Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może prowadzić do braku środków na bieżącą działalność i do utraty płynności finansowej. Czy w takiej sytuacji każda faktura z odroczoną płatnością nadal będzie stratą dla firmy?

Wszystkie wpisy

Jak faktoring może pomóc w rozwoju Twojej firmy?

Każdy kto prowadzi firmę lub odpowiada za firmowe finanse zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest płynność finansowa. Niestety w naszych warunkach rynkowych jej utrzymanie nie zawsze jest możliwe.

 

Jakie są negatywne konsekwencje braku płynności finansowej? 

 

Brak możliwości podjęcia nowych zleceń, które wymagają nakładów finansowych, brak możliwości inwestowania pieniędzy w dalszy rozwój firmy to ograniczenie potencjału rozwoju firmy. Jednak w skrajnych przypadkach brak płynności finansowej oznacza opóźnienia w wypłacaniu wynagrodzenia pracownikom czy możliwości zamówienia nowych materiałów do produkcji lub produktów do sprzedaży. Tego rodzaju problemy odbijają się bardzo negatywnie na firmie i morale jej pracowników. Mogą one prowadzić nawet do jej upadku.

Problemy z płynnością finansową bardzo często wynikają z opóźnień w otrzymywaniu płatności za wykonaną usługę czy sprzedaż. Niestety w polskich warunkach jest to pewnego rodzaju norma, która dotyczy zarówno małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw. Te problemy często wynikają z tego, że nasi kontrahenci również mają swoich klientów, którzy spóźniają się im z opłaceniem faktur. Jest to samonapędzające się zjawisko. Nie wdając się w szczegóły skąd bierze się w to zjawisko, skupmy się na tym, jak można sobie z nim poradzić.

 

Faktoring pomoże się rozwinąć Twojemu biznesowi 

 

Odpowiedzią na problemy z płynnością finansową jest faktoring lub usługa finansowania faktur. Firma dostarczająca taką usługę (faktor) odkupuje za pewną prowizję faktury od innych firm. Następuje tzw. cesja wierzytelności, na mocy której faktor nabywa prawa do faktury. Odbiorca faktury od tego momentu ma obowiązek dokonać wpłaty do faktora. W zamian za np. 5% prowizji proponuje firmie natychmiastową lub prawie natychmiastową zapłatę za daną fakturę. Płacąc za tego typu usługę firmy mają dużo szybszy dostęp do swoich pieniędzy.

Dzięki temu mogą one je wykorzystać do podjęcia nowych zleceń, zainwestować je w rozwój firmy, spłacić zaległe raty kredytu czy po prostu żyć w mniejszym stresie. Sprawdź, czy tego typu finansowanie jest odpowiednie dla Twojej działalności.

 

Obniżasz ryzyko    

      

W przypadku gdy korzystasz z pełnego faktoringu,  praktycznie niwelujesz ryzyko nieopłacenia faktury. W tym wypadku po prostu otrzymujesz ubezpieczenie i nie musisz się przejmować wypłacalnością kontrahenta.

Jednak faktoring jest bezpieczniejszy również w wariancie niepełnym. Praktyka pokazuje, że firma zdecydowanie karniej płacą firmom faktoringowym niż większości firm, z którymi pracują. Wynika to w dużej mierze z tego, że firmy faktoringowe mają swój dedykowany dział zajmujący się ściąganiem należności.

 

faktoring, invipay

 

faktoring, invipay

 

 

Faktoring pomaga uniknąć kredytu

Faktoring to dobra alternatywna względem kredytu i ma nad nim sporą przewagę jest nieporównywalnie tańszy. Oraz nie obciąża zdolności kredytowej.  W przypadku faktoringu odsprzedajesz swoje faktury za trochę mniejszą cenę niż pierwotna, a dzięki temu zyskujesz płynność finansową.

 

Zyskujesz czas na skupienie się na działalności, a nie na szukaniu swoich pieniędzy. 

 

Zajmowanie się pilnowaniem płatności wymaga czasu oraz nakładu pewnych środków. Szczególnie jeżeli prowadzisz większą firmę. W takim przypadku zwykle musisz w tym celu oddelegować jakichś pracowników lub zlecić to firmie księgowej. Dzięki faktorowi nie masz tego problemu, za to zyskujesz firmę, której bardzo zależy na tym, aby ściągnąć należności od Twoich klientów.

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może pro...

Czytaj całość

Jakie są korzyści z włączenia mikro-faktoringu do działalności gospodarczej

Prowadzenie firmy może być trudnym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności i fakturowanie klientów. Biorąc pod uwagę fakt, że płatność fa...

Czytaj całość

Zwalniająca dynamika rozwoju, a rosnące ryzyko niewypłacalności

Z rynku docierają niepokojące wieści na temat rosnącej liczby niewypłacalnych firm w trzecim kwartale 2018 roku. Niestety nie wszystkie firmy korzysta...

Czytaj całość

Który rejestr dłużników wybrać?

Prawdziwym problemem dla wielu firm są nieuczciwi, lub nierzetelni kontrahenci. Realizując zlecenie, czy też podpisując umowę z nowych klientem, warto...

Czytaj całość