Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowania finansowego nie tylko przedsiębiorstw budowlanych, ale i ściśle współpracujących z nimi firm. Wiele firm ma problem z przyjmowaniem kolejnych zamówień. Jako powody podają problemy z płynnością finansową, niską rentownością w budownictwie, oraz potrzebę zaangażowania własnego kapitału, aby móc finansować kolejne zlecenia.

Wszystkie wpisy

4 mity o faktoringu

Istnieje wiele niekorzystnych wyobrażeń dotyczących faktoringu, które krążą wśród przedsiębiorców. Większość z nich wynika z braku wiedzy o tej usłudze. Poniżej przedstawiamy i wyjaśniamy 4 najczęściej pojawiające się mity o faktoringu:

1) Firma mikrofaktoringowa będzie nękać moich klientów działaniami windykacyjnymi.

Celem firmy mikrofaktoringowej jest pomoc w poprawie płynności finansowej. W ich interesie jest wsparcie w osiągnięciu przez firmę sukcesu. Ostatnią rzeczą jaką sobie życzą to niepokojenie Twoich klientów. Jednym ze sposobów poprawy przepływu gotówki jest zapewnienie uprzejmej i profesjonalnej obsługi klienta. Zwłaszcza podczas przypominania o upłynięciu terminu płatności faktury. Firmy dysponują specjalnie wyszkolonym personelem, który ma doświadczenie w budowaniu relacji z klientami. W ten sposób, Ty i Twoi pracownicy możecie spokojnie skupić się na zarabianiu pieniędzy, zamiast spędzać czas na przypominaniu klientom o przeterminowanej należności.

2) Mikrofaktoring jest tylko dla firm, które mają problemy finansowe.

Firmy mikrofaktoringowe nie są zainteresowane finansowaniem upadających przedsiębiorstw. Wręcz przeciwnie, wychodzą one naprzeciw szybko rozwijającym się firmom, które wiedzą, że błyskawiczny dostęp do kapitału jest szalenie istotny w rozwoju firmy.

W przeciwieństwie do innych form finansowania działalności, mikrofaktoring rozwija się wraz z firmą , wraz ze wzrostem jej obrotów. I to jest najstotniejsza różnica między mikrofaktoringiem a kredytem bankowych, który ma swój limit. Korzystanie z mikrofaktoringu  oznacza nie mniej nie więcej: większa sprzedaż = więcej faktur = więcej środków, które szybko mogą zostać upłynnione. I tym samym jest jednoznaczne z uzyskaniem potrzebnego kapitału obrotowego. Rozwijająca się firma dzięki mikrofaktoringowi przyspiesza przepływ gotówki w firmie i dzięki temu wzmacnia stabilność biznesu.

3) Moi klienci przestaną ze mną współpracować, kiedy dowiedzą się, że korzystam z mikrofaktoringu

Jak wspomnieliśmy powyżej, większość firm korzysta z mikrofaktoringu, aby wspierać swój rozwój poprzez podejmowanie większej ilości nowych projektów. I jak pokazują dane z rynku, coraz więcej firm przekonuje się do tego sposobu wspierania biznesu.

Zawiadomienie kontrahentów też odbywa się w sposób, który powinien Cię uspokoić. Za każdym razem, gdy będziesz chciał upłynnić fakturę danego kontrahenta, firma faktoringowa wyśle uprzejmy list powiadamiający o cesji. Pismo to jest tak skonstruowane, aby uspokoić Twoich klientów. Informuje ono między innymi, iż wybrałeś firmę mikrofaktoringową celem wspierania Twojego szybkiego rozwoju i zachowania profesjonalnych usług zarządzania należnościami. Pismo zapewnia również, iż warunki współpracy pozostają niezmienne. Z pismem tym, zostanie również dostarczony nowy numer rachunku, na który powinna trafić płatność z tytułu danej FV.

Dzięki temu klienci odbierają fakt korzystania z tej usługi jako coś pozytywnego, a nie jako problem z pozyskaniem gotówki. Uświadamiają sobie, że Twoja firma ma dużo lepsze zaplecze finansowe, aby się rozwijać i sprostać ich wymaganiom. Każdy kontrahent woli kontynuować współpracę ze sprawdzonym dostawcą, niż rozpoczynać  współpracę z nowym.

Jeśli jednak ten poziom komunikacji z Twoimi klientami sprawia, że czujesz się niekomfortowo, wiele firm mikrofaktoringowych oferuje rodzaj komunikacji z klientami, gdzie nie są oni powiadamiani o współpracy. Szczególnie to rozwiązanie wykorzystywane jest gdy współpracujesz z kontrahentem, z którym posiadasz zakaz cesji

4) Mikrofaktoring jest drogi

Koszt mikrofaktoringu jest konkurencyjny w porównaniu z innymi formami finansowania działalności gospodarczej. Jest to w istocie jeden z najlepszych dostępnych alternatywnych źródeł finansowania. Stawek stosowanych w usłudze mikrofaktoringu niestety nie łatwo jest porównać ze stopami procentowymi stosowanymi przy wszelkiego rodzaju pożyczkach bankowych, gdyż opłata za usługę jest wyrażona w formie ryczałtowej od każdej transakcji.

Jeśli Twoja firma ma problem z uzyskaniem kredytu w banku, a kredyt był zaciągany z myślą o zrealizowaniu większego zamówienia, wtedy bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi mikrofaktoringu. Zwłaszcza, iż w najczęstszych przypadkach jest to rozwiązanie na szybkie zdobycie finansowania i szybką reakcję na zapotrzebowanie klientów.

 

Więcej na temat mikrofaktoringu znajdziesz w naszych poniższych artykułach:

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Co powinieneś wiedzieć o usłudze finansowania faktur?

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Słaba kondycja finansowa firm, a ogromny wzrost rynku budowlanego

Przemierzając dowolne miasto w kraju możemy zaobserwować ogromną ilość trwających inwestycji budowlanych. Duża skala wymaga odpowiedniego zaangażowani...

Czytaj całość

Wywiad z klientem

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Danielem Paciorkiem, właścicielem firmy firmy NM Revolution.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Bardzo pr...

Czytaj całość

Z życia wzięte: jak rozwijam swoją firmę z inviPay

  Wywiad z klientem inviPay - Panem Marcinem Czyż, prezesem zarządu firmy CM LOGISTIC z Rybnika.   Jak zaczęła się współpraca z inviPay.com? Poszukiwa...

Czytaj całość

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość