Faktoring - niezbędne narzędzie dla eksportera

Polscy eksporterzy znajdują się obecnie pod ogromną presją związaną z przepływem środków pieniężnych. Wynika to z faktu, iż regulowanie należności za ich produkty jest rekordowo wydłużone. Wynika to z najwyższego średniego wskaźnika DSO, który globalnie wydłużył się do 67 dni.

Wszystkie wpisy

4 powody, dla których warto zadbać o płynność finansową w start-up'ie

Zarządzający start-up'ami bardzo dobrze wiedzą jak trudno jest osiągnąć taki poziom elastyczności finansowej, by rozpędzić powoli toczącą się kulę rozwijającego się przedsięwzięcia. Zwłaszcza w sytuacji, gdy więcej jest okazji do wydawania pieniędzy, aniżeli ich wchłaniania w organizację.

Masz już sporo  wystawionych faktur, czekasz na spłaty od kontrahentów, ale fakturami nie opłacisz nowego oprogramowania czy dodatkowych materiałów do produkcji.  Nie masz, tak jak duże firmy, kredytów i zabezpieczonych środków w kasie firmy. Co możesz zrobić? Możesz skorzystać z finansowania należności korzystając z mikrofaktoringu.

Dlaczego warto:

Unikasz przestojów w napływie gotówki

Jeżeli firma ma kilka dużych klientów, przepływy pieniężne mogą przypominać sinusoidę: duży wzrost, kiedy klient płaci, a potem dramatyczny spadek przy spłatach kosztów. Dlatego wiele firm B2B używa finansowania należności. Masz faktury z 30 – dniowym lub 90 – dniowym terminem płatności? Brakuje ci gotówki na wynagrodzenia dla pracowników lub zakup nowego oprogramowania? Korzystaj z finansowania należności – pozwoli ci to efektywniej planować przewidywalność przepływów pieniężnych.

Zapewniasz sobie nieustanny dostęp do kapitału obrotowego

Okazje do zwiększenia liczby klientów pojawiają się często. Jeśli nie masz pieniędzy na zainwestowanie w rozwój nowej usługi dla kolejnego klienta, możesz nie wykorzystać możliwości rozwoju.  Nie musisz mieć gotówki w ręku, aby wykorzystać te okazje. Finansowanie należności pozwala na dostęp do kapitału obrotowego szybko - w ciągu dnia lub dwóch, lub nawet w tym samym dniu. Oznacza to, że jesteś gotowy zawsze przyjąć kolejne zlecenie, nie zważając na chwilowy brak pieniędzy w kasie.

Zwiększasz swoją elastyczność finansową

Popyt klienta na twoje usługi może być sezonowy, natomiast stałe zobowiązania, takie jak wynagrodzenia, opłaty za prąd, najem, lesaing, itp., nie są jest sezonowe. Finansowanie należności wspiera cię w przetrwaniu na rynku w sezonie ogórkowym.

Dajesz swoim pracownikom większe bezpieczeństwo

Gdy firma nie zarządza przepływem finansowym, może zabraknąć gotówki na terminowe wypłaty wynagrodzeń, co z kolei powoduje, że pracownicy tracą motywację, poczucie bezpieczeństwa i odchodzą lub musisz liczyć się z częstą rotacją w firmie. Ma to wpływ na spowolnienie rozwoju i spadek obrotu. Wykorzystując możliwość finansowania swoich należności, możesz skupić się na tym, na czym powinieneś – na rozwoju swojego biznesu.

Prowadzenie start-up'u to dość poważne wyzwanie finansowe, są okresy dużego napływu gotówki od kontrahentów oraz okresy zastoju. Unikniesz problemów związanych z opóźnieniem spłat zobowiązań, jeśli zawczasu zabezpieczysz sobie spłatę wystawianych przez siebie faktur, wtedy kiedy będziesz tego potrzebował.

home-slide-1
Najnowsze posty

Faktoring - niezbędne narzędzie dla eksportera

Polscy eksporterzy znajdują się obecnie pod ogromną presją związaną z przepływem środków pieniężnych. Wynika to z faktu, iż regulowanie należności za ...

Czytaj całość

Powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, który będzie gromadził dane osób, wobec których prowadzi się postępowanie res...

Czytaj całość

3 kroki dzięki którym pracownik nie odejdzie z firmy

Branża IT zmaga się z niedoborem pracowników. Obecnie szacuje się, iż na rynku braku kilku tysięcy informatyków i  prognozy wskazują, że będzie coraz ...

Czytaj całość

Raport - Niewypłacalność Polskich firm w maju 2018

Niewypłacalność to sytuacja kiedy przedsiębiorstwo przestaje regulować swoje zobowiązania wobec swoich dostawców. Kończy się to zazwyczaj restrukturyz...

Czytaj całość