Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może prowadzić do braku środków na bieżącą działalność i do utraty płynności finansowej. Czy w takiej sytuacji każda faktura z odroczoną płatnością nadal będzie stratą dla firmy?

Wszystkie wpisy

Największe wyzwania stojące przed właścicielami małych i średnich firm

W większości przypadków największe problemy i wyzwania jakie stoją przed przedsiębiorcami wynikają z kwestii finansowych. Jednak nie można się wyłącznie do nich ograniczać. Dlatego dzisiaj omówimy kluczowe problemy dotykające polskie firmy. Zarówno dotyczące finansowania jak i pozostałych kwestii.

 

  1. Płynność finansowa

Każdy właściciel małej firmy zdaje sobie sprawę jak ważne jest to zagadnienie. Posiadanie płynności finansowej ma przełożenie na wszystkie aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zaczynając od terminowego wypłacania pensji pracownikom, przez możliwość regularnego zamawiania towaru, a kończąc na opłacaniu rachunków.

Brak płynności finansowej może doprowadzić do przestoju w dostarczaniu usług lub produktów, obniżenia morale zespołu pracowników, czy w skrajnych przypadkach do bankructwa.

 


Ekspert inviPay.com radzi :

"

Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie problemu braku płynności finansowej – jest nim faktoring. Firma dostarczająca tego typu usługę (faktor) odkupuje od przedsiębiorcy wystawione przez jego firmę faktury. Od  tego momentu, odbiorca faktury zobowiązany jest do opłacenia jej faktorowi.

W ten sposób inwestując pewien procent wartości faktury, przyspieszamy dostęp do swoich pieniędzy tym samym zwiększając swoją płynność finansową.

"


 

 

  1. Zarządzanie finansami

Sprawne zarządzanie finansami jest bardzo ważnym elementem działalności każdej firmy, który w dużej mierze determinuje to czy osiągnie ona sukces. Każdy kto miał czy ponosi tego typu odpowiedzialność, zdaje sobie sprawę, że wiąże się ona z dużym stresem.

Radzenie sobie z fakturami, rachunkami i zarządzaniem wydatkami to wyzwanie, z którym wiele firm radzi sobie średnio. Z jednej strony na tyle dobrze, żeby przetrwać, ale na tyle mało sprawnie, że realnie spowalnia to ich rozwój.

W tym przypadku rozwiązanie jest bardzo proste. Najlepiej zdecydować się na profesjonalną pomoc firmy, która specjalizuje się w zarządzaniu finansami. W ten sposób jednocześnie pozbędziemy się stresu jak i zwiększymy efektywność firmy.

 

  1. Autorytarny styl zarządzania

Autorytarny, a nawet czasami wręcz dyktatorski styl zarządzania, brak umiejętności budowania zdrowych relacji z pracownikami to problem, który stoi przed wieloma polskimi przedsiębiorcami. Bardzo często brak relacji z pracownikami prowadzi do tego, że bez skrupułów porzucają oni swojego dotychczasowego pracodawcę i znajdują inną pracę, czy nawet przeprowadzają się za granicę w poszukiwaniu dużo lepszych płac.

 

  1. Brak zrozumienia najnowszych technologii

W państwach, które zakładały Unię Europejską, według raportu przygotowanego przez bank Bank Pekao S.A. średnio 22% małych i średnich firm zatrudnia specjalistów od kwestii teleinformatycznych. W Polsce jest to zaledwie 10%. Oznacza to, że Polskie firmy są z tego względu mniej efektywne w porównaniu do firm z krajów starej Unii.

 

  1. Słabość finansowa Polaków

Przeciętny Polak zarabia statystycznie dużo mniej niż Niemiec, Brytyjczyk, Francuz. Oznacza to, że polskie firmy muszą włożyć dużo więcej wysiłku w to, żeby osiągnąć sukces na polskim rynku – jednocześnie nadal zarabiając zdecydowanie mniej niż ich zagraniczni konkurenci.

 

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może pro...

Czytaj całość

Jakie są korzyści z włączenia mikro-faktoringu do działalności gospodarczej

Prowadzenie firmy może być trudnym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności i fakturowanie klientów. Biorąc pod uwagę fakt, że płatność fa...

Czytaj całość

Zwalniająca dynamika rozwoju, a rosnące ryzyko niewypłacalności

Z rynku docierają niepokojące wieści na temat rosnącej liczby niewypłacalnych firm w trzecim kwartale 2018 roku. Niestety nie wszystkie firmy korzysta...

Czytaj całość

Który rejestr dłużników wybrać?

Prawdziwym problemem dla wielu firm są nieuczciwi, lub nierzetelni kontrahenci. Realizując zlecenie, czy też podpisując umowę z nowych klientem, warto...

Czytaj całość