziej konkurencyjny na rynku.

Wiele firm mikrofaktoringowych faktycznie potrafi pobrać nawet do 30% w przypadku gdy przyspiesza płatność o 30 dni. Kluczem jest mądry wybór firmy, z której skorzystasz. Dlatego warto zrobić rozeznanie na rynku, poznając jak działa ten produkt i kto go oferuje na rynku najtaniej. Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na to, czy firma dostarczająca Ci usługi mikrofaktoringowe nie jest, aby jednocześnie firmą windykacyjną, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków oznacza to wyższe koszty.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może pro...

Czytaj całość

Jakie są korzyści z włączenia mikro-faktoringu do działalności gospodarczej

Prowadzenie firmy może być trudnym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności i fakturowanie klientów. Biorąc pod uwagę fakt, że płatność fa...

Czytaj całość

Zwalniająca dynamika rozwoju, a rosnące ryzyko niewypłacalności

Z rynku docierają niepokojące wieści na temat rosnącej liczby niewypłacalnych firm w trzecim kwartale 2018 roku. Niestety nie wszystkie firmy korzysta...

Czytaj całość

Który rejestr dłużników wybrać?

Prawdziwym problemem dla wielu firm są nieuczciwi, lub nierzetelni kontrahenci. Realizując zlecenie, czy też podpisując umowę z nowych klientem, warto...

Czytaj całość