Faktoring - niezbędne narzędzie dla eksportera

Polscy eksporterzy znajdują się obecnie pod ogromną presją związaną z przepływem środków pieniężnych. Wynika to z faktu, iż regulowanie należności za ich produkty jest rekordowo wydłużone. Wynika to z najwyższego średniego wskaźnika DSO, który globalnie wydłużył się do 67 dni.

Wszystkie wpisy

Jak określić zapotrzebowanie firmy na kapitał obrotowy?

Kapitał obrotowy jest jednym z najtrudniejszych do zrozumienia pojęć finansowych. W szczególności dla właściciela małego biznesu. Określanie przyszłych potrzeb w zakresie kapitału obrotowego stanowi ważny element planowania finansowego. Zgodnie z definicją, kapitał obrotowy to kwota, o którą aktywa obrotowe przekraczają bieżące zobowiązania (krótkoterminowe). Jego istotną cechą jest jego duża zmienność w stosunkowo krótkim czasie.

Aby należycie określić zapotrzebowanie kapitału należy oprzeć szacunki na cyklu operacyjnym. Cykl operacyjny to nic innego jak liczba dni, jakie upływają od momentu poniesienia wydatków na działalność operacyjną (np. zakup materiałów i surowców w przedsiębiorstwie produkcyjnym) do momentu uzyskania wpływów ze sprzedaży produktów lub usług.

Cykl operacyjny = cykl zapasów + okres spłaty należności

 

Przy czym cykl zapasów oznacza, jak długo gotówka jest zamrożona w zapasach:

Cykl zapasów = (średni poziom zapasów ogółem *365) / przychody netto ze sprzedaży

A okres spłaty należności to nic innego, jak średnia liczba dni jaka upływa od momentu wystawienia FV (moment sprzedaży) do otrzymania zapłaty:

Okres spłaty należności = (średni poziom należności*365) / przychody netto ze sprzedaży

Większość firm w pewnym momencie w ich działalności odczuwa większe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy. Przykładem takiej sytuacji może być otrzymanie dużego zamówienia od klienta. Nie mając wystarczających zapasów przedsiębiorca musi zakupić materiały do wyprodukowania towaru. To samo się dzieje w momentach sprzedaży sezonowej np. w okresie przedświątecznym, kiedy sprzedaż zwiększa się kilkukrotnie. I trzeba zapewnić na ten okres odpowiednią ilość gotowych produktów.

Do tego niezbędne jest posiadanie dostępu do rezerw finansowych. Oto kilka przykładów źródeł finansowania kapitału obrotowego krótkoterminowego:

  1. Mikrofaktoringto nic innego jak przyspieszenie płatności. Wystawiasz fakturę dzisiaj z terminem płatności za 30 lub 60 dni, a płatność możesz uzyskać już na drugi dzień po jej wystawieniu. Więcej o usłudze finansowania faktur znajdziesz tutaj. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteś w stanie szybciej rozwijać swój biznes. Nie mając środków w kasie, a napotykając kolejne zamówienie od klienta, możesz uwolnić środki ze swoich oczekujących faktur sprzedaży. Szybciej odzyskać poniesione koszty oraz zysk, które są „zamrożone” w fakturze sprzedaży.
  2. Finansowanie u dostawcy - Jeśli utrzymujesz dobre stosunki ze swoimi dostawcami spróbuj wydłużyć terminy zapłaty za materiały niezbędne do realizacji zamówienia od klienta. Jeśli do tej pory regulowałeś terminowo  swoje zamówienia to dostawca może być skłonny wydłużyć terminy płatności i tym samym umożliwić Ci realizację tego większego zamówienia.
  3. Linia kredytowa –.dostęp do tej formy finansowania pozwala pożyczyć środki na potrzeby krótkoterminowe w momencie ich wystąpienia. Linie kredytowe są oferowane zwykle na okres jednego roku. W zależności od potrzebnej kwoty kredyt można uzyskać przy minimum formalności, często jedynie na podstawie historii rachunku.

 

home-slide-1
Najnowsze posty

Faktoring - niezbędne narzędzie dla eksportera

Polscy eksporterzy znajdują się obecnie pod ogromną presją związaną z przepływem środków pieniężnych. Wynika to z faktu, iż regulowanie należności za ...

Czytaj całość

Powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, który będzie gromadził dane osób, wobec których prowadzi się postępowanie res...

Czytaj całość

3 kroki dzięki którym pracownik nie odejdzie z firmy

Branża IT zmaga się z niedoborem pracowników. Obecnie szacuje się, iż na rynku braku kilku tysięcy informatyków i  prognozy wskazują, że będzie coraz ...

Czytaj całość

Raport - Niewypłacalność Polskich firm w maju 2018

Niewypłacalność to sytuacja kiedy przedsiębiorstwo przestaje regulować swoje zobowiązania wobec swoich dostawców. Kończy się to zazwyczaj restrukturyz...

Czytaj całość