Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

Sytuacje, gdy łatwy dostęp do gotówki zapewnia rozwój przedsiębiorstwa

Prowadzenie biznesu może być ekscytującym przedsięwzięciem, ale wymaga również stałego dostępu do gotówki wspierającej jego rozwój.  Na przykładzie firmy transportowej przedstawiamy kilka sytuacji, które stwarzają szansę na zwiększenie zysków firmy, ale wymagają dostępu do bieżącego finansowania (kapitał obrotowy).

Wielu właścicieli firm transportowych napotyka na swojej drodze okazje, które mogłyby wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa. Ale najczęściej blokuje ich dostęp do pieniędzy czyli kapitału obrotowego. Istnieje wiele źródeł finansowania, począwszy od kredytu firmowego, a kończąc na finansowaniu faktur, które mogłyby wspomóc rozwój ich firm. Oto kilka przykładów z życia wziętych, kiedy firma transportowa dzięki bieżącemu dostępowi do kapitału obrotowego, może zapewnić sobie stabilny rozwój.

Zakup nowych pojazdów

Aby prowadzić wydajną firmę transportową trzeba posiadać mocną flotę czyli wysokiej jakości pojazdy. Trzeba też być przygotowanym, że z chwilą pozyskiwania coraz to nowych klientów nastąpi sytuacja, gdy trzeba będzie tę flotę samochodową powiększyć. Oczywiście jest to dość droga inwestycja i wymagająca nakładów pieniężnych, ale w takiej sytuacji można skorzystać z kredytu leasingowego.

Naprawa pojazdów

Posiadając flotę samochodową należy liczyć się również z sytuacjami wymagającymi niespodziewanych napraw. W większości takich sytuacji nie można zaplanować, dlatego trzeba mieć zawsze dostęp do kapitału, aby móc szybko wyeliminować usterkę i tym samym szybko przywrócić auto do pracy

Wynajem kierowców

Większa sprzedaż oznacza konieczność zatrudnienia większej ilości kierowców. Jeśli wzrost sprzedaży usług jest spowodowany sezonowością wówczas można ich wynająć . Jeśli nie ma na to zaplanowanego budżetu wówczas warto znaleźć środki na poniesienie kosztów zatrudnienia, aby  nie tracić okazji do zwiększania zysków.

Marketing 

W jaki sposób klienci będą wiedzieli o firmie? Bez odpowiedniej reklamy nie ma szans na zwiększenie sprzedaży. Korzystając z kredytu biznesowego na pokrycie kosztów marketingu, firma transportowa zwiększa docieralność ze swoją usługą do większej ilości odbiorców, co ma przełożenie na zwiększenie wielkości sprzedaży.

Rozszerzenie pakietu oferowanych usług

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy firma transportowa chce rozszerzyć zakres usług  o usługę pomocy drogowej i autoholowania i musi wyposażyć się w m.in. sprzęt holowniczy. Do ich zakupu mogą posłużyć środki pochodzące z firmowej linii kredytowej.

Rezerwy gotówkowe

Prowadzenie firmy transportowej polega na przygotowaniu się na nieoczekiwane! To może być awaria samochodu lub chociażby wypadek drogowy, który może unieruchomić auto na dłuższy czas. Aby zapewnić obsługę zleceń firma transportowa musi znaleźć środki pieniężne, aby podnająć auto.

Zwiększenie rozpoznawalności marki

Zbudowanie silnej i stabilnej marki to proces dość złożony i długotrwały. Obejmuje nie tylko ciągłe prowadzenie działań nad wizerunkiem firmy i jej reputacją w świadomości klientów, ale również umiejętne odróżnianie jej od konkurencji. Warto zainwestować w działania mające na celu uwidocznienie marki  na pojazdach użytkowanych przez firmę transportową. Na te działania warto znaleźć pieniądze. Jeśli nie posiada się odpowiednich funduszy, można wesprzeć się finansowaniem zewnętrznym.

Inwestycje w nowe technologie 

Wdrożenie nowych  technologii do planu biznesowego firmy transportowej może być bardzo korzystne. Na przykład dzięki zainstalowaniu usługi śledzenia GPS w każdym aucie, można na bieżąco informować  klientów o przybyciu transportu lub wskazywaniu aktualnego miejsca na trasie. Jest również wiele rozwiązań na rynku wspierających procesy obsługi klienta, automatyzujące przepływ pracy czy możliwości raportowania.

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość