Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może prowadzić do braku środków na bieżącą działalność i do utraty płynności finansowej. Czy w takiej sytuacji każda faktura z odroczoną płatnością nadal będzie stratą dla firmy?

Wszystkie wpisy

Z życia wzięte - nowy cykl na blogu

Pod tym tytułem rozpoczynamy nowy cykl. Opiszemy w nim prawdziwe historie naszych klientów. Dotyczą one ich potrzeb związanych z zarządzaniem finansami w mikroprzedsiębiorstwie lub małej firmie. Znamy te potrzeby i w dużym stopniu potrafimy je rozwiązać.

Jak oceniają nas klienci? Współpracujemy z wieloma firmami już długo, czasem od początku naszego istnienia. Uczymy się od siebie nawzajem. Ta kooperacja pokazuje nam, jak możemy być jeszcze lepsi, a my z kolei podsuwamy klientom nowatorskie rozwiązania. Jesteśmy w stałym kontakcie, także telefonicznym, zawsze, kiedy jest taka potrzeba.

Postanowiliśmy więc zapytać niektóre z nich, jak ta współpraca wygląda z ich punktu widzenia. Oto firma Tomala – Transport Krajowy i Międzynarodowy, a na pytania odpowiedziała pani Agnieszka Pasternak, specjalistka ds. rachunkowości:

klinet inviPay.com Jak zaczęła się Państwa współpraca z inviPay.com?

Szef dowiedział się z programu TVN Turbo, widział reklamę i poprosił, aby sprawdzić, co to takiego.

Co Państwu się najbardziej spodobało w ofercie?

Nie słyszałam wcześniej o faktoringu, który odbywa się całkowicie online, nie znałam też takiego systemu. Zadawałam dużo pytań, a pan Jakub z inviPay.com, z którym na początku rozmawiałam, wszystko mi cierpliwie tłumaczył. Wprowadził mnie w aplikację, w cały system i teraz nie mam żadnych problemów. Wszystko robię sama i to jest po prostu bardzo wygodne.

Na co dzień najbardziej podoba mi się sprawna obsługa, rzetelne podejście do klienta. Tu jest inaczej, bo nie ma żadnych papierów. Jasno widzę w komputerze, co robię: od początku, wszystko po kolei. Jak czegoś nie wiem, lub nie jestem pewna dzwonię do pani Ewy, która jest naszą osobą kontaktową w inviPay.com i wyjaśniamy. Jestem traktowana indywidualnie, znamy się, mamy dobry kontakt.

Generalnie wszystko przebiega sprawnie, nie ma żadnych znaczących opóźnień. Niektórzy nasi kontrahenci liczą termin od czasu wpłynięcia faktury, a nie daty wystawienia. Po rozmowach, wyjaśnieniu specyfiki naszej branży i po spotkaniu u nas w firmie – mogliśmy to tak ustawić w systemie, jak nam odpowiada.

Nam faktoring bardzo pomaga i jest właściwie niezbędny. Możemy mieć wcześniej gotówkę i cały czas działać, bez żadnych przestojów. A w transporcie to podstawowa sprawa.

Czy porównywaliście Państwo inviPay.com z innymi firmami na rynku?

Tak, porównywaliśmy z innymi usługami faktoringowymi i inviPay.com wypadła najlepiej. Wcześniej też korzystaliśmy z faktoringu rozszerzonego, ale to było bardzo uciążliwe, strasznie dużo biurokracji i papierologii.

Jak długo Państwo korzystacie z usług inviPay.com?

Już rok za nami.

Jak ta współpraca wpłynęła na rozwój firmy?

Przede wszystkim to świetna współpraca. Myślę, że w obie strony. Bardzo dobrze wpłynęła na rozwój naszej firmy, ponieważ utrzymujemy płynność finansową na bardzo dobrym poziomie, a także dowiedziałam się czegoś nowego np.: mając fakturę za zakupy firmowe mogę ją spłacić fakturą sprzedażową – nie wiedziałam wcześniej, że tak można. To zupełna nowość, a bardzo ułatwia rozliczenia.

Chyba wzajemnie usprawniamy swoje usługi. Kiedyś miałam wątpliwości w stosunku do zapisu w tabelce, chyba system wyświetlił coś inaczej niż zwykle... Zadzwoniłam i okazało się, że można było to natychmiast poprawić od strony programowania informatycznego. Zaraz to poprawiono i jest dobrze.

Inny przykład: zakupy nowych samochodów, a na naszych fakturach długie terminy płatności, wtedy powstają luki, a pracownikom trzeba płacić, także za leasing i paliwo. Wprowadzam wtedy tyle faktur, ile potrzebuję, by mieć gotówkę na utrzymanie aut i wypłaty, a mam ją dzięki temu na drugi dzień.

Czy zdarzyło się Państwu polecać invipay.com i co było argumentem przemawiającym „za”?

Tak, oczywiście, że polecamy. Argumentem jest wszystko, co powiedziałam wcześniej.

Ile faktur wprowadzacie Państwo do systemu miesięcznie – mniej więcej?

Około 130 faktur

Sporo. Czy to znaczy, że faktoring w Państwa branży jest niezbędny?

Na to wygląda. Tak, jak mówiłam wcześniej: w branży transportowej płynność finansowa musi być nieprzerwanie utrzymywana. Krótko mówiąc: gotówka na koncie musi być!

Odpowiedzi udzieliła Agnieszka Pasternak, specjalistka ds. rachunkowości w firmie Tomala - Transport Krajowy i międzynarodowy

Zawsze możesz zadać nam pytanie, chętnie udzielamy wszelkich wyjaśnień, dotyczących naszych usług. Zadzwoń 22 295 11 58

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Przedsiębiorco czy tracisz na fakturze z odroczonym terminem płatności?

Przedsiębiorca wystawiając faktury z odroczoną płatnością udziela swojemu klientowi swojego rodzaju kredytu. W ten sposób zamraża kapitał, co może pro...

Czytaj całość

Jakie są korzyści z włączenia mikro-faktoringu do działalności gospodarczej

Prowadzenie firmy może być trudnym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności i fakturowanie klientów. Biorąc pod uwagę fakt, że płatność fa...

Czytaj całość

Zwalniająca dynamika rozwoju, a rosnące ryzyko niewypłacalności

Z rynku docierają niepokojące wieści na temat rosnącej liczby niewypłacalnych firm w trzecim kwartale 2018 roku. Niestety nie wszystkie firmy korzysta...

Czytaj całość

Który rejestr dłużników wybrać?

Prawdziwym problemem dla wielu firm są nieuczciwi, lub nierzetelni kontrahenci. Realizując zlecenie, czy też podpisując umowę z nowych klientem, warto...

Czytaj całość