Prowadzenie biznesu może być ekscytującym przedsięwzięciem, ale wymaga również stałego dostępu do gotówki wspierającej jego rozwój. Na przykładzie firmy transportowej przedstawiamy kilka sytuacji, które stwarzają szansę na zwiększenie zysków firmy, ale wymagają dostępu do bieżącego finansowania (kapitał obrotowy).
Wielu właścicieli firm transportowych napotyka na swojej drodze okazje, które mogłyby wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa. Ale najczęściej blokuje ich dostęp do pieniędzy czyli kapitału obrotowego. Istnieje wiele źródeł finansowania, począwszy od kredytu firmowego, a kończąc na finansowaniu faktur, które mogłyby wspomóc rozwój ich firm. Oto kilka przykładów z życia wziętych, kiedy firma transportowa dzięki bieżącemu dostępowi do kapitału obrotowego, może zapewnić sobie stabilny rozwój.
Zakup nowych pojazdów
Aby prowadzić wydajną firmę transportową trzeba posiadać mocną flotę czyli wysokiej jakości pojazdy. Trzeba też być przygotowanym, że z chwilą pozyskiwania coraz to nowych klientów nastąpi sytuacja, gdy trzeba będzie tę flotę samochodową powiększyć. Oczywiście jest to dość droga inwestycja i wymagająca nakładów pieniężnych, ale w takiej sytuacji można skorzystać z kredytu leasingowego.
Naprawa pojazdów
Posiadając flotę samochodową należy liczyć się również z sytuacjami wymagającymi niespodziewanych napraw. W większości takich sytuacji nie można zaplanować, dlatego trzeba mieć zawsze dostęp do kapitału, aby móc szybko wyeliminować usterkę i tym samym szybko przywrócić auto do pracy
Wynajem kierowców
Większa sprzedaż oznacza konieczność zatrudnienia większej ilości kierowców. Jeśli wzrost sprzedaży usług jest spowodowany sezonowością wówczas można ich wynająć . Jeśli nie ma na to zaplanowanego budżetu wówczas warto znaleźć środki na poniesienie kosztów zatrudnienia, aby nie tracić okazji do zwiększania zysków.
Marketing
W jaki sposób klienci będą wiedzieli o firmie? Bez odpowiedniej reklamy nie ma szans na zwiększenie sprzedaży. Korzystając z kredytu biznesowego na pokrycie kosztów marketingu, firma transportowa zwiększa docieralność ze swoją usługą do większej ilości odbiorców, co ma przełożenie na zwiększenie wielkości sprzedaży.
Rozszerzenie pakietu oferowanych usług
Wyobraźmy sobie sytuację, gdy firma transportowa chce rozszerzyć zakres usług o usługę pomocy drogowej i autoholowania i musi wyposażyć się w m.in. sprzęt holowniczy. Do ich zakupu mogą posłużyć środki pochodzące z firmowej linii kredytowej.
Rezerwy gotówkowe
Prowadzenie firmy transportowej polega na przygotowaniu się na nieoczekiwane! To może być awaria samochodu lub chociażby wypadek drogowy, który może unieruchomić auto na dłuższy czas. Aby zapewnić obsługę zleceń firma transportowa musi znaleźć środki pieniężne, aby podnająć auto.
Zwiększenie rozpoznawalności marki
Zbudowanie silnej i stabilnej marki to proces dość złożony i długotrwały. Obejmuje nie tylko ciągłe prowadzenie działań nad wizerunkiem firmy i jej reputacją w świadomości klientów, ale również umiejętne odróżnianie jej od konkurencji. Warto zainwestować w działania mające na celu uwidocznienie marki na pojazdach użytkowanych przez firmę transportową. Na te działania warto znaleźć pieniądze. Jeśli nie posiada się odpowiednich funduszy, można wesprzeć się finansowaniem zewnętrznym.
Inwestycje w nowe technologie
Wdrożenie nowych technologii do planu biznesowego firmy transportowej może być bardzo korzystne. Na przykład dzięki zainstalowaniu usługi śledzenia GPS w każdym aucie, można na bieżąco informować klientów o przybyciu transportu lub wskazywaniu aktualnego miejsca na trasie. Jest również wiele rozwiązań na rynku wspierających procesy obsługi klienta, automatyzujące przepływ pracy czy możliwości raportowania.