Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten trend nie jest ani nowy, ani przypadkowy. Również nie jest on związany z wynikami makroekonomicznymi.

Problemy przedsiębiorstw, które nie mogą sobie poradzić z płynnością finansową nie mają charakteru koniunkturalnego, a strukturalny. Trudno w tej sytuacji oczekiwać zmiany tego trendu, szczególnie, że miesięcznie bankructwo ogłasza więcej niż 100 firm.

Wszystkie wpisy

Jak określić zapotrzebowanie firmy na kapitał obrotowy?

Kapitał obrotowy jest jednym z najtrudniejszych do zrozumienia pojęć finansowych. W szczególności dla właściciela małego biznesu. Określanie przyszłych potrzeb w zakresie kapitału obrotowego stanowi ważny element planowania finansowego. Zgodnie z definicją, kapitał obrotowy to kwota, o którą aktywa obrotowe przekraczają bieżące zobowiązania (krótkoterminowe). Jego istotną cechą jest jego duża zmienność w stosunkowo krótkim czasie.

Aby należycie określić zapotrzebowanie kapitału należy oprzeć szacunki na cyklu operacyjnym. Cykl operacyjny to nic innego jak liczba dni, jakie upływają od momentu poniesienia wydatków na działalność operacyjną (np. zakup materiałów i surowców w przedsiębiorstwie produkcyjnym) do momentu uzyskania wpływów ze sprzedaży produktów lub usług.

Cykl operacyjny = cykl zapasów + okres spłaty należności

 

Przy czym cykl zapasów oznacza, jak długo gotówka jest zamrożona w zapasach:

Cykl zapasów = (średni poziom zapasów ogółem *365) / przychody netto ze sprzedaży

A okres spłaty należności to nic innego, jak średnia liczba dni jaka upływa od momentu wystawienia FV (moment sprzedaży) do otrzymania zapłaty:

Okres spłaty należności = (średni poziom należności*365) / przychody netto ze sprzedaży

Większość firm w pewnym momencie w ich działalności odczuwa większe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy. Przykładem takiej sytuacji może być otrzymanie dużego zamówienia od klienta. Nie mając wystarczających zapasów przedsiębiorca musi zakupić materiały do wyprodukowania towaru. To samo się dzieje w momentach sprzedaży sezonowej np. w okresie przedświątecznym, kiedy sprzedaż zwiększa się kilkukrotnie. I trzeba zapewnić na ten okres odpowiednią ilość gotowych produktów.

Do tego niezbędne jest posiadanie dostępu do rezerw finansowych. Oto kilka przykładów źródeł finansowania kapitału obrotowego krótkoterminowego:

  1. Mikrofaktoringto nic innego jak przyspieszenie płatności. Wystawiasz fakturę dzisiaj z terminem płatności za 30 lub 60 dni, a płatność możesz uzyskać już na drugi dzień po jej wystawieniu. Więcej o usłudze finansowania faktur znajdziesz tutaj. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteś w stanie szybciej rozwijać swój biznes. Nie mając środków w kasie, a napotykając kolejne zamówienie od klienta, możesz uwolnić środki ze swoich oczekujących faktur sprzedaży. Szybciej odzyskać poniesione koszty oraz zysk, które są „zamrożone” w fakturze sprzedaży.
  2. Finansowanie u dostawcy - Jeśli utrzymujesz dobre stosunki ze swoimi dostawcami spróbuj wydłużyć terminy zapłaty za materiały niezbędne do realizacji zamówienia od klienta. Jeśli do tej pory regulowałeś terminowo  swoje zamówienia to dostawca może być skłonny wydłużyć terminy płatności i tym samym umożliwić Ci realizację tego większego zamówienia.
  3. Linia kredytowa –.dostęp do tej formy finansowania pozwala pożyczyć środki na potrzeby krótkoterminowe w momencie ich wystąpienia. Linie kredytowe są oferowane zwykle na okres jednego roku. W zależności od potrzebnej kwoty kredyt można uzyskać przy minimum formalności, często jedynie na podstawie historii rachunku.

 

Przewodnik po mikrofaktoringu

Pobierz bezpłatny przewodnik i dowiedz się więcej na temat mikrofaktoringu

Najnowsze posty

Rosnąca liczba niewypłacalnych firm z branży produkcyjnej i budowlanej

2018 rok zapisuje się w kartach polskiego biznesu jako ten, w którym odnotowaliśmy największą liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Ten tr...

Czytaj całość

Inwestycja w pracowników - skuteczny sposób na rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Nowe osoby w firmie to nowe umiejętności, możliwość lepszego podziału pracy i sza...

Czytaj całość

Jak uniknąć bankructwa?

Ostatnie 18 miesięcy Polskiej gospodarki zasłynęło z rekordowej liczby upadłości firm. Niespełna 650 przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo na przełomie ...

Czytaj całość

Dlaczego klienci rezygnują z usług Twojej firmy

W dobie mediów społecznościowych dzielenie się opinią o firmie stało się jeszcze łatwiejsze. Nie ma znaczenia, czy Twoja firma ma stronę internetową i...

Czytaj całość