Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może prowadzić do braku środków na bieżącą działalność i do utraty płynności finansowej. Czy w takiej sytuacji każda faktura z odroczoną płatnością nadal będzie stratą dla firmy?

Wszystkie wpisy

Jak uniknąć problemów z płynnością finansową?

Płynność finansowa (inaczej cash flow) sprawia, że biznes żyje i prosperuje. Jeśli jej nie ma to zaczyna on umierać.

Dlatego bardzo ważne jest zadbanie o to, żeby zapewnić swojemu biznesowi płynność finansową. W jaki sposób to zrobić?
1. Zadbaj o porządek w księgowości

Wiele nowych biznesów zaczyna mieć problemy ze swoją działalnością w momencie, w którym trochę podrosną, ale okazuje się, że ich księgowość jest kompletnie nieuporządkowana. Bardzo często jest to wstęp do chaosu i przejściowych problemów. Jednak bywają i takie sytuacje, kiedy jest to ostateczny koniec firmy i to praktycznie prawie na samym początku.

Należy zwrócić uwagę, że to całkowicie normalne, że można nie mieć wystarczająco dużo czasu na odpowiednie uporządkowanie księgowości na początku swojej działalności. Zwykle ma się wtedy ogromną ilość innych rzeczy do zrobienia. Kto by myślał o wypełnianiu jakichś papierków?

Dlatego dobrze jest się zdecydować na obsługę swojej księgowości przez zewnętrzną firmę, dzięki czemu można skupić się na tym co robimy najlepiej, jednocześnie oszczędzając sobie problemów.

Dobrze zorganizowana księgowość pozwoli Ci w analizowaniu swoich wydatków oraz przychodów. Dzięki czemu będziesz w stanie sprawnie planować swoje dalsze działania, bez obawy o to, że w pewnym momencie zabraknie pieniędzy – wszystko będziesz miał dobrze skalkulowane, ponieważ będziesz dobrze znał swoją obecną sytuację finansową.

2. Unikaj nieterminowego spłacania kredytów

Zwykle problemy ze spłatą kredytów biorą się z tego, że dana firma czeka na płatność od klienta, przez co nie jest w stanie zapłacić obecnych zobowiązań. Dotyczy to kredytów, ale również opłat za dostawy i płac etc.

Tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z faktorem, który wykupi od Ciebie Twoje faktury za pewną prowizją. Dzięki temu otrzymasz swoją gotówkę od faktora praktycznie natychmiastowo. I dzięki czemu będziesz miał środki na opłacenie terminowo swoich kosztów. To, aby klient zapłacił fakturę będzie zmartwieniem faktora, a nie Twoim. Oszczędzisz więc czas i niepotrzebny stres.

3. Przygotuj się na momenty kiedy Twój dochód będzie zbyt niski

Brak dochodu lub zbyt niski dochód to problem, który może dotknąć każdą firmę. Warto być przygotowanym na taki przypadek i posiadać oszczędności.

W takim przypadku należy zacząć analizować potencjalne przyczyny problemu i jak najszybciej do nich dotrzeć. Jeżeli nie uda się nam zrobić tego wystarczająco szybko to w ostateczności, może to oznaczać nawet upadek firmy.

Politykę finansową firmę należy prowadzić na podobnej zasadzie jaką zalecają ekonomiści względem cyklów koniunkturalnych. W momencie kiedy masz dobry okres, w którym masz dużo zleceń i spory dopływ gotówki, powinieneś je inwestować w rozwój. Ale również oszczędzać w razie przypadku, gdy koniunktura się pogorszy. Tego typu zasady zostały szczegółowo opisane przez wybitnych ekonomistów takich jak np. John Maynard Keynes.

4. Uważaj, aby nie paść ofiarą zbyt szybkiego rozwoju

Każdy kto rozwija nowy biznes marzy o tym, aby rozwinął się on jak najszybciej. Jednak czasami może to powodować problemy z płynnością finansową, które doprowadzą do kolejnych, groźnych dla firmy kłopotów.

W takich przypadkach problemy z płynnością finansową biorą się najczęściej kiedy dostanie się duże zlecenie, zatrudni z jego powodu nowych problemów, ale klient spóźnia się z płatnością. Oczywiście można tutaj skorzystać z usług faktora, o których wspomnieliśmy wcześniej.

Inną możliwością jest otworzenie linii kredytowej, która będzie pozwalała na branie ewentualnych szybkich i krótkoterminowych pożyczek.

5. Unikaj zbyt dużych długów

Na zbyt dużą ilość pożyczek należy uważać praktycznie zawsze. Jest taki poziom, kiedy będą one mogły stać się dla nas poważnym problemem. Dlatego należy trzymać rękę na pulsie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku gdy pożyczymy zbyt dużo – ale nagle spadnie nam ilość zleceń, wtedy możemy mieć poważne problemy ze spłatą długów.

Oczywiście im wyższy poziom zadłużenia tym to ryzyko jest większe. Dlatego w ramach możliwości w przypadku problemów z płynnością finansową zalecamy raczej z korzystania usług firm faktoringowych, niż decydowanie się na branie kredytu.

6. Prognozuj przyszłe przychody i wydatki

Prognozowanie tego w jaki sposób będzie wyglądała krótko i średnioterminowa przyszłość firmy ma duży wpływ na płynność finansową. W tym celu znowu przydaje się dobrze zorganizowana księgowość. Jeżeli masz w niej porządek – jesteś w stanie spojrzeć na swoje dotychczasowe przychody i wydatki, przeanalizować je pod kątem występowania różnego rodzaju tendencji, zestawić je ze swoimi przychodami, wziąć pod uwagę negocjowane kontrakty i w ten sposób móc określić jak będzie wyglądała przyszłość firmy.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może pro...

Czytaj całość

Jakie są korzyści z włączenia mikro-faktoringu do działalności gospodarczej

Prowadzenie firmy może być trudnym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności i fakturowanie klientów. Biorąc pod uwagę fakt, że płatność fa...

Czytaj całość

Zwalniająca dynamika rozwoju, a rosnące ryzyko niewypłacalności

Z rynku docierają niepokojące wieści na temat rosnącej liczby niewypłacalnych firm w trzecim kwartale 2018 roku. Niestety nie wszystkie firmy korzysta...

Czytaj całość

Który rejestr dłużników wybrać?

Prawdziwym problemem dla wielu firm są nieuczciwi, lub nierzetelni kontrahenci. Realizując zlecenie, czy też podpisując umowę z nowych klientem, warto...

Czytaj całość