Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Rozwój firmy: 5 praktycznych porad, jak nie popaść w stagnację

Praktycznie każdy kto zaczyna nową działalność marzy o tym, aby stworzyć firmę, która odniesie wielki sukces i świetnie poradzi sobie na rynku. 

Jednak prawie każda firma, w pewnym momencie dochodzi do momentu, w którym rozwój zaczyna wyhamowywać, opada entuzjazm i firma zamraża się na pewnym etapie rozwoju lub zaczyna powoli chylić się ku upadkowi. Jak dbać o rozwój firmy?

Oczywiście istnieją metody, dzięki którym można sprawić, że dalszy rozwój oraz osiągnięcie naprawdę dużego sukcesu będzie możliwe. Dzisiaj przyjrzymy się tym, które uważamy za najciekawsze.

1. Większość tego co zarobisz przeznacz na dalszy rozwój

Bardzo częstym problemem wielu firm jest zachłyśnięcie się pierwszym sukcesem. I przejedzenie pierwszych zysków. Jest to bardzo często spotykane zjawisko wśród przedsiębiorców, i wielu nich nie zdaje sobie sprawy jak ono jest szkodliwe. W końcu długo czekali na powodzenie biznesu, który wymagał ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeń.. To najczęściej występujący błąd.

Przez pierwsze lata rozwoju firmy należy zdecydowaną większość zysków, które przyniesie inwestować w dalszy rozwój firmy. Oprócz tego należy również inwestować w siebie. Jeździć na szkolenia, zdobywać kontakty, rozwijać samego siebie, tak aby być dobrym liderem – który jest niezbędny dla osiągnięcia sukcesu firmy.

2. Zatrudnij dobrych pracowników

Firma nie ma szans się rozwinąć, jeżeli nie będzie opierała się o świetnych pracowników, którzy będą dawali z siebie wszystkiego, aby firma działała jak najlepiej. Co to oznacza?

Pracownicy muszą wierzyć w koncepcję firmy, muszą się z nią utożsamiać, muszą się czuć jej ważną częścią – dzięki temu będą zmotywowani, aby o nią dbać i dalej rozwijać. Oczywiście oprócz tego bardzo ważne są odpowiednie kompetencje.

Dlatego bardzo ważne jest to, aby przedstawić swoim pracownikom wartości, które określają cel działania tej firmy. Jedno i drugie – wartości i cel muszą być jasne. Oczywiści nie powinno się po prostu ich podać, tak aby podać. Te wartości naprawdę muszą coś dla Ciebie znaczyć. Powinno się je wyznaczyć już na etapie projektowania pomysłu na firmę. Jeżeli jednak dotąd nie myślałeś o tym, to warto abyś to zrobił.

Oprócz tego bardzo ważne jest to, aby pracownicy czuli, że coś od nich zależy. Jeżeli firma się rozwija dzięki ich ciężkiej pracy – to powinny również wzrosnąć ich zarobki – adekwatnie do tego jak przyłożyli się do rozwoju firmy.

Ważnym elementem budowania lojalności oraz zaangażowania swoich pracowników będzie danie im możliwości rozwoju umiejętności, o których wspominaliśmy wcześniej. Dlatego dobrym pomysłem będzie zapewnianie szkoleń oraz innych możliwości podnoszenia zakresu posiadanych umiejętności przez Twoich pracowników. Warto obserwować to jak rozwijają się osoby, które dla Ciebie pracują. Być może potrzebują bardziej ambitnych zadań, niż te które wykonują obecnie? Należy to regularnie analizować.

3. Musisz umieć się adaptować

Ta porada jest ważna na każdym etapie rozwoju firmy, niezależnie od branży. Jeżeli nie posiadasz monopolistycznej koncesji na zajmowanie się jakąś dziedziną w danym kraju to musisz się adaptować. Tego wymaga rynek, który cały czas się zmienia. To nic dziwnego – cały czas opracowywane są nowe technologie, pojawiają się i znikają nowe mody, zmienia się sytuacja ekonomiczna, a oprócz tego dochodzi ogromna liczba różnych czynników, które trudno przewidzieć.

Ostateczny wniosek jest jeden – musisz obserwować w jaki sposób zmienia się rynek, jakie są najnowsze trendy, a następnie podążać za nimi lub tworzyć nowe. Adaptowanie się, to jedyna metoda na to, aby zapewnić sobie stały wzrost.

4. Zadbaj o komfort swoich klientów

Nikt tak nie zadba o Twój biznes jak zadowoleni klienci, nikt tak bardzo nie przyczyni się do jego upadku jak ci niezadowoleni. To bardzo proste – fundamentem tego, aby Twoi klienci byli zadowoleni, jest dostarczanie im wysokojakościowych produktów w dobrej cenie.

Oczywiście to za mało. Oprócz tego musisz zadbać o to, aby proces zakupowy był jak najłatwiejszy, aby obsługa klienta była na odpowiednio wysokim poziomie, należy również zadbać o klientów, którzy do Ciebie wracają – tak aby wracali chętniej i częściej.

W ten sposób stworzysz wokół swojego biznesu grupę ludzi, którzy będą naprawdę lubili Twój biznes i chętnie będą o nim opowiadali innym. W ten sposób zaczniesz tworzyć swoją społeczność w ramach mediów społecznościowych, które są świetnym miejscem do tego, aby dalej wypromować Twój biznes i przyciągnąć do Ciebie jeszcze więcej klientów.

Rzecz jasna działa to w dwie strony – jeżeli będziesz zaniedbywał klientów, dostarczał im słabe produkty, będziesz ich olewał i tak dalej – to nie tylko nie będą oni u Ciebie kupowali. Będą robili coś dużo gorszego – będą robili Ci złą reklamę, która będzie odstraszała kolejnych klientów, jak i tych obecnych, a to na pewno nie pomaga w rozwoju firmy.

5. Nie zabieraj się za wszystko na raz

Próba rozwinięcia każdego aspektu działalności firmy na raz zwykle kończy się katastrofą. Załóżmy, że chcesz zainwestować pewną sumę pieniędzy w swój biznes. Zainwestuj w marketing albo usprawnij obsługę klienta, być może warto zatrudnić kogoś nowego lub ruszyć z jakimś nowym projektem? Na pewno masz wiele pomysłów co można zrobić. Ważne, aby zabrać się za jedną rzecz na raz.

Warto myśleć o tym, co zaczniesz rozwijać, gdy już rozwiniesz jeden aspekt. Bardzo dobrze, aby układało się to w spójny plan, jednak nie próbuj zrobić wszystkiego na raz.

Pewne reguły w zarządzaniu projektami są uniwersalne. Wyobraź sobie, że kupiłeś stary samochód, który chcesz poddać renowacji. Jeżeli nie masz ogromnego budżetu, to również należy robić to krok po kroku. Na początek można zmienić karoserię, spróbować uruchomić silnik, zarejestrować ten samochód lub zabrać się za jeszcze jeden aspekt. W ten sposób po pewnym czasie finalnym efektem będzie piękny, odnowiony, stary samochód, którym możesz się pochwalić. Jeżeli spróbujesz zrobić wszystko na raz – to prawdopodobnie minie parę lat, a Ty będziesz miał przerdzewiały wrak, który zajmuje od paru lat garaż, a Ty nie możesz już na niego patrzeć.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość